Հայաստանում Ռումինիայի նորանշանակ դեսպանը նախագահ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուն:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և մաղթել հաջողություններ: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ակնկալում է ակտիվ աշխատանք հայ-ռումինական հարաբերությունների սերտացման և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:
Հանրապետության նախագահն ու նորանշանակ դեսպանը խոսել են երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի աշխուժացման, այս ոլորտում զարգացումը խթանող երկուստեք քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին: Նրանք մասնավորապես ընդգծել են երկու երկրների գործարարների միջև կապերի ակտիվացումը, միմյանց հնարավորությունների բացահայտումն ու առկա ներուժի առավելագույն օգտագործումը: Այս համատեքստում կարևորվել է Ռումինիա-Հայաստան ուղիղ օդային կապի՝ վերջերս գործարկված Բուխարեստ-Երևան չվերթի առկայությունը:

Президент Саркисян принял верительные грамоты посла Румынии в Армении
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты Чрезвычайного и полномочного посла Румынии в Армении Корнеля Ионеску.
Президент Республики поздравил новоназначенного дипломата и пожелал успехов.
Президент Саркисян сказал, что ожидает активной работы в направлении укрепления армяно-румынских отношений и расширения взаимовыгодного сотрудничества.
Президент Республики и новоназначенный посол говорили об укреплении экономических связей между двумя странами, необходимости предпринять обоюдные шаги стимулирующие развитие в этой сфере. Они, в частности, подчеркнули, что предпринимателям двух стран важно активизировать связи, выявлять возможности друг друга и максимального использовать существующий потенциал. В этом контексте подчёркнуто значение прямого воздушного сообщения Румыния - Армения: наличия недавно задействованного авиарейса Бухарест-Ереван.