Իրանի ԱԳՆ-ն Ջիբրալթարում լցանավի կալանումը ծովահենության ակտ է որակել
Ջիբրալթարի (Պիրենեյան թերակղզու ափին բրիտանական տրույթի) իշխանությունների կողմից Grace 1 լցանավի կալանումը ծովահենության ակտ է, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Այդ մասին, ինչպես հաղորդել է Al Jazeera հեռուստաալիքը, հուլիսի 8-ին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության (ԱԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Լցանավի կալանումը ծովահենություն է: Թեհրանը վճռականապես մերժում է նման գործողությունները, որոնք լարվածության սաստկացման են հանգեցնում տարածաշրջանում»,- մեջբերում է Մուսավիի խոսքը հեռուստաալիքը: Նա նաեւ նշել է, որ նավթատար նավը չի մտել որեւէ տարածքային ջրեր: Մուսավին նշել է, որ Իրանը շարունակում է ձեռնարկել լցանվի ազատմանն ուղղված գործողություններ եւ կանոնավոր շփումներ է պահպանում եվրոպացի դիվանագետների հետ: «Մենք Լոնդոնից պահանջում ենք հնարավորինս շուտ ազատել նավթատար նավը»,- հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Պիրենեյան թերակղզու ափին բրիտանական տիրույթի իշխանությունները հուլիսի 4-ին կալանել են Պանամայի դրոշի ներքո Grace 1 լցանավը՝ կասկածելով, թե այն նավթ է տարել Սիրիա ի խախտումն պատժամիջոցների:

МИД Ирана назвал задержание танкера в Гибралтаре актом пиратства
Задержание властями Гибралтара (британского владения на побережье Пиренейского полуострова) танкера Grace 1 является актом пиратства.
Об этом заявил в понедельник официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави.
"Задержание танкера является пиратством. Тегеран решительно отвергает подобные действия, которые ведут к усилению напряженности в регионе", - приводит слова Мусави телеканал. Он также указал, что нефтяное судно не заходило в чьи-либо территориальные воды. Мусави отметил, что Иран продолжает предпринимать действия, направленные на освобождение танкера, и поддерживает регулярные контакты с европейскими дипломатами.
"Мы требуем от Лондона как можно скорее освободить нефтяное судно", - заявил официальный представитель иранского МИД.
Власти британского владения на побережье Пиренейского полуострова задержали 4 июля танкер Grace 1 под флагом Панамы по подозрению в том, что он доставлял нефть в Сирию в нарушение санкций.