ԱՄՆ-ը Թուրքիային կոչ է արել դադարեցնել հորատման աշխատանքները Կիպրոսի տարածքային ջրերում
Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի գործողությունները Կիպրոսի տարածքային ջրերում համարում է «սադրիչ քայլ » և կոչ է անում Անկարային դադարեցնել հորատման աշխատանքները, հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մորգան Օրգատուսը:
Վերջինիս խոսքերը ԱՄՆ-ը «խորապես մտահոգված է Կիպրոսի տարածքային ջրերում Թուրքիայի գործողություններով»: «Այդ սադրիչ քայլը կմեծացնի լարվածությունը տարածաշրջանում: Մենք Թուրքիայի իշխանություններին կոչ ենք անում դադարեցնել այդ գործողությունները», - ասվում է տարածված հաղորդագրությունում:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ «նավթային և գազային ռեսուրսները պետք է հավասարապես բաշխվեն Կիպրոսի երկու համայնքների միջև »:

США призвали Турцию остановить бурение в территориальных водах Кипра
США считают действия Турции в территориальных водах Кипрах "провокационным шагом" и призывают Анкару остановить бурение. Об этом, как передает РИА Новости, заявила официальный представитель госдепа Морган Ортагус.
По словам Ортагус, США "глубоко обеспокоены" действиями Турции в территориальных водах Кипра. "Этот провокационный шаг усилит напряженность в регионе. Мы призываем власти Турции приостановить эти операции", - говорится в распространенном заявлении.
Представитель госдепа также заявила, что нефтяные и газовые ресурсы должны быть "поровну разделены между двумя сообществами".