Հունաստանում կայացած ընտրություններում հաղթել է ընդդիմադիր կուսակցությունը
Հունաստանի «Նոր դեմոկրատիա» առաջատար ընդդիմադիր աջ կենտրոնամետ կուսակցությունը՝ Կիրիակոս Միցոտակիսի գլխավորությամբ հաղթել է հուլիսի 7-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում՝ ստանալով ձայների 39,83 տոկոսը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Քվեաթերթիկների 96,15 տոկոսի հաշվարկման արդյունքներով՝ «Նոր դեմոկրատիա»-ն երկրի 300-տեղանոց միապալատ խորհրդարանում կունենա 158 տեղ, ինչը նրան թույլ կտա ինքնուրույն կազմել կառավաություն:
Վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի ծայրահեղ ձախ ուժերի կոալիցիան (ՍԻՐԻԶԱ) ստացել է քվեների 31,55 տոկոսը (86 տեղ), «Փոփոխությունների շարժում» (ԿԻՆԱԼ) ձախ կենտրոնամետ կուսակացական միավորումը՝ 8,05 տոկոսը (22 տեղ), Հունաստանի Կոմկուսը՝ 5,32 տոկոսը (15 տեղ), նախկին լրագրող Կիրիակոս Վելոպուլուսի վերջերս հայտնված ծայրահեղ աջ «Հունական որոշում»-ը,՝ 3,71 տոկոսը (10 տեղ), ֆինանսների նախկին նախարար Յանիս Վարուֆակիսի «ՄԵՌԱ25» ձախ շարժումը՝ 3,45 տոկոսը (9 տեղ):
Ցիպրասն ընդունել է իր պարտությունը և հայտարարել, որ հուլիսի 8-ին Միցոտակիսին կընդունի իր նստավարյում և «նրան կհանձնի վարչապետի առանձնասենյակը, ինչպես որ ենթադրվում է քաղաքական մշակույո ունեցող երկրում»:

Греция: на выборах победила оппозиционная партия
Ведущая оппозиционная правоцентристская партия Греции "Новая демократия" (НД) во главе с Кириакосом Мицотакисом победила на состоявшихся в воскресенье досрочных парламентских выборах, получив 39,83% голосов, передает ТАСС. По результатам подсчета министерством внутренних дел 96,15% поданных бюллетеней, НД будет иметь 158 мест в 300-местном однопалатном парламенте страны, что позволит ей самостоятельно сформировать правительство. Коалиция радикальных левых сил (СИРИЗА) премьера Алексиса Ципраса получила 31,55% голосов (86 мест), левоцентристское партийное объединение "Движение перемен" (КИНАЛ) - 8,05% голосов (22 места), Компартия Греции - 5,32% голосов (15 мест), недавно появившаяся ультраправая "Эллиники лиси" ("Греческое решение") экс-журналиста Кириакоса Велопулоса - 3,71% (10 мест), левое движение МЕРА25 экс-министра финансов Яниса Варуфакиса - 3,45% (9 мест). Для прохождения в парламент необходимо было преодолеть трехпроцентный барьер.
Ципрас признал поражение и заявил, что в понедельник примет Мицотакиса в своей резиденции - Дворце Максима, и "передаст ему кабинет премьер-министра, как это и полагается в стране с политической культурой".