Իսկապես հավատացած եմ, որ մարդ ապրում է այնքան ժամանակ, քանի դեռ բացահայտումներ է անում, սովորում, արարում. Արմեն Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS փառատոնի շրջանակում հարցազրույց է տվել Monocle միջազգային ամսագրին և ռադիոյին։
Խոսելով STARMUS փառատոնի մասին, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այն շատ հաջող փառատոն է, որը ներկայացնում է 21-րդ դարի արժեքները։ Դրանց նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև իր՝ «Համաշխարհային ռիսկերի քվանտային վարքագիծը» վերնագրով գրքում, որը լույս կտեսնի շուտով: Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես նշել է, որ մարդիկ փոխկապակցված են, իսկ փոխկապակցված աշխարհը դարձել է ժամանակակից կյանքի կարևոր մասը:
Ի պատասխան լրագրողի այն հարցին, թե՝ ինչպե՞ս կարելի է նախկին աշխատանքի ժամանակ ձեռք բերած փորձառության տարրերը կիրառել ներկայիս քաղաքական պաշտոնում, նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այն հայելային կերպով չի անդրադառնում իր իրական կյանքի վրա։ «Իրական կյանքն ապացուցում է իմ տեսությունը, որ մեր կյանքում շատ բաներ կարելի է բացատրել՝ հասկանալով փոխկապակցված տարրական մասնիկների վարքագիծը,- ասել է հանրապետության նախագահը։- Գիտելիքը, որն այս վարքագծի վերաբերյալ ունենք մաթեմատիկայում, կարելի է կիրառել սոցիալական վարքագծի կամ քաղաքականության վրա»։ Մասնավորեցնելով ասելիքը STARMUS -ի օրինակով՝ նախագահ Սարգսյանը հիշել է, թե ինչպես է փառատոնի հիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանը պատմել, որ երբ նախաձեռնել է փառատոնը, պատկերացում չի ունեցել, թե այն ինչ ավարտ է ունենալու։ «Այսինքն, այստեղ կար անորոշության սկզբունքը, որը կիրառելի է ինչպես քվանտային մեխանիկայի, այնպես էլ, ստացվում է, STARMUS -ի դեպքում»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։ Նա նշել է, որ փառատոնի մասնակիցները լուրջ մարդիկ են, այդ թվում՝ 10-20 նոբելյան մրցանակակիրներ, ովքեր և երբեք չեն վատնում ժամանակը, մարդիկ, ովքեր իրենց կյանքը նվիրել են հատուկ թեմաների՝ մաթեմատիկայից մինչև տեսական ֆիզիկա, գրավիտացիա, աստղաֆիզիկա, աստղագիտություն, կենսաբանություն, քիմիա և այլն։ «Այս մարդիկ գալիս են փառատոնին, քանի որ սա է նոր աշխարհը,-ասել է Արմեն Սարգսյանը։ -Դրա ամենապարզ բացատրությունը կարող եմ բերել մի օրինակով։ 30-40 տարի առաջ ես հետազոտություն էի իրականացնում հարաբերական աստղաֆիզիկայում, իրականացնում նեյտրոնային աստղի բարդ մոդելավորում։ Երբ անում էի այդ մոդելավորումը, անհրաժեշտ էր համակարգիչ օգտագործել: Սակայն 40 տարի առաջ ամենահզոր անձնական համակարգիչը 10 կիլոբայթանոց էր։ Այսօր իրական ժամանակում այդ մոդելավորումը կարող ես ունենալ և անգամ ցույց տալ մարդկանց, ու դա պարզապես հիանալի է։
Երկրորդ կետը, որ կարևոր է, գիտությունը կրկին հանրաճանաչ դարձնելն է։ Երբ ես երիտասարդ էի, ոգևորված էի մարդու՝ տիեզերք թռչելու գաղափարով։ Հայաստանը նախկին Խորհրդային Միությունում շատ առաջադեմ երկիր էր, որն ուներ էլեկտրոնային արագացուցիչ, Բյուրականի աստղադիտարան և այլն։ Գիտնական լինելը շատ գրավիչ էր»։ Մեր օրերում, նախագահի խոսքով, շատ գրավիչ է ծրագրավորողի մասնագիտությունը:«Սակայն ապագան ծրագրավորումը չէ, ապագան բարդ համակարգերի մաթեմատիկական մոդելավորումն է, արհեստական բանականությունը, մեծ ծավալի տվյալների կառավարումը, -ասել է Հայաստանի նախագահը։- Ուստի, որպեսզի երիտասարդ անհատը ոգևորված լինի զբաղվել դրանով, պետք է ստեղծել ոգևորություն: Իսկ ո՞րն է ոգևորելու ավելի լավ ճանապարհը, քան այսպիսի փառատոնը, որտեղ հիասքանչ երաժիշտներ, արտիստներ են, ովքեր սիրում են գիտությունը, որտեղ հիանալի գիտնականներ են, ովքեր սիրում են արվեստը, և մեծ տիեզերագնացներ, ովքեր գիտության դեսպաններն են, քանի որ նրանք թռչում են սարքերով, որոնց հեղինակը մեծն գիտնականներն են»:
Կարո՞ղ են տիեզերական ծրագրերը դեռ ունենալ նույն ազդեցությունը, ինչ խորհրդային ծրագրերը գործեցին ԽՍՀՄ-ի երեխաների վրա։ Անդրադառնալով լրագրողի այս հարցադրմանը՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է, որ երեխաները կամ առհասարակ հասարակությունը կարող է ոգևորվել նաև այլ բաներով: «Մենք հիանալի արդյունքներ ենք գրանցում առողջապահության ոլորտում, որի մասին երեսուն տարի առաջ չէինք էլ կարող երազել,-ասել է Արմեն Սարգսյանը։- Այս առաջադիմությունը շատ ավելի ֆենոմենալ կլինի, երբ կիրառենք արհեստական բանականությունը, որը կօգնի ավելի լավ հասկանալու ԴՆԹ-ն ու դրա վարքագիծը, հասկանալու մեր սեփական տիեզերքը, որը մեր մարմնում է, մեր ուղեղի մեջ։ Մեծ հայտնագործություններ կան կենսաբանության, արհեստական բանականության ոլորտում, որոնք կոգևորեն երեխաներին։ Դա ինձ էլ է ոգևորում։ Ես իսկապես հավատացած եմ, որ մարդ ապրում է այնքան ժամանակ, քանի դեռ բացահայտումներ է անում, սովորում, արարում»։

"Я искренне верю, что человек живет до тех пор, пока он делает открытия, учится и созидает": президент Армении
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарии, президент Армении Армен Саркисян в рамках проходящего в Цюрихе международного фестиваля STARMUS дал интервью международному журналу и радиостанции Monocle .
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу президента Армении, говоря о фестивале STARMUS, президент Саркисян отметил, что это очень успешный фестиваль, который представляет ценности 21-го века. Президент коснулся этих ценностей в своей книги "Квантовое поведение мировых рисков", которая скоро выйдет. Армен Саркисян особо отметил, что люди взаимосвязаны, и взаимосвязанный мир стал важной частью современной жизни.
Отвечая на вопрос журналиста о том, как применить элементы опыта, накопленного в ходе предыдущей работы, на нынешней политической должности, президент Саркисян сказал, что это зеркально не отражается на его реальную жизнь. "Реальная жизнь подтверждает мою теорию о том, что многие вещи в нашей жизни можно объяснить пониманием поведения взаимосвязанных элементарных частиц, - сказал президент, - знания, которые мы имеем в математике, могут быть применены к социальному поведению или политике".
В частности, по примеру STARMUS президент Саргсян вспомнил, как основатель фестиваля Гарик Исраелян рассказывал, что когда он инициировал фестиваль, он понятия не имел, каким будет конец. "То есть существовал принцип неопределенности, который применим как к квантовой механике, так и к STARMUS", - сказал президент Саркисян.
Он отметил, что участниками фестиваля являются серьезные люди, в том числе 10-20 лауреатов Нобелевской премии, которые никогда попусту не будут тратить свое время, люди, посвятившие свою жизнь определенным темам - от математики до теории, физики, гравитации, астрофизики, астрономии, биологии, химии и т.д.
"Эти люди приходят на фестиваль, потому что это новый мир, - сказал Армен Саркисян. - Это самое простое объяснение, которое я могу дать на одном примере. 30-40 лет назад я проводил исследования в области относительной астрофизики, выполняя комплексное моделирование нейтронной звезды. Когда я делал это моделирование, нужно было использовать компьютер. Но 40 лет назад самый мощный персональный компьютер имел память в 10 килобайт. Сегодня вы можете делать это в режиме реального времени и даже показывать людям, и это просто замечательно.
Второй важный момент - сделать науку более популярной. Когда я был молодым, меня вдохновляла идея полета в космос. Армения была очень развитой страной в бывшем Советском Союзе, в которой были электронный ускоритель, Бюраканская обсерватория и так далее. Быть ученым было очень привлекательно".
Сегодня, по словам президента, очень привлекательна профессия программиста.
"Однако будущее не за программированием, будущее за математическим моделированием сложных систем, искусственным интеллектом, управлением большими объемами данных, - сказал президент Армении. - Поэтому, чтобы побудить молодого человека заняться этим, необходимо создать энтузиазм. А что вдохновляет лучше, чем такой фестиваль, где есть великолепные музыканты, художники, которые любят науку, есть великие ученые, которые любят искусство, есть великие астронавты, которые являются послами науки, потому что они летают на устройствах, созданных великими учеными".
Могут ли космические программы по-прежнему иметь такое же влияние, как советские проекты над детьми СССР? Коснувшись этого вопроса журналиста, президент Саркисян, в частности, сказал, что дети или широкая общественность могут вдохновляться и другими вещами. "У нас отличные результаты в области здравоохранения, о которых мы не могли и мечтать тридцать лет назад, - сказал Армен Саркисян. - Этот прогресс будет гораздо более феноменальным, когда мы будем использовать искусственный интеллект, который поможет лучше понять ДНК и ее поведение, чтобы понять нашу собственную вселенную, которая находится в нашем теле, в нашем мозге. Есть великие открытия в области биологии, искусственного интеллекта, которые вдохновляют детей. Это также вдохновляет меня. Я искренне верю, что человек живет до тех пор, пока он делает открытия, учится и созидает".