ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները թալիբների հետ քննարկել են 2,5 տարում զորքերի դուրսբերումն Աֆղանստանից. WSJ
ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները «Թալիբան» արմատական շարժման հետ կայացած կոնսուլտացիաներում անդրադարձել են 2.5 տարվա ընթացքում երկրից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման խնդրին: Այդ մասին ասված է The Wall Street Journal (WSJ) թերթի հուլիսի 7-ին հրապարակած հոդվածում:
Հրատարակության աղբյուրի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը հնարավոր է համարել, որ զորքերն Աֆղանստանից դուրս բերվեն 2,5 տարվա ընթացքում: Ինչպես նշված է հրապարակման մեջ, ավելի վաղ խոսք էր գնում երեք տարվա մասին: Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչները պնդել են, որ օտարերկրացի զինծառայողները պետք է «երկրից հեռանան ինն ամսվա ընթացքում»:
Հունիսին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը հնարավոր է համարում Աֆղանստանում «Թալիբան» շարժման հետ հաշտության հասնել մինչև սեպտեմբերի 1-ը: Նա այն ժամանակ հերքել է թալիբների ներկայացուցիչների այն պնդումները, թե ամերիկացիներն արդեն իրենց են հանձնել Աֆղանստանից իրենց զորեքերի դուրսբերման նախնական գրաֆիկը:

WSJ: представители США обсуждали с талибами вывод войск из Афганистана за 2,5 года
Представители США на консультациях с радикальным движением "Талибан" (запрещено в РФ) озвучивали возможность вывода американских войск из страны в течение двух с половиной лет. Об этом говорится в статье, опубликованной в воскресенье в газете The Wall Street Journal, передает ТАСС.
По словам источника издания, США допускали, что войска из Афганистана будут выведены в течение 2,5 года. Как отмечается в публикации, ранее речь шла о трех годах. Как пояснил источник, представители движения "Талибан" настаивали на том, что иностранные военнослужащие должны "покинуть страну в течение девяти месяцев".
Спецпредставитель США по Афганистану Залмай Халилзад в субботу сообщил в Twitter, что последний раунд переговоров с движением "Талибан" в Катаре был наиболее продуктивным за все время. Он также отметил, что консультации приостановлены и будут возобновлены 9 июля.
В июне госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что Вашингтон рассчитывает выйти на договоренность о мире в Афганистане с движением "Талибан" до 1 сентября. Он тогда опроверг утверждения представителей талибов о том, что американцы уже передали им ориентировочный график вывода своих войск из Афганистана.