Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Սինգապուրի վարչապետների հանդիպումը. ստորագրվել են երկկողմ մի քանի պայմանագրեր
Սինգապուրի «Իստանա» կառավարական նստավայրում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: ՀՀ վարչապետին և տիկին Հակոբյանին նստավայրի բակում դիմավորել են Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն և տիկին Հո Չինը: Հնչել են Հայաստանի ու Սինգապուրի պետական օրհներգերը, այնուհետև երկու երկրների վարչապետներն ու նրանց տիկնայք ողջունել են պատվիրակությունների անդամներին:
Լի Սյեն Լուն ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Սինգապուր և նշել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու պետությունների միջև համագործակցությանը տարբեր ուղղություններով: Սինգապուրի վարչապետի խոսքով` Հայաստանը և հայ ժողովուրդը իրենց երկրում վայելում են մեծ հարգանք ու իր գլխավորած կառավարությունը շահագրգռված է հայկական կողմի հետ ակտիվ գործակցություն ծավալելու հարցում: Լի Սյեն Լունը կարևորել է փոխգործակցությունը տնտեսության ոլորտում, ընդգծել առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` համոզմունք հայտնելով, որ երկկողմ արդյունավետ բանակցությունների արդյունքում հայ-սինգապուրյան կապերը հետևողականորեն կընդլայնվեն: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ամբողջ աշխարհը տպավորված է Սինգապուրի զարգացման փորձով և մեր երկիրը նույնպես այն համարում է օրինակելի: «Մենք շահագրգռված են խորացնելու քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար համագործակցությունը, սերտացնելու կապերը ժողովուրդների միջև»,- ասել է վարչապետը` կարևորելով նաև հայկական և սինգապուրյան բիզնեսի միջև փոխգործակցության զարգացումը: Վարչապետն անդրադարձել է կառավարության առաջնահերթություններին` հավելելով, որ դրանց նպատակն է Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական տնտեսությամբ պետություն: Նիկոլ Փաշինյանը, այդ առումով, հատկապես կարևորել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների վարչապետները քննարկել են ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացման, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, ավիացիայի և այլ ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ու բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Սինգապուրի վարչապետը ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցող համակարգային փոփոխություններն ու հավելել, որ դրանք կնպաստեն մեր երկրի տնտեսական զարգացմանն ու առաջընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը և Լի Սյեն Լուն անդրադարձել են Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի ստորագրմանը: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այն նույնպես նոր թափ կհաղորդի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Երկու երկրների վարչապետերն ընդգծել են տնտեսական համագործակցության մեծ ներուժի առկայության փաստը և նշել, որ դրա իրացման ուղղությամբ քայլերը պետք է ակտիվորեն շարունակվեն:
Միաժամանակ, զբոսաշրջության ոլորտում կապերի ընդլայնման առումով կողմերը պայմանավորվել են Սինգապուրում անցկացնել Հայաստանի մշակույթի օրեր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցեր:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության և Սինգապուրի կառավարությունների միջև ստորագրվել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության մի քանի փաստաթղթեր: Նիկոլ Փաշինյանի և Լի Սյեն Լունի ներկայությամբ, մասնավորապես ստորագրվել են հետևյալ փաստաթղթերը.
Հայաստանի Հանրապետության և Սինգապուրի Հանրապետության կառավարությունների միջև ստորագրվել է եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերի վճարումից խուսափելը կանխելու մասին համաձայնագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը և Սինգապուրի պաշտպանության և արտաքին գործերի ավագ պետական նախարար Մալիկի Օսմանը:
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի և Սինգապուրի Հանրապետության զբոսաշրջության խորհրդի միջև ստորագրվել է զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության ամրապնդման մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Սինգապուրի առևտրի և արդյունաբերության ավագ պետական նախարար Կոհ Պոհ Կունը:
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Սինգապուրի Հանրապետության մշակույթի, համայնքների զարգացման և երիտասարդության հարցերի նախարարության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Հայկական կողմից այն ստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը, իսկ սինգապուրյան կողմից` Պաշտպանության և արտաքին գործերի ավագ պետական նախարար Մալիկի Օսմանը:
Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի և Սինգապուրի Հանրապետության ազգային պարկերի խորհրդի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը և Սինգապուրի ազգային պարկերի խորհրդի գլխավոր տնօրեն Քեննեթ Էրը:

An official welcome ceremony for Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan was held at Istana, the Government Residence in Singapore. The Prime Minister and Mrs. Anna Hakobyan were welcomed by Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong and Mrs. Ho Chin. The national anthems of Armenia and Singapore were played, after which the two prime ministers and their spouses greeted the delegation members.
Welcoming Nikol Pashinyan’s official visit to Singapore, Lee Hsien Loong noted that it might impart fresh impetus to cooperation between the two states. He pointed out that Armenia and the Armenian people enjoy great respect in their country, and his government is keen to engage in active cooperation with the Armenian side. Lee Hsien Loong highlighted the importance of cooperation in the economy, stressing the need for developing and expanding trade and economic ties.
Thankful for the warm welcome shown to his delegation, Prime Minister Pashinyan expressed his conviction that the Armenian-Singaporean ties would be gradually expanded as a result of effective bilateral negotiations. The head of the Armenian government noted that the world is impressed by Singapore’s development experience and our country also considers it to be exemplary.
“We are interested in deepening political, economic and humanitarian cooperation, and building closer people-to-people contacts,” the Premier said, stressing the importance of developing cooperation between the Armenian and Singaporean business circles.
Touching upon his government’s priorities, Nikol Pashinyan said a primary objective is to shape a technology-based economy in Armenia. In this regard, Nikol Pashinyan attached importance to the development of cooperation in the field of information technologies.
The parties discussed issues related to joint investment programs, trade turnover, cooperation in high technologies, tourism, aviation and other spheres.
Nikol Pashinyan gave details of the ongoing institutional reform and introduced his government’s steps aimed at improving the business environment.
The Singaporean Prime Minister welcomed the systemic changes in Armenia, noting that they could contribute to Armenia’s economic development and progress.
Nikol Pashinyan and Lee Hsien Loong touched upon the signing of the agreement on creation of a free trade zone between the Eurasian Economic Union and Singapore. They expressed a shared belief that it would boost trade turnover.
Highlighting the great potential of economic cooperation, the two prime ministers emphasized the need for continued steps towards its implementation. They agreed to hold Armenian Culture Days in Singapore in the context of ever-expanding exchanges in the field of tourism.
Issues of regional significance were also discussed during the meeting.
Following the meeting, the governments of the Republic of Armenia and Singapore signed several cooperation instruments. The following documents were signed, attended by Nikol Pashinyan and Lee Hsien Loong:
The governments of the Republic of Armenia and the Republic of Singapore signed an agreement on avoidance of double taxation and preventing tax evasion. The document was signed by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Avet Adonts and Senior Minister of Defense and Foreign Affairs of Singapore Maliki Osman.
A memorandum of understanding on promoting cooperation in tourism was signed between the Tourism Committee of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the Tourism Board of Singapore. The Memorandum was signed by RA Minister of Economy Tigran Khachatryan and State Minister for Trade and Industry of Singapore Koh Poh Koon.
A memorandum of understanding was signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and the Ministry of Culture, Community Development and Youth Affairs of the Republic of Singapore. The document was signed by Armenian Deputy Foreign Minister Avet Adonts, and Senior Minister of Defense and Foreign Affairs of Singapore Maliki Osman.
A memorandum of understanding was signed between the Institute of Botany after Takhtajyan by the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and the National Parks Board of Singapore. It was signed by RA Deputy Foreign Minister Avet Adonts and the Director General of the Singapore National Parks Board.