Զինծառայողի մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով
2019թ. հունիսի 26-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, ՊՆ N զորամասի  ժամկետային զինծառայող, շարքային Հայկ Սուրենի Ալավերդյանն իրեն հատկացված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգով դեմքի շրջանում ինքն իրեն պատճառել է մահացու հրազենային վնասվածք: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեից:
«Դեպքի առթիվ չորրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ, ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում էր կատարել` հայտնելով, որ մահացել է ժամկետային զինծառայող Հայկ Սուրենի Ալավերդյանը:

Следственный комитет Армении: военнослужащий застрелился из автомата
В учебном центре Баграмян в Армавирской области Армении  было обнаружено тело 19-летнего военнослужащего срочной службы.
Как сообщили Panorama.am со ссылкой на Следственный комитет, сегодня, 26 июня, около 13:30 по местному времени военнослужащий-срочник N-ской воинской части Минобороны РА, рядовой Айк Суренович Алавердян нанес смертельное огнестрельное ранение в лицо, закрепленным за ним автоматом АК-74.
"По факту инцидента в четвертом гарнизонном отделе Главного военного следственного управления СК РА возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 110 УК РА, ведется предварительное следствие", – отметили в СК РА.
Часть 1 статьи 110 УК РА предусматривает: "Доведение лица до самоубийства или покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства, совершенное с косвенным умыслом или по неосторожности".