Վարչապետը Մասիսում ներկա է գտնվել Ֆրանկոֆոնիայի զբոսայգու և ընտանեկան մարզահամալիրի բացման արարողությանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում ներկա է գտնվել Ֆրանկոֆոնիայի զբոսայգու և ընտանեկան մարզահամալիրի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Զբոսայգին և մարզահամալիրը կառուցվել են Մասիսի զարգացման հիմնադրամի և AFFA (Adibekyan Family Foundation for Advancement) բարեգործական կազմակերպության աջակցությամբ:
Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել՝ ծանոթացել ստեղծված պայմաններին և շնորհավորել Մասիսի բնակիչներին՝ ժամանակակից զբոսայգու և մարզահամալիրի բացման կապակցությամբ:
Ընտանեկան մարզահամալիրը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին և ներառում մինի-ֆուտբոլի, բասկետբոլի բացօթյա երկու մարզահրապարակ, մանկական հրապարակ, բակային պարապմունքների համար նախատեսված մարզական սարքավորումներով հագեցած գոտի:
Վարչապետը ստորագրել է այն գնդակը, որով մարզահամալիրի ֆուտբոլի մարզադաշտում անցկացվում էր մինի-ֆուտբոլի առաջին մրցաշարը` ֆրանկոֆոնիայի գավաթի եզրափակիչը: Եզրափակչում Գավաթը վիճարկում էին Արարատի մարզի «Մասիս քոլեջ» և «Մարմարաշեն» թիմերը:
Մասիսի զարգացման հիմնադրամի և AFFA-ի կողմից իրականացվում են նաև երկարաժամկետ և համակարգային այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսիք են` Մասիսի դպրոցներում ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագրի ներդնումը, երիտասարդների ինքնակառավարման և նախաձեռնողական հմտությունների զարգացման նպատակով Երիտասարդական կենտրոնի ստեղծումը, ֆրանսիական թեքումով ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի կառուցման նախագիծը:

Премьер Армении в Масисe принял участие в открытии парка Франкофонии и семейного спортивного комплекса
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в торжественной церемонии открытия парка Франкофонии и семейного спортивного комплекса в городе Масис Араратской области. Парк и спортивный комплекс были построены при поддержке Фонда развития Масиса и благотворительной организации AIFA (Adibekyan Family Foundation for Advancement).
Глава правительства ознакомился с созданными условиями и поздравил жителей Масиса с открытием современного парка и спортивного комплекса.
Семейный спортивный комплекс соответствует международным стандартам и включает в себя зал для мини-футбола, две баскетбольные площадки, детскую игровую площадку и зону, оснащенную предназначенным для дворовых тренировок спортивным инвентарем.
Премьер-министр подписал мяч, с которым на стадионе спорткомплекса был разыгран первый турнир по мини-футболу - финал Кубка Франкофонии. В финале Кубок оспаривали команды “Масис колледж” и “Мармарашен” Араратской области.
Фонд развития Масиса и AIFA реализуют также такие долгосрочные и системные программы, как внедрение программы углубленного обучения французскому языку в школах Масиса, создание Молодежного центра с целью развития навыков самоуправления и инициативности молодежи, проект строительства центра креативных технологий “Тумо” с французским уклоном.