Իրանը փորձել է կանգնեցնել բրիտանական լցանավը․ ԱՄՆ
Հինգ լցանավ, որոնք ենթադրաբար պատկանում են Իրանի ռազմածովային ուժերին, փորձել են բրիտանական լցանավին կանգնեցնել Հորմուզի նեղուցում։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը։
Իրանցիները նավին խնդրել են կանգ առնել, սակայն բրիտանական նավից ռադիոալիքով ստացված նախազգուշացումից հետո հետ են կանչվել։
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 4-ին, Ջիբրալթարի ոստիկանությունը և մաքսային ծառայությունը կալանավորել էին Grace 1 տանկերը՝ Սիրիային նավթի անօրինական մատակարարման կասկածանքով։ ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ լցանավը նավթը տեղափոխում էր Իրանից:

Ирана пытался остановить британский танкер
Пять катеров, которые, предположительно, принадлежат ВМС Ирана, попытались остановить британский танкер в Ормузском проливе. Об этом, как передает Корреспондент, сообщает Reuters со ссылкой на минобороны США.
Вначале иранцы потребовали, чтобы судно остановилось, но после предупреждения, поступившего по радиоканалу с британского корабля, катера отошли назад.
Напомним, 4 июля стало известно, что полиция и таможенные службы Гибралтара задержали супертанкер Grace 1 по подозрению в незаконных поставках нефти в Сирию. По информации СМИ, танкер вез нефть из Ирана, взятую на борт в середине апреля.