Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ՀԲԸՄ ծրագրերով Հայաստան ժամանած սփյուռքահայ երիտասարդներին
Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր հյուրընկալվել են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ)՝ Երևանի ամառային մասնագիտական փորձառության և «Երաժշտական Հայաստան» ծրագրերով Հայաստան ժամանած սփյուռքահայ երիտասարդները: Նրանք հանդիպել են Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: Ջերմ զրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է երիտասարդների հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերել են Հայաստանի զարգացման տեսլականին, հայրենիքի հետ կապին, նախագահի անձնական փորձառությանը և այլն:
«Մենք պետք է զարգացման տեսլական ունենանք՝ ուր ենք գնում, ինչ ուղղությամբ պետք է զարգանանք,- ասել է նախագահը:- Որպեսզի հասկանանք, թե ինչպիսի երկիր ենք ուզում ունենալ 30 կամ 50 տարի հետո, մենք պետք է վերլուծենք, թե աշխարհը 30 կամ 50 տարի հետո որտեղ է լինելու: Մեր երկրի զարգացումը պետք է լինի այդ համատեքստում: Ուստի մեր առաջին քայլը պետք է լինի վերլուծել, հասկանալ, թե աշխարհը որ ուղղությամբ է առաջ ընթանալու, երկրորդը՝ որտեղ ենք մենք ուզում լինել այդ զարգացման համատեքստում, հաշվարկել, թե ինչ պետք է անել մեզ համար ցանկալի տեղում հայտնվելու համար: Սա կոչվում է տեսլական, բայց մինչև տեսլականը մենք պետք է վերլուծենք, մենք պետք է ունենանք նպատակ,- ասել է նախագահը: - Տեսլական ունենալը բավարար չէ, այն կարող է ընդամենը երազանք մնալ, եթե չունենանք ռազմավարություն, չունենանք դրանից բխող գործողությունների ծրագիր, որի իրականացումը մեզ կմոտեցնի մեր տեսլականին»:
Ընդհանուր տեսլական ունենալու համար Արմեն Սարգսյանը կարևոր է համարել երկխոսությունը. «Մեզնից յուրաքանչյուրն ունի տեսլականի մասին իր պատկերացումները, ու շատ կարևոր է դրանք միմյանց փոխանցելը, որպեզի ընդհանուր տեսլական ունենանք: Այս փուլում մենք պետք է երկխոսենք, սկսենք գաղափարներ փոխանակել, հաշվի առնել ինչպես Հայաստանի, Արցախի, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերի տեսակետը: Դա կլինի տեսլական հատուկ Հայաստանի համար, որը կարող է տարբերվել մյուս երկրների տեսլականից, քանի որ մեր ժողովուրդը սփռված է աշխարհով մեկ, և մենք յուրօրինակ ցանց ունենք, որը հսկայական արժեք ու առավելություն է ժամանակակից աշխարհում: Այնպես որ, պետք է կարողանանք մեր առավելությունն օգտագործել հաջողության հասնելու մեր մոդելում, մեր ռազմավարության մեջ»: Նախագահի խոսքով՝ մեր ունեցածը պարզապես ցանց չէ, մեզ միավորում են մեր ինքնությունը, պատմությունը, ընտանիքը, մշակույթը և առաքելությունը:
Առաջ շարժվելու համար նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել մի շարք ոլորտներում (այդ թվում՝ զբոսաշրջություն, գյուղատնտեսություն, բարձր տեխնոլոգիաներ) հաջողություն գրանցելը. «Մենք պետք է փորձենք լավագույն արդյունքն ունենալ, պետք է փորձենք լինել լավագույնը»:
Դիմելով սփյուռքահայ երիտասարդներին՝ նախագահն ասել է. «Հայաստանում պետք է ամեն ինչ անենք, որ դուք ձեզ զգաք ձեր տանը, ուր դուք կարող եք վերադառնալ ամեն պահի, աշխատել, ունենալ ձեր ներդրումը: Եվ դրա համար խոչընդոտներ չպետք է լինեն: Հայաստանը դիտեք որպես ձեր տունը, ձեր երկիրը: Բայց դուք պետք է լինեք նաև ա՛յն երկրի լավագույն քաղաքացիները, որտեղ ապրում եք: Այնպես որ, մաղթում եմ, որ ոչ միայն ձեզ զգաք ձեր տանը, այլև՝ զգաք ձեզ մեր ազգի, մեր երկրի մի մասնիկը»:

Президент РА принял группу молодежи из Диаспоры, прибывшую в Армению по программам АВБС
В Резиденции президента Республики 11 июля гостили юноши и девушки, прибывшие в Армению по программам Армянского всеобщего благотворительного союза (АВБС) "Ереванская летняя профессиональная практика" и "Музыкальная Армения". Они встретились с Президентом Республики Арменом Саркисяном. В ходе теплой беседы президент Саркисян ответил на интересовавшие молодых людей вопросы, которые, в частности, касались видения развития Армении, связей с Родиной, личного опыта президента и т.д.
"Нам нужно иметь видение развития: куда мы идем, в каком направлении нужно идти, - сказал президент. Чтобы понять, какую страну мы хотим иметь через 30 или 50 лет, мы должны проанализировать, где будет мир через 30 или 50 лет. Развитие нашей страны должно быть в этом контексте. Следовательно, первым делом мы должны проанализировать, понять, в каком направлении будет двигаться мир. Второе – где мы хотим быть в контексте этого развития. Нужно рассчитать, что нужно сделать, чтобы оказаться в желаемом для нас месте. Это называется видение, но до видения мы должны проанализировать, у нас должна быть цель, - сказал президент. – Иметь видение недостаточно, оно может просто остаться мечтой, если не иметь стратегии, не иметь плана вытекающих из этой стратегии действий, реализация которого приблизит нас к нашему видению.
Чтобы иметь общее видение, Армен Саркисян счел важным диалог: "Каждый из нас имеет своё представление о видении, и очень важно, друг другу передать эти представления, чтобы иметь общее видение. На этом этапе нам нужно вести диалог, мы должны начать обмениваться идеями, учитывать точку зрения как Армении, Арцаха, так и живущих в разных странах мира армян. Это будет видение специально для Армении, которое может отличаться от видения других стран, поскольку наш народ рассеян по миру, и у нас есть своеобразная сеть, которая является громадной ценностью и преимуществом в современном мире. Так что мы должны суметь использовать наше преимущество для достижения успеха в нашей модели, в нашей стратегии". По словам президента, то, что мы имеем, это не просто сеть. Нас объединяют наша идентичность, наша история, наша семья, культура и миссия.
Для продвижения вперед президент Саркисян счел важным зафиксировать успех в ряде отраслей (в том числе, туризм, сельское хозяйство, высокие технологии). "Мы должны постараться иметь наилучший результат, должны постараться быть лучшими".
Обращаясь к молодежи из диаспоры, президент сказал: "Мы в Армении должны сделать все, чтобы вы чувствовали себя здесь, как у себя дома, куда вы можете возвращаться в любое время, работать, вкладывать инвестиции. И для этого нее должно быть препятствий. Рассматривайте Армению, как ваш дом, вашу страну. Но вы должны быть также лучшими гражданами той страны, в которой живете. Так что желаю, чтобы вы не только чувствовали себя здесь, как дома, но также чувствовали себя частичной нашей нации, нашей страны".