ԱՄՆ կոնգրեսականը ներկայացրել է լրացում, որով կարգելվի սպառազինություն վաճառել Ադրբեջանին
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի հնագույն անդամ, կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը հունիսի 25-ին ներկայացրել է լրացում, որով կարգելվի սպառազինություն վաճառել Ադրբեջանին, որը մեծացնում է քաղաքացիական ինքնաթիռներ խփելու երկրի հնարավորությունները։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Աղբյուրի համաձայն՝ այս նախաձեռնությունն ուղղված է այն բանին, որպեսզի Բաքվին թույլ չտա մշտական սպառնալիք ներկայացնել քաղաքացիական ավիացիային Ստեփանակերտի օդանավակայի համար։
«Այս լրացումն ազդանշան է Ադրբեջանին, որ նա չի կարող այսուհետ ևս սպառնալ, թե կխոցի քաղաքացիական ինքնաթիռներ։ Չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի Ադրբեջանը վախեցնի հարևաններին»,- ասել է Շերմանը։
Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը դեմ է քաղաքացիական ինքնաթիռների ցանկացած սպառնալիքին։
2011 թվականի մարտին Ադրբեջանի Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության տնօրեն Արիֆ Մամեդովը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նախազգուշացրել է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը (ICAO), որ թույլ չի տվել թռիչքներ կատարել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, և նշել է, որ ավիացիայի մասին օրենքի համաձայն՝ իրենք կարող են «ֆիզիկապես ոչնչացնել այնտեղ ուղևորվող ինքնաթիռները»։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ներքին կանոնակարգի կոմիտեն, ինչպես սպասվում է, Անկախության օրվանից հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում կդիտարկի հարցը, թե արդյոք լրացումը հավանության կարժանանա։

Конгрессмен США представил поправку, блокирующую продажу Азербайджану вооружений, сбивающие гражданские самолеты
Старший член комитета по иностранным делам палаты представителей, конгрессмен США Брэд Шерман представил поправку 25 июня, которая будет блокировать продажу Азербайджану вооружений, повышающих способность страны сбивать гражданские самолеты. Как передает NEWS.am, об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
Согласно источнику, данная инициатива направлена на то, чтобы не дать Баку быть постоянной угрозой гражданской авиации для аэропорта в Степанакерте.
''Эта поправка направит Азербайджану сильный сигнал о том, что он не может и далее угрожать сбивать гражданские самолеты. Нельзя допустить того, чтобы Азербайджан запугивал своих соседей'', - заявил Шерман.
По словам исполнительного директора АНКА Арама Амбаряна, США выступают против любых видов угроз уничтожить гражданские самолеты.
В марте 2011 года директор Управления гражданской авиации Азербайджана Ариф Мамедов сообщил, что правительство Азербайджана предупредило Международную организацию гражданской авиации (ICAO), что оно не санкционировало полеты в Нагорный Карабах, и отметил, что согласно закону об авиации, они могут ''физически уничтожать направляющиеся туда самолеты''.
Комитет по правилам внутреннего распорядка Палаты представителей США, как ожидается, соберется после Дня независимости в течение недели, чтобы рассмотреть вопрос о том, будет ли одобрена эта поправка.