Ունենալու ենք համեմատաբար զով և տեղումնառատ հուլիս. Սուրենյան
Հանրապետության ամենաշոգ վայրերում (Արարատյան դաշտ, Սյունիքի հովիտներ, Երևան) հուլիս ամսվա ընթացքում ընդամենը 2-3 օր օդի ջերմաստիճանը կարող է բարձրանալ ընդամենը +37․․․+38 աստիճան:  Այս մասին գրել է ՀՀ ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանական կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Այս տարվա հուլիսին հանրապետության տարածքի եղանակակալիմայական պայամանների ձևավորման վրա իրենց հիմնական ազդեցությունն են թողնելու Սև ծովից ներթափանցող խոնավ և սառը օդային հոսանքները, ինչով պայմանավորված հուլիս ամսին միջին ամսական ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում կանխատեսվում է 1 աստիճանով նորմայից ցածր, իսկ տեղումների քանակը նորմայից ավել։ Սա նշանակում է, որ ունենալու ենք համեմատաբար զով և տեղումնառատ հուլիս։ Հանրապետության ամենաշոգ վայրերում (Արարատյան դաշտ, Սյունիքի հովիտներ, Երևան) ամսվա ընթացքում ընդամենը 2-3 օր օդի ջերմաստիճանը կարող է բարձրանալ ընդամենը +37․․․+38 աստիճան»,- գրել է Սուրենյանը:

Суренян пообещал прохладу в июле
На формирование погодно-климатических условий в Армении в июле, в основном, будут воздействовать влажные и холодные воздушные потоки, проникающие с Черного мора, сообщил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
По его словам, именно этим обусловлено то, что среднемесячная температура воздуха в июле на всей территории республики прогнозируется на 1 градус ниже нормы, а количество осадков – выше нормы, передает Новости-Армения.
"Это означает, что у нас будет сравнительно прохладный и обильный на осадки июль. В самых жарких регионах страны (Араратская долина, долины Сюника, Ереван) в течение месяца температура повысится до 37-38 градусов лишь 2-3 дня", - написал он на своей странице в Facebook.