ԱՄՆ-ը Թուրքիային կոչ է արել դադարեցնել հորատման աշխատանքները Կիպրոսի տարածքային ջրերում
Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի գործողությունները Կիպրոսի տարածքային ջրերում համարում է «սադրիչ քայլ » և կոչ է անում Անկարային դադարեցնել հորատման աշխատանքները, հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մորգան Օրգատուսը:
Վերջինիս խոսքերը ԱՄՆ-ը «խորապես մտահոգված է Կիպրոսի տարածքային ջրերում Թուրքիայի գործողություններով»: «Այդ սադրիչ քայլը կմեծացնի լարվածությունը տարածաշրջանում: Մենք Թուրքիայի իշխանություններին կոչ ենք անում դադարեցնել այդ գործողությունները», - ասվում է տարածված հաղորդագրությունում:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ «նավթային և գազային ռեսուրսները պետք է հավասարապես բաշխվեն Կիպրոսի երկու համայնքների միջև »:

The Trump administration is urging Turkey to stop oil-and-gas drilling off the coast of the divided island of Cyprus, VOA reports.
"This provocative step raises tensions in the region," the State Department said late Tuesday. "We continue to believe the island's oil-and-gas reserves, like all of its resources, should be equitably shared between both communities in the context of an overall settlement."
There has been no comment so far from Turkey which sent a drilling ship to the Mediterranean off Cyprus Monday, sparking a protest by the Greek Cypriots.