Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն ընտրվել է Պոլսո Պատրիարքարանի Կրոնական ժողովի ատենապետ
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում հուլիսի 5-ին հրավիրվել է Կրոնական ժողով, որը նախագահել է Պոլսո Հայոց պատրիարքական տեղապահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին պատրիարքարանից, որոշում է կայացվել Կրոնական ժողովի ատենապետ ընտրել Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին:
Կրոնական ժողովի ատենապետի պաշտոնը նախկինում զբաղեցնում էր Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը, սակայն քանի որ հուլիսի 4-ին նա ընտրվել էր պատրիարքական տեղապահի պաշտոնում, ատենապետի պաշտոնը թափուր էր մնացել:
Տեղապաշի պաշտոնում Մաշալյանի ընտրությունից հետո Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում պաշտոնապես մեկնարկել է նոր պատրիարքի ընտրության գործընթացը, որը ղեկավարելու է տեղապահը: Վերջինիս գլխավորությամբ առաջիկայում ստեղծվելու է Նախաձեռնող խումբ, որն էլ իրականացնելու է նոր պատրիարքի ընտրության նախապատրաստական աշխատանքները:

Архиепископ Арам Атешян избран председателем Религиозного совета Константинопольского патриархата
5 июля в Константинопольском патриархате Армении был созван Религиозный Совет под председательством епископа СаакаМашаляна, местоблюстителя Армянского патриарха Константинополя.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на в Патриархию, было принято решение об избрании председателем Религиозного совета архиепископа Арама Атешяна.
Ранее председателем Религиозного совета был епископ Саак Машалян, но с 4 июля он был избран патриаршим местоблюстителем, и пост председателя стал вакантным.
После избрания епископа Саака Машаляна в Константинопольском патриархате официально объявлено о начале процесса выборов нового Патриарха, который будет возглавлять местоблюститель, под руководством которого в ближайшее время будет создана инициативная группа, которая будет заниматься подготовкой к выборам нового Патриарха.