ՀՀ ԱԳՆ-ն իր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայի՝ Կիպրոսի ԲՏԳ նոր հորատում իրականացնելու փորձի վերաբերյալ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում նոր հորատում իրականացնելու փորձի վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Մեր խորին մտահոգությունն ենք հայտնում Թուրքիայի՝ Կիպրոսի հյուսիս-արևելքում նոր հորատման գործողություն իրականացնելու փորձի կապակցությամբ: Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում Թուրքիայի շարունակական սադրիչ գործողությունները վտանգում են տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը:
Մենք վերահաստատում ենք մեր լիակատար աջակցությունն ու համերաշխությունը Կիպրոսի Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին և կոչ ենք անում Թուրքիային դադարեցնել Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում (ԲՏԳ) բոլոր գործողությունները, հարգել Կիպրոսի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և Կիպրոսի ժողովրդի իրավունքները` հետամուտ լինելու իրենց քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական զարգացմանն` առանց արտաքին ճնշման»:

Выражаем обеспокоенность по поводу попыток Турции по проведению буровых работ у побережья Кипра: МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление в связи с попытками Турции по проведению новых буровых работ на северо-востоке Кипра, передает Panorama.am.
В заявлении МИД, в частности, говорится:
"Выражаем нашу глубокую обеспокоенность по поводу попыток Турции по проведению новых буровых работ на северо-востоке Кипра. Последовательные провокационные действия Турции в зоне восточного Средиземноморья ставят под угрозу региональную безопасность и стабильность.
Мы вновь подтверждаем нашу полную поддержку и солидарность Республике Кипр и ее народу и призываем Турцию прекратить свою деятельность в исключительной экономической зоне Кипра (ЕЭП), уважать суверенитет Республики Кипр и права кипрского народа на политическое, социальное и экономическое развитие без внешнего давления".