Իրաքի նախագահը բացառել է երկրի տարածքն Իրանին հարվածելու համար օգտագործելու հնարավորությունը
Բաղդադը ոչ մի պարագայում ԱՄՆ-ին թույլ չի տա Իրաքի տարածքում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաներն օգտագործել Իրանին ռազմական հարված հասցնելու համար: Այդ մասին CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրաքի նախագահ Բարհամ Սալեհը:
«Մենք չենք ցանկանում, որ մեր տարածքը վերածվի միջանկյալ հենակետի մեր որևէ հարևանի դեմ ցանկացած թշնամական գործողության համար՝ այդ թվում Իրանի», - ընդգծել է Սալեհը: «Դա միանշանակ Իրաքի կառավարության և Միացյալ Նահանգների միջև համաձայնագրի բաղկացուցիչ մասը չէ»,- հավելել է նա, հիշեցնելով, որ ԱՄՆ-ի և հակաահաբեկչական կոալիցիայի զորքերը Իրաքում են այդ երկրի իշխանությունների հրավերով՝ կատարելու «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը «հակազդելու միակ խնդիրը»:
Օտարերկրյա զորակազմերի ներկայության ժամկետը «կախված կլինի իրաքյան կառավարության պահանջմունքից և մեր հրամանատարության կողմից օպերատիվ իրադրության վերլուծությունից»,- հավաստիացրել է Իրաքի նախագահը:

Iraqi President Says will not Let US Attack Iran from His Territory
Baghdad will under no circumstances permit Washington to use airbases on the Iraqi territory for an airstrike on Iran, Iraqi President Barham Salih said in an interview with CNN on Tuesday, TASS reports.
"We do not want our territory to be a staging post for any hostile action against any of our neighbors, including Iran," CNN quoted Salih as saying. "This is definitely not part of the agreement between the Iraqi government and the United States."
The Iraqi leader reiterated that Baghdad invited the troops of the United States and the anti-terrorism coalition to its territory with only one purpose - to fight the Islamic State terrorist group (outlawed in Russia).