Կիպրական գազային ճգնաժամ. Թուրքիան անտեսում է միջազգային հանրության կոչերը
Թուրքիան մտադիր է շարունակել հորատման աշխատանքները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում, Եվրամիության բացասական արձագանքը չի կանգնեցնի Անկարային: Այս մասին ասվում է այսօր՝ հուլիսի 10-ին, Թուրքիայի ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում: «Թուրքիան պահպանում է իր իրավունքները Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում մայրցամաքային ծանծաղուտի նկատմամբ և շարունակելու է պաշտպանել այնտեղ Կիպրոսի թուրքական համայնքի շահերը», - ասվում է հայտարարությունում: Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունն ընդգծում է, որ կղզու հունական համայնքն իրավունք չունի «զավթել կիպրացի թուրքերի օրինական իրավունքները և շահերը»:
Այս պահին Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում, որտեղ գազի հանքավայրեր են հայտնաբերվել, հետախուզական աշխատանքներ են իրականացնում հորատման թուրքական երկու սարքեր, ինչը բավականին բարդացրել է Թուրքիայի, Կիպրոսի և Հունաստանի առանց այդ էլ լարված հարաբերությունները: Հունաստանն ու Կիպրոսը Թուրքիայի կողմից այդ շրջանում աշխատանքները դիտարկում են որպես սադրիչ քայլ:
Նշենք, որ թուրքական գործողությունների դեմ հանդես են գալիս ոչ միայն Կիպրոսի Հանրապետությունն ու Հունաստանն, այլև Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Եվրամիությունը են Թուրքիային կոչ արել դադարեցնել այդ անօրինական աշխատանքները: Եվրամիությունը նույնիսկ դիտարկում է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու տարբերակը: Բրյուսելի համար խնդիրը բավականին կարևոր է, քանի որ ԵՄ անդամ հանդիսացող Կիպրոսի տնտեսական գոտում հայտնաբերված ածխաջրածինների հանքավայրերի շահագործումը դիտարկվում է որպես ԵՄ էներգակիրների դիվերսիֆիկացման լավ հնարավորություն: Ուստի, հավականությունը, որ ԵՄ-ն իրական գործողությունների կդիմի՝ Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելով, միանգամայն իրատեսական է: Մասնավորապես, քննարկվում է Թուրքիայի հետ մաքսային միության պայմանագրի թարմացման շուրջ բանակցությունների սառեցման տարբերակը:
Թուրքիայի համար Կիպրոսի ափերի մոտ որոշ հանքավայրերի նկատմամբ իրավունքների ամրապնդումը շատ կարևոր է ոչ միայն տնտեսական տեսանկյունից: Կիպրոսի տնտեսական պոտենցիալի մեծացումը կարող է էական նշանակություն ունենալ կիպրական հարցի կարգավորման համար՝ ոչ ի նպաստ Թուրքիայի:
Նշենք, որ Թուրքիայի գործողությունները մեծացնում են լարվածությունը ոչ միայն Հունաստան- Թուրքիա-Կիպրոս հարաբերություններում, այլ նաև Թուրքիա-Իսրայել, Թուրքիա-Եգիպտոս, Թուրքիա-Լիբանան առանց այն էլ լաված հարաբերություններում: Հիշեցնենք, որ 2003-ին Լիբանանը, 2007-ին Եգիպտոսը, իսկ 2011-ին Իսրայելը Կիպրոսի հետ պայմանագիր են ստորագերել ծովային սահմանի մասին: Այսպիսով, այս երկրները ևս հետաքրքրություններ և իրավունքներ ունեն Կիպրոսի սահմաններում նավթային և գազային հանքավայրերի շահագործման հարցում:
Թեև հարցի ռազմական լուծումը քիչ հավանական է՝ հաշվի առնելով, որ կողմերը հանդիսանում են ՆԱՏՕ անդամ երկրներ, սակայն Թուրքիա-Հունաստան-Կիպրոս լարվածության հերթական աճը տարածաշրջանում առաջացնում է անկայունություն՝ ստեղծելով անվտանգային որոշակի խնդիրներ:
Նշենք, որ Հայաստանը ևս արձագանքել է Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի հյուսիս-արևելքում նոր հորատման գործողություն իրականացնելու փորձին՝ կոչ անելով Թուրքիային դադարեցնել Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում (ԲՏԳ) բոլոր գործողությունները, հարգել Կիպրոսի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և Կիպրոսի ժողովրդի իրավունքները` հետամուտ լինելու իրենց քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական զարգացմանն առանց արտաքին ճնշման:
ԱԳՆ-ի արձագանքը թեև դժվար թե ազդեցություն ունենա լարվածության նվազեցման տեսանկյունից, սակայն դրական ազդակ կարող է հանդիսանալ հայ-կիպրական և հայ-հունական երկկողմ հարաբերությունների և Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցության զարգացման համար:

Кипрский газовый кризис: Турция игнорирует призывы международного сообщества
Турция намерена продолжить геологоразведку в исключительной экономической зоне (ИЭЗ) Кипра. Негативная реакция Евросоюза не остановила Анкару, что следует из заявления МИД страны. "Турция сохраняет свои права на континентальном шельфе в Восточном Средиземноморье и будет продолжать защищать права турецкой общины Кипра на его шельф", - цитирует сообщение МИД Турции "РИА Новости". Внешнеполитическое ведомство Турции подчеркивает, что греческая община острова не имеет права "узурпировать законные права и интересы турок-киприотов".
В данный момент в ИЭЗ Кипра, где найдены газовые месторождения, находятся две турецкие буровые установки - "Фатих" и "Явуз", что осложняет и без того напряженные отношения между Турцией, Кипром и Грецией. Греция и Кипр рассматривают деятельность Турции в этом регионе как провокационный шаг.
Следует отметить, что не только Республика Кипр и Греция, но и Соединенные Штаты, Россия, Европейский Союз призвали Турцию прекратить эту незаконную деятельность. ЕС даже рассматривает возможность введения санкций против Турции. Для Брюсселя это весьма важная тема, поскольку эксплуатация месторождений углеводородов, обнаруженных в экономической зоне Кипра, рассматривается как хорошая возможность для диверсификации источников энергоресурсов в ЕС. Поэтому возможность того, что ЕС предпримет реальные действия, установив санкции против Турции, вполне реалистична. В частности, обсуждается вариант замораживания переговоров об обновлении соглашения о Таможенном союзе с Турцией. Для Турции укрепление прав на некоторые газовые месторождения у берегов Кипра важно не только с экономической точки зрения. Увеличение экономического потенциала Кипра может иметь большое значение для урегулирования кипрского вопроса, что не в интересах Турции.
Следует отметить, что действия Турции усиливают напряженность не только в отношениях Турции с Грецией и Кипром, но и в отношениях Турции с Израилем, Египтом и Ливаном.  Напомним, что Ливан в 2003 году, Египет в 2007 году, а в 2011 году Израиль подписали контракт с Кипром о морских границах: эти страны также имеют интересы и права на эксплуатацию нефтяных и газовых месторождений в ИЭЗ  Кипра.
Хотя военное решение проблемы маловероятно, учитывая тот факт, что стороны являются членами НАТО, последующий рост напряженности в отношениях Турции с Грецией и Кипром грозит нестабильностью в регионе, создавая определенные проблемы безопасности.
Отметим, что Армения также отреагировала на попытки Турции по проведению новых буровых работ на северо-востоке Кипра, призвав Турцию "прекратить свою деятельность в исключительной экономической зоне Кипра, уважать суверенитет Республики Кипр и право кипрского народа на политическое, социальное и экономическое развитие без внешнего давления".
Хотя реакция армянского МИД вряд ли окажет какое-либо влияние на ситуацию с точки зрения снижения напряжения, она может стать положительным стимулом для развития армяно-кипрских и армяно-греческих двусторонних отношений и трехстороннего сотрудничества Армения-Кипр-Греция.