Մնացականյանը ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպմանը կարևորել է Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը
Հուլիսի 9-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մասնակցեց և ելույթ ունեցավ Սլովակիայում կայացած «Անցյալի գործողություններից ապագա կանխարգելման. ԵԱՀԿ դերը կայունությունը խթանելու գործում Եվրոպայում և անդին» խորագրով ԵԱՀԿ նախարարական ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որին մասնակցում էին ավելի քան երկու տասնյակ երկրների ԱԳ նախարարներ, ԵԱՀԿ կառույցների ղեկավարներ:
Իր խոսքում նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց Սլովակիայի ԱԳ նախարարին հանդիպումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Նախարար Մնացականյանն անդրադարձավ ԵԱՀԿ գործունեության երեք հարթություններում առկա մարտահրավերներին՝ ընդգծելով, որ, ըստ էության, ԵԱՀԿ-ն եվրոպական ճարտարապետության մաս է, որը միավորում է բազմակողմ համագործակցությունը մեծապես կարևորող մեծ և փոքր պետությունների: «Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ առավել լայն աշխարհագրությունը, որտեղ ներկայացված են մասնակից պետություններ ՀԱՊԿ-ից, Եվրասիական տնտեսական միությունից, ԵՄ-ից և ՆԱՏՕ-ից, ինչպես նաև երկրներ, որոնք որևէ միության անդամ չեն, ապա պետք է ընդգծել, որ սա  կարևոր հարթակ է՝ փորձարկելու տարբեր գաղափարներ, տարբեր ճանապարհներ, որոնք ուղղված են եթե ոչ տարբերությունների հաղթահարմանը, ապա առնվազն դրանց կառավարմանը։ Սա շատ կարևոր արժեք է, որը պետք է ԵԱՀԿ շրջանակներում գնահատենք և պահպանենք»։
Անդրադառնալով մարդկային հարթությանը` Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ այն, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայում տարածաշրջանային բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող աշխատանքի հիմքում է ընկած, թեև ներկայումս ակնառու է այս ուղղությամբ հետընթացը. «Մարդու իրավունքները և ժողովրդավարության արժեքները հետ են մղվում, ինչը շատ վտանգավոր է»,- ընդգծեց ԱԳ նախարարը։
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտեց  ԵԱՀԿ շրջանակում առկա կառույցների՝ ԺՀՄԻԳ-ի, Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի, Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով բարձր հանձնակատարի գրասենյակի կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծապես շահել է վերջիններիս հետ համագործակցությունից:
«Մենք պետք է ապահովենք ԵԱՀԿ-ում առկա գործիքակազմի անխափան աշխատանքը: Այն պետք է պահպանվի և աջակցություն ստանա։ Մարդկային չափորոշիչների իրականացման հանդիպման շուրջ ստեղծված իրավիճակը ցավալի է։ Այն ի ցույց է դնում, թե ներկայումս որքան պաշտպանողական է այս հարթությունում մեր գործունեությունը: Տարիներ շարունակ ներգրավված ենք եղել ԵԱՀԿ շրջանակներում մարդկային հարթության երկխոսության մեջ՝ բարձր գնահատելով քաղաքացիական հասարակության դերը, և ըստ իս՝ նրան հետ մղելու փորձերն արդարացված չեն»։
Իր խոսքում Հայաստանի ԱԳ նախարարն անընդունելի համարեց մարդու իրավունքների նկատմամբ ընտրողական վերաբերմունքը: «ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում մենք ունենք հակամարտություններ: Մենք պետք է մարդու իրավունքների պաշտպանության նկատմամբ որդեգրենք կարգավիճակով չպայմանավորված մոտեցում: Կան վայրեր, որտեղ մարդիկ ջանում են խթանել մարդու իրավունքները, սեփական ուժերով ստեղծելով համապատասխան ինստիտուտներ, քանի որ չեն վայելում այն աջակցությունը, որը շատերն ունեն: Անընդունելի է, երբ մի պարագայում դա տեղի է ունենում, իսկ մեկ այլ պարագայում՝ ոչ: Մարդու իրավունքները պայմանավորված չեն կարգավիճակով: Մենք պետք է ընդունենք դա և գտնենք անհրաժեշտ մեխանիզմ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանում տարածելու համար: Եվ իհարկե, ես նկատի ունեմ նաև Արցախը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը վերաբերում է մարդկանց։ Այն մարդկանց մասին է, նրանց կենսական, ֆիզիկական անվտանգության մասին: Դա է ընկած մեր մոտեցման առանցքում: Ես ցանկանում եմ նաև այս համատեքստում նշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարությունը, որի շրջանակներում մենք փորձում ենք գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը»:
Նախարարական ոչ պաշտոնական  հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպումներ անցկացրեց մի շարք գործընկերների հետ:

Глава МИД Армении на министерской встрече ОБСЕ подчеркнул важность защиты прав человека в Арцахе
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян 9 июля принял участие в неформальной министерской встрече ОБСЕ под названием "От действий в прошлом к превенции в будущем. Роль ОБСЕ в укреплении стабильности в Европе и за ее пределами", в которой участвовали министры иностранных дел более двух десятков стран и руководители институтов ОБСЕ.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своем выступлении министр Мнацаканян выразил благодарность министру иностранных дел Словакии за организацию встречи на высоком уровне.
Министр Мнацаканян коснулся проблем, стоящих перед тремя измерениями деятельности ОБСЕ, подчеркнув, что, по сути, ОБСЕ является частью европейской архитектуры, объединяющей великие и малые государства, которые придают большое значение многостороннему сотрудничеству. "Принимая во внимание более широкую географию ОБСЕ, в которой представлены государства-члены ОДКБ, Евразийского экономического союза, ЕС и НАТО, а также страны, которые не являются членами какого-либо союза, следует подчеркнуть, что это важная платформа для того, чтобы проверить разные идеи, разные способы, направленные если не на преодоление различий, то хотя бы управления ими. Это очень важная ценность, которую мы должны ценить и сохранять в рамках ОБСЕ".
Коснувшись человеческого измерения, Зограб Мнацаканян отметил, что в целом это является основой работы, проводимой в рамках регионального многостороннего сотрудничества в Европе, хотя очевидно, что регресс в этом направлении в настоящее время очевиден. "Права человека и демократические ценности отступают, что очень опасно", - подчеркнул министр иностранных дел.
Зограб Мнацаканян подчеркнул важность Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ), комиссара по вопросам свободы СМИ, Управления Верховного комиссара по делам национальных меньшинств, подчеркнув, что Армения получила большую пользу от сотрудничества с ними.
"Мы должны обеспечить бесперебойную работу существующих инструментов ОБСЕ. Его следует поддерживать и сохранять. Ситуация вокруг реализации человеческих измерений является болезненной. Это показывает, насколько наша защита в настоящее время работает на этой плоскости. Мы участвуем в диалоге по человеческому измерению в рамках ОБСЕ на протяжении многих лет, высоко оценивая роль гражданского общества, и, на мой взгляд, попытки вернуть его назад не оправданы".
Глава МИД Армении счел недопустимым избирательное отношение к правам человека. "У нас есть конфликты на пространстве ОБСЕ. Мы должны принять не обусловленный "статусом"подход к защите прав человека. Есть территории, где люди стремятся поощрять права человека, создавая собственными силами соответствующие институты, поскольку они лишены той поддержки, которые многие получают. Неприемлемо, когда в одном случае есть поддержка, а в другом - нет. Права человека не обусловлены "статусом". Мы должны принять это и найти необходимый механизм для обеспечения защиты прав человека на всем пространстве ОБСЕ. И конечно, я имею ввиду Арцах. Нагорно-карабахский конфликт касается людей. Конфликт, в центре которого находится люди и их физическая и экзистенциальная безопасность. Это лежит в основе нашего подхода. Я также хотел бы отметить роль Минской группы ОБСЕ в этом контексте, в рамках которой мы пытаемся найти мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта".