Արմեն Սարգսյանն առաջարկել է գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնն անցկացնել Հայաստանում
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունիսի 24-ին Ցյուրիխ քաղաքում մասնակցել է գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Փառատոնը, որը միավորում է աշխարհահռչակ գիտնականների, տիեզերագնացների, երաժիշտների, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների, նպատակ ունի ոգեշնչել և կրթել հետազոտողների նոր սերնդին:
STARMUS-ի 5-րդ փառատոնին այս տարի մասնակցում են տիեզերագնացության «Ապոլոն» ծրագրի մասնակից 7 տիեզերագնացներ, Նոբելյան մրցանակի 12 դափնեկիրներ և արվեստի ոլորտի հայտնի ներկայացուցիչներ, որոնք քննարկումներ են անցկացնում մասնավորապես միկրոբիոլոգիայի ու կենսաքիմիայի, աստղագիտության և նեյրոգիտության վերաբերյալ:
Փառատոնը բացել է նրա գաղափարի հեղինակ ու հիմնական կազմակերպիչ, հայ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, ով աշխատում է Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտում:
Ելույթով հանդես է եկել հետազոտության, գիտության և նորարարության գծով Եվրոպական հանձնակատար Կարլոս Մոեդասը։
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքում փառատոնը համարել է ֆանտաստիկ երևույթ, որը միավորում է գիտնականների ու արվեստագետների։ «Բոլորը մտածում են, որ սա մեր՝ քաղաքական գործիչների վայրը չէ։ Բայց ես այստեղ եմ մի քանի պատճառով։ Դրանցից առաջինը կանվանեմ երազանք, երազանք, քանի որ Գարիկը երազող է։ Նա խենթ բաների մասին է երազում, և դրանք իրականություն են դառնում»,-նշել է նախագահը։
Խոսելով STARMUS-ի մյուս բաղադրիչի՝ արվեստի, մասնավորապես, երաժշտության ազդեցության մասին, նա նշել է, որ Բեռլինի պատը, մյուս պատնեշները չափազանց ցածր էին արգելափակելու երաժշտությունը։ «Կարծում եմ՝ այդ երաժշտությունը հսկայական ազդեցություն է ունեցել աշխարհը, Խորհրդային Միությունը փոխելու, շատ ազգերի, այդ թվում՝ և իմ ազգն անկախ ու ազատ դարձնելու գործում»։
Փառատոնին ներկա գտնվելու կարևոր պատճառը նա վերնագրել է «STARMUS և Հայաստան»։ «Ես հրավիրում եմ հաջորդ՝ վեցերորդ STARMUS-ին գալ Հայաստան։ Ուրախ կլինենք բոլորիդ՝ գիտնականների, Նոբելյան մրցանակակիրների, տիեզերագնացների, երաժիշտների, արտիստների, քաղաքական գործիչների տեսնել Հայաստանում,-ընդգծել է նախագահը, նշելով, որ Հայաստանն աշխարհի հնագույն քաղաքակրթություններից է։ - Ես շատ ուրախ կլինեմ ցույց տալ ձեզ յուրահատուկ կրթական վայրեր, քանի որ ձեր թեմաները՝ տեխնոլոգիաները, երաժշտությունը, կրթությունը, մարդկանց ավելի են մոտեցնում գիտությանը»: Նախագահը խոսել է նաև ավելի քան 2800-ամյա Երևանի, ինչպես նաև Մեծամորի՝ ուրարտական շրջանի աստղադիտարանի մասին, մասնավորապես նշելով․ «Հայերը 4500 տարի առաջ նայում էին երկնքին, գրանցում էին տվյալները քարերի վրա։ Ուզում եմ ձեզ ցույց տալ նաև հայտնի Բյուրականի աստղադիտարանը։ Հայերը գնահատում են գիտությունն ու կրթությունը»։
Հայաստանի նախագահը ներկայացրել է նախագահական նոր նախաձեռնությունները, որոնցից մեկը կոչվում է ATOM (Advanced tomorrow) և ունենալու է մի քանի բաղադրիչ: Նախատեսվում է, որ այս նախաձեռնությունը ներառելու է գիտության ու տեխնոլոգիաների քաղաք, որտեղ ներկայացված կլինեն միջազգային խոշոր կազմակերպություններ, գիտահետազոտական կենտրոններ և համալսարաններ, ստեղծվելու է նաև «Վաղվա թանգարան», ոչ թե անցյալի գիտության ու տեխնոլոգիաների, այլ՝ ապագայի թանգարան։
Մյուս նախաձեռնությունը «Մեծ պայթյուն» անվանումով նախագահական նոր մրցանակի հիմնումն է։ Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այն հանձնվելու է ամեն տարի՝ նորարարությունների, գիտության, տեխնոլոգիաների, կրթական ոլորտներում այն նվաճումների համար, որոնք մեծ պայթյունի ազդեցություն կունենան 21-րդ դարի վրա։ Նախագահը STARMUS-ի հիմնադիրներին և անդամներին՝ հայտնի երաժիշտների, գիտնականների, աստղագետների, հրավիրել է ընդգրկվել ստեղծվելիք խորհրդի կազմում՝ արդեն հաջորդ տարվա հաղթողներին որոշելու համար։
Ցյուրիխյան փառատոնի շրջանակում տեղի ունեցած հատուկ արարողության ժամանակ հայտարարվել են 2019 թվականի Սթիվեն Հոքինգի մեդալին արժանացածների անունները: Բրիտանացի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս-տեսաբանի անունը կրող մեդալը շնորհվում է նրանց, ովքեր ներդրում են ունեցել արվեստի միջոցով գիտությունը և գիտական բացահայտումները ներկայացնելու ու տարածելու գործում:

Армяне ценят науку и образование: президент Армении
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Армении Армен Саркисян 24 июня в Цюрихе принял участие в торжественной церемонии открытия Международного фестиваля науки и искусства STARMUS. Фестиваль, который объединяет выдающихся мировых ученых, космонавтов, музыкантов, лауреатов Нобелевской премии, имеет целью вдохновлять и обучать новые поколения исследователей.
В V Международном фестивале STARMUS в этом году принимают участие 7 космонавтов, участвовавших в программе «Аполлон», 12 Нобелевских лауреатов и известные представители сферы искусства, которые проводят обсуждения в частности по темам микробиологии и биохимии, астрономии и неврологии.
Фестиваль открыл его идейный вдохновитель и основной организатор, армянский астрофизик Гарик Исраелян, который работает в Институте астрофизики на Канарских островах.
С речью выступил Комиссар ЕС по исследованиям, науке и инновациям Карлос Моедас.
Президент Армении Армен Саркисян в своем приветственном слове назвал этот фестиваль фантастическим явлением, объединяющим ученых и деятелей искусства. "Все думаю, что это место наше, политических деятелей. Но я здесь по нескольким причинам. Первую из них я назову мечтой. Мечтой, потому что Гарик - мечтатель. Он мечтает о невероятных вещах, и они становятся реальностью", - отметил президент.
Говоря о другом компоненте фестиваля STARMUS - искусстве, в частности, о влиянии музыки, он отметил, что Берлинская стена, другие преграды оказались слишком низкими, чтобы препятствовать музыке. "Думаю, эта музыка оказала громадное влияние на изменение мира, Советского Союза, многих народов, в том числе, в то, чтобы сделать мой народ независимым и свободным".
Важную причину присутствовать на фестивале он озаглавил: "STARMUS и Армения". "Я приглашаю следующий, шестой STARMUS в Армению. Будем рады видеть в Армении всех вас: ученых, Нобелевских лауреатов, космонавтов, музыкантов, артистов, политических деятелей, - подчеркнул президент, отметив, что Армения принадлежит к числу древнейших цивилизаций. - Я буду очень рад показать вам уникальные образовательные места, поскольку ваши темы: технологии, музыка, образование, еще больше приближают людей к науке".
Президент говорил также о более чем 2800-летнем Ереване, а также о Мецаморской астрономии эпохи государства Урарту. Он, в частности, отметил: "Армяне 4500 лет назад смотрели на небо, записывали данные на камнях. Хочу показать вам также известную Бюраканскую обсерваторию. Армяне ценят науку и образование".
Президент Армении представил новые президентские инициативы, одна из которых называется ATOM (Advanced tomorrow) и будет состоять из нескольких компонентов. Намечается, что эта инициатива будет включать город науки и технологий, где будут представлены крупные международные организации, научно-исследовательские центры и университеты, будет создан "Музей завтрашнего дня" - музей не прошлого науки и технологий, а будущего.
Другая инициатива - учреждение новой президентской премии "Большой взрыв".
Президент Саркисян отметил, что она будет вручаться ежегодно за те достижения в сферах инноваций, науки, технологий, образования, которые произведут влияние большого взрыва на 21-ый век. Учредителей и членов STARMUS: известных музыкантов, ученых, астрономов Президент пригласил войти в состав создаваемого совета, чтобы определить победителей уже следующего года.
В рамках Цюрихского фестиваля, на состоявшейся специальной церемонии, были объявлены имена лауреатов 2019 года, удостоенных Медали Стивена Хокинга. Медаль, носящая имя знаменитого британского физика-теоретика, присуждается за вклад в дело представления и популяризации науки и научных исследований посредством искусства.