Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Արցախի ԱԳՆ անձնակազմին
Հուլիսի 5-ին աշխատանքային այցով Ստեփանակերտում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Արցախի արտաքին գործերի նախարարության անձնակազմի հետ:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը կարևորեց նման բաց ձևաչափով խորհրդակցությունների անցկացումը, որը լավ հնարավորություն է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ մտքերի փոխանակում իրականացնելու և հետագա քայլերն ուղենշելու համար: Իր խոսքում նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց Մասիս Մայիլյանին երկու գերատեսչությունների միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցության համար:
Նախարար Մնացականյանն Արցախի ԱԳՆ անձնակազմին ներկայացրեց Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ զարգացումները, և այդ գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները: Այս առնչությամբ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Արցախը՝ որպես հակամարտության կողմ, որոշիչ ձայն և ներգրավվածություն պետք է ունենա  կարգավորման գործընթացում:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների տարածաշրջանային և միջզգային օրակարգի վերաբերյալ  բազմաթիվ հարցերի, ներկայացրեց դրանց առնչությամբ Հայաստանի մոտեցումները և դիրքորոշումը:

Зограб Мнацаканян провел сегодня встречу с персоналом МИД Арцаха
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, находящийся с рабочим визитом в Республике Арцах, провел сегодня встречу с персоналом МИД Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Министр иностранных дел РА отметил важность проведения консультаций в подобном открытом формате, что является хорошей возможностью для обмена мнениями вокруг представляющих обоюдный интерес вопросов и обозначения дальнейших шагов.
Зограб Мнацаканян представил сотрудникам МИД Республики Арцах развития вокруг процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, и принципиальную позицию и подходы Армении в этом процессе. В этой связи министр иностранных дел Армении подчеркнул, что Арцах как сторона конфликта, должен иметь решающий голос и участие в процессе урегулирования.
Глава МИД Армении ответил на многочисленные вопросы участников встречи о региональной и международной повестке дня, представил подходы и позицию Армении по этим вопросам.