Բեյրութում մեկնարկել է Հայ մամուլի համահայկակական համագումարը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 2-ին  համագումարին բացման խոսք ասաց Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը։
Նա նկատեց, որ Հայ մամուլի ծառայությանը նվիրված մշակների ներկայությունը վկայում է հայ ժողովրդի կյանքում մամուլի ներկայացրած համահայկական կարևորության և դրան վիճակված ճշտորոշիչ դերի մասին: Նա նշեց, որ ներկա տարին հռչակել են որպես Հայ մամուլի տարի։ Այդ առիթով նա ներկայացրեց հայ մամուլի անցյալի, ներկայի հետ աղերս ունեցող հատկանշական երևույթներ, լուրջ մտահոգություններ:
«Գլոբալ մշակույթի ազդեցությունը հատկապես համացանցային մամուլի վրա տիրապետող է: Լուրերի հետևողների նախասիրությունը հստակորեն դեպի համացանցն է, դեպի կարճ ու գրավիչ լուրերը: Համացանցային լրատվության լեզուն, ոճը, որակը էական չեն, կարևորն ընթերցողին կամ ունկնդրին արագ հասցնելն է, գրավելն է, մեծաթիվ ընթերցող ունենալն է։ Էլեկտրոնային լրատվությունը և հատկապես անհատական ցանցերը լեցուն են բռնություն հրահրող, թշնամություն սերմանող և անորակ լուրերով ու մեկնաբանություններով»,-ասաց Արամ Առաջին կաթողիկոսը։
Նա նկատեց, որ աննախընթաց արագությունից մինչև բացարձակ ազատությունը իրենց առաջ լայնորեն բացել են անպատասխանատու և անմակարդակ լրագրության դռները՝ հետզհետե մեկուսացնելով տպագիր մամուլը:
Համագումարին Արամ Առաջին կաթողիկոսի հրավերով ներկա է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկին Աննա Հակոբյանը: Համագումարին մասնակցում են լրատվադաշտի ներկայացուցիչներ, այդ թվում «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:

Pan-Armenian Conference on Armenian Media Begins in Beirut, Lebanon
The pan-Armenian conference on Armenian Media has kicked off in Antelias on July 2, Armenpress reports.
His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, delivered welcoming remarks at the conference.
“The influence of global culture is dominant especially on the internet media. Followers of news clearly prefer internet, brief and attractive news. The language of internet media, its style and quality are not so important, the important is their quick delivery to the reader or the listener, attracting them and having large number of readers. Online media and especially individual networks are full of low-quality news and comments provoking violence and hostility”, His Holiness Aram I said.
Armenian Prime Minister’s spouse Anna Hakobyan is also attending the conference at the invitation of Catholicos Aram I.
The conference is attended by media representatives, including Director of ARMENPRESS state news agency Aram Ananyan.