Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ՀԲԸՄ ծրագրերով Հայաստան ժամանած սփյուռքահայ երիտասարդներին
Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր հյուրընկալվել են Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ)՝ Երևանի ամառային մասնագիտական փորձառության և «Երաժշտական Հայաստան» ծրագրերով Հայաստան ժամանած սփյուռքահայ երիտասարդները: Նրանք հանդիպել են Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: Ջերմ զրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է երիտասարդների հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերել են Հայաստանի զարգացման տեսլականին, հայրենիքի հետ կապին, նախագահի անձնական փորձառությանը և այլն:
«Մենք պետք է զարգացման տեսլական ունենանք՝ ուր ենք գնում, ինչ ուղղությամբ պետք է զարգանանք,- ասել է նախագահը:- Որպեսզի հասկանանք, թե ինչպիսի երկիր ենք ուզում ունենալ 30 կամ 50 տարի հետո, մենք պետք է վերլուծենք, թե աշխարհը 30 կամ 50 տարի հետո որտեղ է լինելու: Մեր երկրի զարգացումը պետք է լինի այդ համատեքստում: Ուստի մեր առաջին քայլը պետք է լինի վերլուծել, հասկանալ, թե աշխարհը որ ուղղությամբ է առաջ ընթանալու, երկրորդը՝ որտեղ ենք մենք ուզում լինել այդ զարգացման համատեքստում, հաշվարկել, թե ինչ պետք է անել մեզ համար ցանկալի տեղում հայտնվելու համար: Սա կոչվում է տեսլական, բայց մինչև տեսլականը մենք պետք է վերլուծենք, մենք պետք է ունենանք նպատակ,- ասել է նախագահը: - Տեսլական ունենալը բավարար չէ, այն կարող է ընդամենը երազանք մնալ, եթե չունենանք ռազմավարություն, չունենանք դրանից բխող գործողությունների ծրագիր, որի իրականացումը մեզ կմոտեցնի մեր տեսլականին»:
Ընդհանուր տեսլական ունենալու համար Արմեն Սարգսյանը կարևոր է համարել երկխոսությունը. «Մեզնից յուրաքանչյուրն ունի տեսլականի մասին իր պատկերացումները, ու շատ կարևոր է դրանք միմյանց փոխանցելը, որպեզի ընդհանուր տեսլական ունենանք: Այս փուլում մենք պետք է երկխոսենք, սկսենք գաղափարներ փոխանակել, հաշվի առնել ինչպես Հայաստանի, Արցախի, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերի տեսակետը: Դա կլինի տեսլական հատուկ Հայաստանի համար, որը կարող է տարբերվել մյուս երկրների տեսլականից, քանի որ մեր ժողովուրդը սփռված է աշխարհով մեկ, և մենք յուրօրինակ ցանց ունենք, որը հսկայական արժեք ու առավելություն է ժամանակակից աշխարհում: Այնպես որ, պետք է կարողանանք մեր առավելությունն օգտագործել հաջողության հասնելու մեր մոդելում, մեր ռազմավարության մեջ»: Նախագահի խոսքով՝ մեր ունեցածը պարզապես ցանց չէ, մեզ միավորում են մեր ինքնությունը, պատմությունը, ընտանիքը, մշակույթը և առաքելությունը:
Առաջ շարժվելու համար նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել մի շարք ոլորտներում (այդ թվում՝ զբոսաշրջություն, գյուղատնտեսություն, բարձր տեխնոլոգիաներ) հաջողություն գրանցելը. «Մենք պետք է փորձենք լավագույն արդյունքն ունենալ, պետք է փորձենք լինել լավագույնը»:
Դիմելով սփյուռքահայ երիտասարդներին՝ նախագահն ասել է. «Հայաստանում պետք է ամեն ինչ անենք, որ դուք ձեզ զգաք ձեր տանը, ուր դուք կարող եք վերադառնալ ամեն պահի, աշխատել, ունենալ ձեր ներդրումը: Եվ դրա համար խոչընդոտներ չպետք է լինեն: Հայաստանը դիտեք որպես ձեր տունը, ձեր երկիրը: Բայց դուք պետք է լինեք նաև ա՛յն երկրի լավագույն քաղաքացիները, որտեղ ապրում եք: Այնպես որ, մաղթում եմ, որ ոչ միայն ձեզ զգաք ձեր տանը, այլև՝ զգաք ձեզ մեր ազգի, մեր երկրի մի մասնիկը»:

President Sarkissian Hosted Diaspora Children Who are in Armenia in the Framework of AGBU Program
On July 11, the Presidential Palace hosted young people from Diaspora who have arrived to Armenia in the framework of the Armenian Benevolent General Union (AGBU) Yerevan Summer Professional Training and Musical Armenia programs. They met with President Armen Sarkissian. During a cordial conversation, President Sarkissian responded to the kids’ questions which pertained mainly to the vision of Armenia’s development, ties with the Fatherland, President’s personal experiences, etc.
“We need to have a vision for development, where we go, what direction we take for development,”
President said. “To understand what kind of country we want to have in 30 or 50 years, we need to understand where the world will be in 30 or 50 years. Our country should develop in that context. Thus, our first step should be to analyze and understand where the world is heading; second, where we want to be in the context of that development, to calculate what needs to be done for us to be in the place we want to be. It is called a vision but before vision we need to make analysis, we need to have a goal,” President said.
“To have a vision is not enough, it might remain just a dream if there is no strategy, no ensuing program whose implementation will get us closer to our vision.”
Armen Sarkissian stressed the importance of a dialogue for having a vision. “Each of us has his or her understanding of vision, and it is very important to share it with each other to create a common vision. At this stage, we need a dialogue, need to exchange ideas, taking into consideration opinions in Armenia, Artsakh, and those of the Armenians living in different countries of the world. It will create a vision tailored for Armenia which can be different from the visions of other countries, because our nation is spread all over the world, and we have a unique network which is a great asset and a huge advantage in the contemporary world. We need to use our advantage to achieve success in our model, in our strategy.” According to the President, what we have is not just a network; we are united through our identity, history, family, culture, and mission.
To move forward, the President highlighted the importance of making headway in a number of areas (tourism, agriculture, high technologies). “We should strive to have best results, should strive to be the best.”
Addressing the young people from Diaspora, Armen Sarkissian said, “In Armenia, we need to do everything, so that you feel home here, feel that you can come back at any moment, work and make your contribution. There should be no obstacles to do that. View Armenia as you home, your country. But you also need to be the best citizens of the countries you reside in. So, I wish you feel not only home here but also become part of our nation, our country.”