ԵԱՏՀ-ն ցանկանում է Ռուսաստանին պարտավորեցնել խանութներ վերադարձնել ալկոհոլային էներգետիկ ըմպելիքները
© Александр Щербак/ТАСС
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը որոշումների նախագիծ է պատրաստել, որով Ռուսաստանին պետք է պարտավորեցնեն վերականգնել թույլ ալկոհոլային էներգետիկ ըմպելիքների արտադրությունն ու շրջանառությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
ԵԱՏՀ փաստաթուղթն ուղղված է ավելի վաղ երկրում մտցված սահմանափակումներից հրաժարվելուն: Պարբերականը հայտնում է, որ դրանով կոլեգիան ՌԴ-ին իրազեկում է 2014 թվականի ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի 53-րդ հոդվածի 2-րդ կետի կատարման անհրաժեշտության մասին: «Դրանից հետևում է, որ արտադրանքը, որը համապատասխանում է միության տեխնիկական կանոնակարգերին, առանց լրացուցիչ սահմանափակումների շրջանառության մեջ է դրվում ԵԱՏՄ երկրների տարածքում»,- «Իզվեստիային» ասել է կոլեգիայի խորհրդակցության մասնակիցներից մեկը:
Հստակեցվում է, որ ալկոհոլային էներգետիկները համապատասխանում են այդ տեխկանոնակարգավորումներին՝ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» և «Ալկոհոլային արտադրանքի անվտանգության մասին»: Սրա հետ կապված ազգային օրենսդրությունը դրանց նկատմամբ չի կարող կիրառվել, կարծում են ԵԱՏՀ-ում:
Ռուսաստանը ալկոհոլային էներգետիկների արտադրության և շրջանառության սահմանափակում է մտցրել 2018 թվականի հունվարի 1-ից՝ ալկոհոլի և էներգետիկ հավելումների համակցությամբ ռուսաստանցիների առողջության վրա բացասական ազդեցության պատճառով:

ЕЭК хочет обязать Россию вернуть в магазины алкогольные энергетики
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) подготовила проект решения, которое должно обязать Россию возобновить производство и оборот слабоалкогольных тонизирующих напитков. Об этом сообщает в понедельник газета "Известия".
Документ ЕЭК, с которым ознакомилось издание, направлен на отказ от введенных ранее в стране ограничений. Как сообщает издание, в нем коллегия уведомляет РФ о необходимости выполнения п. 2 ст. 53 договора о ЕАЭС от 2014 года. "Из него следует, что продукция, которая соответствует техрегламентам союза, без дополнительных ограничений выпускается в обращение на территории стран ЕАЭС", - сообщил "Известиям" один из участников совещаний коллегии, передает ТАСС.
Уточняется, что алкогольные энергетики находятся под действием техрегламентов "О безопасности пищевой продукции" и "О безопасности алкогольной продукции". В связи с этим к ним не может применяться национальное законодательство, полагают в ЕЭК.
Минфин РФ выразил несогласие с претензией ЕЭК. "В случае если введение каких-либо положений несет угрозу для здоровья граждан РФ, государство обязано устанавливать более строгие правила", - заявили изданию в пресс-службе министерства.
Россия ввела ограничения на производство и оборот алкоэнергетиков с 1 января 2018 года из-за негативного влияния на здоровье россиян сочетания алкоголя и энергетических добавок.