Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանը պաշտոնական այցով ժամանել են Սինգապուր (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սիեն Լոնգի հրավերով հուլիսի 7–ին պաշտոնական այցով ժամանել է Սինգապուր։
Հայաստանի վարչապետը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Սինգապուրի հայկական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, որը Սինգապուրի ամենահին քրիստոնեական կառույցն է (1835 թ.)։ ՀՀ վարչապետի, Սինգապուրի առևտրի և արդյունաբերության ավագ պետական նախարար Կո Պո Կունի և Սինգապուրի, ինչպես նաև հարևան երկրների ու տարածաշրջանների՝ Մալայզիայի, Ինդոնեզիայի, Թաիլանդի, Հոնգկոնգի, Ավստրալիայի հայ համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն հարակից հայկական փողոցի նորաբաց այգում տեղի է ունեցել «Վանդա Միսս Ջոակիմ» խոլորձի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Արձանը կառուցվել է բարերար Խաժակ Մանուկյանի նախաձեռնությամբ:
«Վանդա Միսս Ջոակիմ» անունը կրող խոլորձ տեսակը, որը հայտնի է նաև որպես Սինգապուրյան կամ Ալոհա արքայադստեր խոլորձ, հիբրիդային տեսակ է, որը դարձել է Սինգապուրի ազգային ծաղիկ` պետական խորհրդանիշ։ Հայտնի խոլորձն իր անվանումն ստացել է` ի պատիվ Սինգապուրում բնակվող հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Աշխեն Հովակիմյան), ով ծաղիկը հայտնաբերել է Եղեգնուտում:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանն այցելել են Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, շրջայց կատարել հայկական ժառանգության թանգարանում: Վարչապետը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում, այնուհետև հանդիպել վերը նշված պետությունների հայ համայնքների ներկայացուցիչներին:
Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի` վարչապետը ծակեպսակ է դրել Հիշողության պարտեզում կանգնեցված հայկական խաչքարի մոտ: Պարտեզում ամփոփված են նաև բազմաթիվ հայկական տապանաքարեր:
Ողջունելով ներկաներին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօր մեր հայրենակիցների ջանքերով հավերաժացվեց մեր մեկ այլ հայրենակցի վաստակը Սինգապուրի առաջ: Գիտեք, որ Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշ հանդիսացող ծաղիկը` խոլորձը, որն անվանվել է հենց մեր հայրենակցի անունով, ստեղծել է Աշխեն Հովակիմյանը, սինգապուրյան վարկածով` Ագնես Ջոակիմին: Սա խորհրդանշական իրադարձություն է, որն ի ցույց է դնում մեր ժողովրդի ստեղծարար էությունը»: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` աշխարհի բազմաթիվ կողմերում կհանդիպենք իրավիճակների, երբ այդ երկրների կյանքում տեղի ունեցած, ստեղծված խորհրդանշական կարևորագույն արժեքների հետևում կանգնած են հայերը:
«Համոզված եմ, որ սա լիարժեք արտահայտում է մեր ժողովրդի էությունը: Կարծում եմ, որ արդի ժամանակի առանձնահատկությունը նրանում է, որ հայ ժողովրդի ստեղծարար հանճարն ի վերջո պետք է իր տրիումֆին հասնի նաև Հայասատանում: Մեր անցած ճանապարհը հենց այստեղ պետք է իր պսակին հասնի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի այնպիսին, ինչպիսին են բազմաթիվ երկրներ, որոնց կառուցման, բովանդակություն հաղորդելու գործում մեր հայրենակիցներն ունեցել են շրջադարձային նշանակություն: Սինգապուրը 20-րդ դարի հրաշքներից մեկն է, վերլուծաբանները, տնտեսագետները հատորներով նյութեր են գրել` հասկանալու, թե ինչպե՞ս տեղի ունեցավ և ի վերջո ստեղծվեց երկիր, որի ամեն անկյունն ունի իմաստ, որը զարգացման և մարդու ստեղծագործական հանճարի, հաղթանակի յուրօրինակ ապացույց է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ դրա պատասխանը մեկն է` մարդկային կյանքը կազմակերպելու, քաջալերելու ընդունակությունը:
«Այսօրվա հիմնական խորհրդանիշը հենց դա եմ համարում: Այսօր, ըստ էության, մենք տեղադրեցինք հայ ժողովրդի տաղանդի և հանճարի խորհրդանիշ հանդիսացող հիշատակարան: Հույս ունեմ, որ այս կարգի բազմաթիվ նմուշներ մեզ ամենուր պետք է հիշեցնեն, որ մենք տաղանդավոր, ստեղծարար ժողովուրդ ենք, որ կարողացել ենք շենացնել աշխարհի տասնյակ, հարյուրավոր, հազարավոր անկյուններ, ներդրում ենք ունեցել բազմաթիվ երկրների զարգացման, բարեկեցության ապահովման գործում: Մենք կարող ենք նույնն անել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում և այսօրվա իրադարձությունը եկեք համարենք հենց դրա խորհրդանիշ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը նկատել է, որ Սինգապուրում իր ողջ գոյության ընթացքում բնակվել են մի քանի տասնյակ հայեր և որոնք այս երկրում թողել են անջնջելի հետք: «Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ապրում են միլիոնավոր հայեր, դեռ միլիոնավորները պետք է ապրեն և սա նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախն աշխարհի վրա պետք է թողնեն նույնպիսի անջնջելի և հավերժական հետք, նույնպիսի ժառանգություն, ինչպիսին Աշխեն Հովակիմյանն է թողել Սինգապուրի պատմության մեջ: Սա նաև մեր, Սինգապուրի, աշխարհի պատմությունն է, մենք ներկա ենք եղել այդ պատմությանը, մենք կերտել ենք այդ պատմությունը, կերտում ենք և մշտապես լինելու ենք այդ պատմության հեղինակների դերում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ հաճախ մեր երկրի պատմության հեղինակները մենք ինքներս չենք եղել և եկել է ժամանակը, որ ինքներս կերտենք մեր սեփական երկրի պատմությունը, այնպես կերտենք, «որ ոչ թե ուրիշները, այլ մենք ենք ուզում, ինչպես մեր նախնիներն են երազել, ինչպես մենք ենք երազում մեր երեխաների համար»:
«Եկել է ազատ, երջանիկ, հզոր Հայաստանի ժամանակը: Աշխարհի տարբեր անկյուններ մեր այցելություններն ավելի մեծ ուժ և վստահություն են ներշնչում, որ հասնելու ենք այդ նպատակին:
Գալիս ենք ապացուցելու այն, ինչ ապացուցված է. հայ ժողովուրդը տաղանդավոր ժողովուրդ է, կեցցե՛ Աշխեն Հովակիմյանը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը, կեցցե՛ Սինգապուրը, կեցցե՛ նոր աշխարհը, որտեղ հայը կա, լինելու է, ստեղծելու է, արարելու է, ամենուր թողնելու է իր ոչ նյութական ժառանգությունը, անունը, արժեքները, որոնք լինելու են ամբողջի մեջ կարևոր մի բաժին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` շնորհակալություն հայտնելով Սինգապուրի կառավարութանը, ժողովրդին` հայ ժողովրդի ժառանգության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելու համար:

PM Nikol Pashinyan, Mrs. Anna Hakobyan Arrive in Singapore on Official Visit; They Met with Local and Neighboring Countries’ Armenian Communities
Accompanied by his spouse Anna Hakobyan, Prime Minister Nikol Pashinyan on July 7 arrived in Singapore on an official visit at the invitation of Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong.
The Prime Minister and Mrs. Anna Hakobyan visited the Armenian St. Gregory the Illuminator Church in Singapore, the oldest Christian institution in that country (1835).
The Prime Minister of the Republic of Armenia joined Senior Minister of Industry and Trade of Singapore Co Poh Koon, as well as the representatives of the Armenian communities of Singapore and neighboring countries and regions - Malaysia, Indonesia, Thailand, Hong Kong and Australia, to attend the unveiling of a sculpture of Vanda Miss Joaquim flowers at the First Botanic Garden on the newly opened Armenian Street adjacent to St. Gregory the Illuminator Church. The sculpture was contributed by the Armenian community on the initiative of benefactor Khajag Margaryan.
Referred to as Vanda Miss Joachim, the orchid, which is also known as Singaporean or Aloha Princess Orchid, is a hybrid species that has become the national flower of Singapore - a state symbol. The well-known type of orchid was named after Singapore-based Armenian florist Agnes Joachim (Ashkhen Hovakimyan) who discovered the flower in Yeghegnut.
Nikol Pashinyan, Anna Hakobyan next called at the St. Gregory the Illuminator Church and toured the Armenian Heritage Museum.
The Prime Minister signed the Book of Honorable Guests. Later on he met with the representatives of the Armenian communities from Singapore and the neighboring countries. In commemoration of the victims of the Armenian Genocide, the Premier laid a wreath at the Armenian cross-stone at the Memory Garden. There are many Armenian gravestones in the Garden.
Greeting those present, Nikol Pashinyan stated: “Today, through the efforts of our compatriots, we eternized our fellow countrywoman’s contribution to Singapore. You may know that Singapore’s national symbol, the orchid named after our compatriot, was created by Ashkhen Hovakimyan, known as Agnes Joachim in Singapore. This is a symbolic event, which demonstrates our nation’s creativity.”
According to Nikol Pashinyan, in many parts of the world we will meet situations where Armenians are behind the symbolic values created in their countries.
“I am convinced that this is a full description of our people’s essence. I think the peculiarity of the modern time is that the creative genius of the Armenians must ultimately triumph in Armenia as well. The way we have to go should help us join those countries to which our compatriots have made landmark contributions. Singapore is one of the miracles of the 20th century, analysts and economists have written volumes of stories to understand how it happened and eventually created a country every corner of which has a meaning that is a unique proof of development and human creative genius,” Nikol Pashinyan said, noting that his answer is one: the ability to organize and encourage human life.
“I consider it to be the main symbol of today. Today, in fact, we have put a record of the Armenian nation’s talent and genius. I hope the numerous examples of this kind should remind us everywhere that we are talented and creative people that have contributed to the development and welfare of many nations. We can do the same in the Republic of Armenia and I believe that today’s event is emblematic in this respect,” the Head of Government said.
The Prime Minster noticed that there are dozens of Armenians who have left an indelible mark in this country.
“Today millions of Armenians live in the Republic of Armenia; millions of people will be living there, which means that they can leave a similar indelible mark in Armenia and Artsakh,” Nikol Pashinian underscored and went on to note that we often failed to be the masters of our history, and the time has come to recreate the history of our own country.
“Let us create Armenia’s modern history in tune with our ancestors’ dreams. The time has come for a free, happy and powerful Armenia. Our worldwide trips inspire ever greater confidence that we will achieve that goal. We came to prove what has already been proven. The Armenians are talented people: long live Ashkhen Hovakimyan; long live the Armenian people, long live Singapore, long live the New World,” Nikol Pashinyan concluded. He thanked the local authorities for their thoughtfulness of the Armenian heritage.