Իրավիճակը Վենեսուելայում. ի՞նչ ակնկալել Նիկոլաս Մադուրոյի և ընդդիմության միջև բանակցություններից
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է Բարբադոս կղզում երկրի ընդդիմության հետ բանակցությունների մեկնարկի մասին: Բանակցությունները տևել են 5 ժամ, որոնց ավարտից հետո Նիկոլաս Մադուրոն վստահություն է հայտնել, որ «եթե ամերիկացիները չմիջամտեն», հնարավոր կլինի համաձայնության հասնել:
Հատկանշական է, որ մայիսին Օսլոյում կայացած բանակցություններից հետո, որոնք այդպես էլ որևէ արդյունք չարձանագրեցին, ընդդիմությունը երկար ժամանակ հայտարարում էր, որ հրաժարվում է բանակցությունների երկրորդ փուլից: Իսկ ավելի ուշ ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուաիդոն հայտարարեց, որ իր կողմնակիցները «չեն վախենում Նորվեգիայում նախատեսվող բանակցություններից», եթե դրանք կօգնեն հասնել իրենց կողմից դրված երեք պայմանների կատարմանը՝ Մադուրոյի կողմից իշխանության բռնազավթման վերացմանը, անցումային կառավարության ձևավորմանը և արդար ընտրությունների անցկացմանը:
Անշուշտ, իշխանությունների շարժառիթները բոլորովին այլ են և առաջին հայացքից այս բանակցությունները, որքան էլ երկար ձգվեն և որքան էլ մեծ լինի միջազգային հանրության աջակցությունը, դժվար շոշափելի արդյունքներ ունենան: Սակայն կարևորն այստեղ բանակցությունների փաստն է, ինչն իր հերթին մի կողմ է դնում Վենեսուելայում իրավիճակի հանգուցալուծման ուժային սցենարը:
Վենեսուելայի իշխանությունների և ընդդիմության միջև բանակցությունների առկայությունը բխում է նաև Միացյալ Նահանգների շահերից: ԱՄՆ-Իրան լարվածության ֆոնին Միացյալ Նահանգների համար առնվազն անցանկալի է իրավիճակի սրումը Վենեսուելայում: Դրա մասին է վկայում նաև այն, որ ընդդիմությունը, չնայած նախապես արած իր հայտարարություններին, որ չի պատրաստվում գնալ բանակցությունների, այնուամենայնիվ, նստեց բանակցային սեղանի շուրջ:

Ситуация в Венесуэле: чего ожидать от переговоров между Мадуро и оппозицией?
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о начале переговорного процесса с оппозицией. Встреча на Барбадосе при участии правительства Норвегии длилась 5 часов, после чего Николай Мадуро выразил уверенность, что "если американцы не вмешаются", то удастся достичь соглашения.
Примечательно, что после майских переговоров в Осло, которые не дали никаких результатов, оппозиция долгое время заявляла, что отказывается от второго раунда переговоров. Позже лидер оппозиции Хуан Гуайдо заявил, что его сторонники "не боятся переговоров в Норвегии", если это способствует выполнению трех выдвинутых ими требований: прекращение узурпации власти президентом Мадуро, создание переходного правительства и проведение свободных выборов.
Разумеется, мотивы властей Венесуэлы совершенно иные, и, на первый взгляд, эти переговоры, независимо от того, насколько долго они продолжатся и насколько велика поддержка международного сообщества, вряд ли будут иметь ощутимые результаты. Но важным здесь является сам факт переговоров, что, в свою очередь, откладывает силовой сценарий разрешения ситуации в Венесуэле.
Проведение переговоров между венесуэльским правительством и оппозицией также в интересах Соединенных Штатов. На фоне напряженности в отношениях между США и Ираном, для Соединенных Штатов, по крайней мере, нежелательно обострение ситуации в Венесуэле. Об этом также свидетельствует и тот факт, что оппозиция, несмотря на заранее сделанные заявления о том, что не планирует идти на переговоры, тем не менее, села за стол переговоров.