Մակրոնի այցը Սերբիա կկայանա հուլիսի 15-ին
Ֆրանսիայի նախագահ էմանուել Մակրոնը Սերբիա այց կկատարի հուլիսի 15-ին: Հուլիսի 8-ին այդ մասին հաղորդել է սերբական Blic հրատարակությունը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրներին:
Նշվում է, որ Սերբիա Մակրոնի այցի գլխավոր թեմաները կլինեն Կոսովոյի իրադրությունը և Եվրամիությանը Սերբիայի անդամակցության հարցը:
Թերթի տվյալներով՝ այցի ծրագիրը ներառում է բանակցություններ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ, պատվիրակությունների ընդլայնված հանդիպում, ինչպես նաև այցելություն Բելգրադի պաշտպանների հուշահամալիր և Կալեմեգդանում Ֆրանսիային շնորակալության հուշարձան:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Մարոնը Սերբիա այցը հետաձգել էր Փարիզում տեղի ունեցող անկարգությունների պատճառով:

СМИ: визит Макрона в Сербию состоится 15 июля
Президент Франции Эмманюэль Макрон посетит Сербию с визитом 15 июля. Об этом сообщило в понедельник сербское издание Blic со ссылкой на собственный источник, передает ТАСС.
Отмечается, что главными темами визита Макрона в Сербию станут ситуация в Косово и вопрос вступления Сербии в ЕС.
По данным газеты, программа визита включает переговоры с президентом Сербии Александаром Вучичем, расширенную встречу делегаций, а также посещение мемориала защитникам Белграда и Памятника благодарности Франции на Калемегдане.
Ранее Макрон перенес визит в Сербию из-за протестов в Париже. Первоначально планировалось, что визит президента Франции в Сербию состоится в первой половине 2018 года, затем он несколько раз переносился.