Ում համար լուծարվեց սփյուռքի նախարարությունը. նորանշանակ հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը
Հայաստանն ունի Սփյուռքի գործերով նոր հանձնակատար: Ավելի ճիշտ` ոչ թե նոր, այլ առաջին: Նախկինում այդ պաշտոնը կոչվում էր սփյուռքի նախարար: Հանձնակատար է նշանակվել ԱՄՆ Գլենդեյլ քաղաքի նախկին քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը:
Թվում է` միանգամայն տրամաբանական է, որ սփյուռքի հետ աշխատանքների համակարգման կառույցը ներկայացնում է մարդ, ով գիտի սփյուռքը ներսից, անձամբ եղել է սփյուռքի ներկայացուցիչ և լսելով չէ, որ գիտի սփյուռքի խնդիրների մասին: Նրա նշանակումը կլիներ տրամաբանական, եթե  չլինեին որոշակի բայց-եր.
• Այն պահից ի վեր, երբ անկախ Հայաստանը համակարգված կերպով աշխատում է սփյուռքի հետ, այդ պաշտոնին չեն նշանակվել հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ: Պետք չէ լինել մեծ գիտակ կամ փորձագետ` հասկանալու համար, թե որքան բազմաշերտ ու տարբեր է հայկական սփյուռքը: Դա տարբեր կուսակցական կառույցներ են, տարբեր, հաճախ` միմյանց հակառակորդ երկրների ներկայացուցիչներ են, տարբեր ծագում ունեցող սփյուռքի ներկայացուցիչներ` նոր կամ հին, և այլն: Պետք չէ նաև թաքցնել, որ սփյուռքի տարբեր կառույցներ և միավորներ խանդով են վերաբերում միմյանց ոչ միայն սփյուռքում տեղի ունեցող իրադարձությունների, այլև Հայաստան-Սփյուռք փոխհարաբերությունների հարցերում: Այս իմաստով հեշտ չէ սփյուռքին բավարարելը, սակայն անվիճելի է, որ այս ոլորտում պետք է աշխատի մարդ, ով հավասարապես ընդունելի է սփյուռքի բոլոր կառույցների կողմից:
• Երկրորդ բայց-ն առնչվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության վերակազմակերպմանը: Եթե այդպիսի կառույցն ամեն դեպքում անհրաժեշտ էր, և այն չէր ստեղծվում արտաքին գործերի նախարարության ներքո (ինչպես ակնկալվում էր), այլ դրա համար պիտի ստեղծվեր աշխատակիցների նոր հաստիքացուցակ (չնայած խոսվում էր օպտիմալացման մասին), ստեղծվում է տպավորություն, որ նախարարությունը լուծարել են միայն այն պատճառով, որ Զարեհ Սինանյանը չէր կարող նշանակվել նախարար քաղաքացիության ցենզի պատճառով: Դա նշանակում է, որ Սփյուռքի գործերով  հանձնակատարի գրասենյակը` որպես կառույց ստեղծվել է հենց Զարեհ Սինանյանի համար: Իսկ սա որևէ կերպ չի համապատասխանում այն վերափոխումների տրամաբանությանը, որոնք պիտի լինեին «նոր» Հայաստանում:
Կարծես Զարեհ Սինանյանն ինքն էլ է հասկանում իր նշանակման ոչ միանշանակ լինելը: Այդ իսկ պատճառով պաշտոնը ստանձնելուց անմիջապես հետո նա հայտարարեց. «..., այո, ես 31 տարի բնակվել եմ ԱՄՆ-ում, բայց ես երևանցի եմ, ես շատ լավ տիրապետում եմ ռուսերենին, եթե ՌԴ-ի համար են անհանգստանում, իսկ Իրանի մասով, ով էլ լինես, բացառությամբ դրսում չապրած հայաստանցին, ամեն մի պետության համար խնդիր կարող է լինել: Ես սկզբունքային խնդիր չեմ տեսնում»,- նշել է Սինանյանը: Հնարավոր է` Սինանյանն ինքն էլ լավ հասկանում էր, որ ամերիկահայի նշանակումն այդ պաշտոնին կարող է ամենևին էլ հաճելի չլինել ռուսական, իրանական կամ, օրինակ` ֆրանսիական համայնքներին, որոնք կարող են տեսնել այդ նշանակման հարցում տարանջատման տարրեր: Հետաքրքիր է` նա հայտարարել  է, որ առաջին հերթին կկենտրոնանա Ռուսաստանում հայ համայնքի խնդիրների վրա, և իր առաջին այցը հանձնակատարի պաշտոնում կլինի հենց Ռուսաստան: Հետաքրքրական է նաև, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար դարձավ Սարա Անջարգոլյանը, նույնպես ամերիկահայ: Նշանակումների բալանսի մասին, թերևս, մոռացել են մտածել...
Զարեհ Սինանյանի կենսագրությունից
Զարեհ Սինանյանը ծնվել է Երևանում: Նա 14 տարեկան էր, երբ 1988թ. ընտանիքի հետ տեղափոխվեցին ԱՄՆ և հաստատվեցին Կալիֆորնիայի Բըրբենք քաղաքում: Մասնագիտությամբ քաղաքագետ է և իրավաբան, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր է: Ամուսնացած է, ունի 4 երեխա:
«Հայրս ծնվել է Ստամբուլում, 1946թ.-ին հայրենադարձվել են ընտանիքով և հաստատվել Երևանում: Մայրական կողմս Թալին քաղաքից է, իսկ արմատներով մշեցի են: Իսկ ԱՄՆ տեղափոխվեցինք 1988թ. մայիսին, քանի որ հայրս ու մայրս չէին հաշտվում կոմունիստական հասարակարգի հետ: Չնայած մենք լավ կենսամակարդակ ունեինք Խորհրդային Հայաստանում, այնուամենայնիվ, ծնողներս որոշեցին, որ ես ու քույրս ազատ հասարակարգում մեծանանք, և ինքներս որոշենք, թե որտեղ ենք ապրելու: Սովորել եմ Երևանի թիվ 172 դպրոցում՝ «Փոսի անգլիական» և Սայաթ-Նովայի երաժշտական դպրոցում: Այնուհետև ավարտել եմ Բուրբանկ քաղաքի միջին և ավագ դպրոցները: UCLA համալսարանում ստացել պատմագիտության և քաղաքագիտության բակալավրի կոչում, իսկ այնուհետև արդեն ավարտել Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Ավարտելուց հետո որոշ ժամանակ աշխատել եմ Վաշինգտոնի թանկարժեք պարտատոմսերի շուկան վերահսկող մարմնում և այնտեղ էլ ներգրավվեցի հայկական լոբբիստական ընկերություններից մեկում», - պատմել է Սինանյանը 2014թ. news.am-ին տված հարցազրույցում: 2013թ. Գլենդեյլի քաղաքային խորհրդի անդամի թեկնածու Սինանյանը հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում` կապված YouTube-ում «ռասիստական, կնատյաց և սպառնալից» մեկնաբանությունների հեղինակ լինելու մասին մեղադրանքների հետ:
Զարեհ Սինանյանը երկու անգամ զբաղեցրել է Գլենդեյլի քաղաքապետի պաշտոնը (2014-2015 և 2018-2019թթ.): Ղեկավարել է Հոլլիվուդի «Բըրբենք» օդանավակայանի աշխատակազմը:
Վարչապետին կից Սփյուռքի գործերով հանձնակատարի գրասենյակն ունենալու է  25 աշխատակից: Սինանյանը կլինի վարչապետի ներկայացուցիչը սփյուռքի հետ հարաբերություններում և վարչապետի անունից կհամակարգի կառավարության աշխատանքները սփյուռքի հետ: Հանձնակատարի գործառույթները որոշում է վարչապետը: Հանձնակատարը հաշվետու է վարչապետին և միայն վարչապետին:
«Եկել է ժամանակը, որ բոլորս գործի լծվենք ու կերտենք այն երկիրը, որի մասին երազել ենք: Բարոյական չէր լինի, որ ես հեռու նստեի ու մասնակցություն չունենայի երկրի կայացմանը», - այս մասին «Ազատության» ուղիղ եթերում ասել է Սփյուռքի գործերի նորանշանակ գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Ըստ նրա՝ նախ պետք է հասկանալ, թե ինչ են իրենցից ներկայացնում տարբեր երկրներում հայկական սփյուռքները:
Ինչևէ, մեկնարկը տրված է. կա նոր պաշտոն, ազատություն Զարեհ Սինանյանի գործողությունների համար և, ինչպես նշել է Նիկոլ Փաշինյանը, 4 լեզուների է տիրապետում (հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, մի փոքր իսպաներեն): Մնացել է միայն տիրապետել այդ լեզուները պատեհ օգտագործելու հմտություններին, որպեսզի լուծվեն ահռելի քանակությամբ խնդիրներ` կապված ինչպես սփյուռքի, այնպես էլ Հայաստան-Սփյուռք բազմաշերտ հարաբերությունների հետ:

Для кого упразднили министерство диаспоры: новоназначенный комиссар Заре Синанян
В Армении – новый Верховный комиссар по делам диаспоры. Точнее не новый, а первый. Ранее эта должность называлась "министр диаспоры". Комиссаром назначен бывший мэр американского города Глендейл Заре Синанян.
Казалось бы, вполне логично, что структуру по работе с диаспорой представляет человек, который знает диаспору изнутри, сам был ее представителем и не понаслышке знает о ее проблемах и задачах. И в его назначении была бы определенная логика, если бы не некоторые "но".
- С того момента, как независимая Армения координированно работает с диаспорой, на эту должность не назначались представители армянской диаспоры. Не надо быть большим знатоком или экспертом, чтобы не понимать, насколько разнообразна и многогранна армянская диаспора – это разные партийные структуры, разные – зачастую противоборствующие друг другу – страны, разное происхождение самих диаспор – новые или старые, и т. п. Не стоит скрывать, но разные диаспорские структуры и ячейки ревностно относятся не только к тому, что происходит в Спюрке, но и в отношениях Армения-Диаспора. В этом смысле Диспоре нелегко угодить, но бесспорно – в этой сфере должен работать человек, равнозначно воспринимаемый всеми диаспорскими организациями;
- Второе "но" касается реструктуризации министерства диаспоры Армении. Если такая структура все равно была необходима, и она не создалась при МИД РА (как ожидалось), для нее набран новый штат работников (хотя говорилось об оптимизации), создается впечатление, что министерство упразднили только потому, что Заре Синанян не мог быть назначен министром – в силу ценза гражданства. Это означает, что Офис комиссара по делам диаспоры как структура был создан именно для Заре Синаняна, что вообще не соответствует логике преобразований и назначений, какая должна была бы быть в "новой Армении".
Заре Синанян сам понимает неоднозначность своего назначения. Потому сразу же после вступления в должность он заявил: "Да, я 31 год жил в Соединенных Штатах, но я ереванец, я хорошо владею русским языком,  если беспокоятся за Россию, а насчет Ирана, то кем бы ты не был, за исключением уроженца Армении, проживавшего за  границей, в случае с любым государством может возникнуть проблема. Я не вижу принципиальной проблемы". Возможно, Синанян сам прекрасно понимает, что назначение американского армянина на эту должность может быть совсем не по душе российской, иранской или, например, французской общинам, которые могут увидеть в этом назначении элемент обделения. Интересно, что он также заявил о том, что в первую очередь сосредоточится на армянской общине в России, и первый его визит в качестве комиссара будет именно в РФ. Интересно также, что руководителем Офиса комиссара по делам диаспоры стала также армянка из США Сара Анджарголян. О балансе в назначениях подумать, видимо, забыли…
Из биографии:
Заре Синанян родился в Ереване. Ему было 14 лет, когда он с семьей в 1988 году переехал в США и обосновался в городе Бербэнк в Калифорнии. По профессии - политолог и юрист, доктор юридических наук. Женат, имеет 4 детей.
"Мой отец родился в Стамбуле, а в 1946 оду переехал на родину с семьей и обосновался в Ереване. Родня с материнской стороны – из города Талин, а корни из Муша. Мы переехали в США в мае 1988 года, поскольку мои родители не могли смириться с коммунистическим режимом. Хотя у нас был хороший уровень жизни в Советской Армении, мои родители решили, что для меня и моей сестры лучше расти в свободном обществе и самим решить, где жить. Я учился в ереванской школе №172 с английским уклоном, а также в музыкальной школе имени Саят-Новы. Затем окончил среднюю и старшую школы города Бербанк. В Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе получил степень бакалавра политологии и истории, а затем окончил юридический факультет Университета Южной Калифорнии. После этого некоторое время работал в Вашингтоне в органе, контролирующем рынок облигаций, и там вступил в одну из армянских лоббистских организаций", - рассказывал Синанян в интервью News.am в 2014 году. В 2013 году кандидат в городской совет Глендейла Заре Синанян оказался в центре скандала в связи с обвинениями в том, что он является автором "расистских, гомофобных, женоненавистнических и угрожающих" комментариев на YouTube.
Заре Синанян дважды занимал должность мэра Глендейла (2014–2015 и 2018–2019 годы). Возглавлял администрацию аэропорта Голливуда "Бербанк".
В Офисе комиссара по делам диаспоры при аппарате премьер-министра будут работать 25 человек. Синанян будет представителем премьер-министра в отношениях с диаспорой и будет от имени премьер-министра координировать работу правительства с диаспорой. Функции Комиссара определяет премьер-министр. Комиссар подотчетен ему, и только ему.
"Пришло время всем нам приступить к делу и построить страну, о которой мы мечтали. Было  бы аморально мне остаться в стороне и не участвовать в становлении страны", - в прямом эфире радиостанции "Свобода" заявил Синанян, по словам которого, прежде всего, необходимо понять, что из себя представляют армянские диаспоры в разных странах. Что ж, начало положено: есть новая должность, свобода действий для Заре Синаняна, и, как сказал Никол Пашинян, владение им 4 языками (армянский, английский, русский, немного испанский). Осталось овладеть навыками использовать эти языки, чтобы решить огромное количество проблем, связанных как с самой диаспорой, так и с многоуровневыми отношениями Армения-Диаспора.