ԵՄ-ն քաջալերված է ԼՂ հակամարտության այս տարվա իրադարձությունների դրական դինամիկայով. Տուսկ
ԵՄ-ն քաջալերված է ԼՂ հակամարտության այս տարվա իրադարձությունների դրական դինամիկայով։ Ուրախացնող է նաև պատրաստակամությունը` ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու և մարդասիրական խնդիրների վրա շեշտադրում անելու։ Այս մասին այսօր Երևանում հայտարարեց ԵՄ խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո արված հայտարարության ժամանակ, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Մենք նաև ՄԽ համանախագահների մտահոգությունն ենք կիսում` շփման գծի երկայնքով զոհերի, ինչպես նաև էսկալացիոն հայտարարությունների վերաբերյալ։ Երկու կողմերն էլ պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն և միջոցներ ձեռնարկեն խաղաղության համար նպաստավոր միջավայրը վերականգնելու և իրական բանակցությունների համար»,– ասաց Տուսկը։
Նրա խոսքով` հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, դրան անհրաժեշտ է քաղաքական հանգուցալուծում, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի սկզբունքներին։
ԵՄ-ն շարունակում է լիովին աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և ուշադրությանը՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնական սկզբունքների վրա հիմնված հանգուցալուծում գտնելու: ԵՄ-ն արդեն իսկ աջակցում է խաղաղության կառուցմանն ուղղված գործողություններին և պատրաստ է սատարել բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստման կոնկրետ միջոցառումներին»,-ասաց Դոնալդ Տուսկը։

Карабахский конфликт не может быть решен военным путем: Дональд Туск в Ереване
Карабахский конфликт не может быть решен военным путем, нужно политическое решение, которое будет соответствовать нормам международного права. Как передает Sputnik Армения, об этом заявил председатель Европейского совета Дональд Туск на брифинге с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Ереване.
По его словам, ЕС воодушевлен динамикой переговоров по урегулированию карабахской проблемы и готовностью сторон приблизить народы к миру, а также ставить акцент на гуманитарных вопросах.
"Мы также разделяем беспокойства сопредседателей Минской группы ОБСЕ по жертвам в зоне конфликта и эскалацией. Стороны должны быть сдержанными и предпринять меры для восстановления атмосферы способствующей продолжению реальных переговоров", – подчеркнул он.
Туск отметил, что ЕС продолжает содействовать усилиям посредников МГ ОБСЕ, направленных на справедливое и долгосрочного решение конфликта на основе Хельсинкского заключительного акта, а также усилиям по достижению мира и подготовке народов к миру.