ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է հայանպաստ օրենսդրական նախաձեռնություն
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է կոնգրեսական Բրեդ Շերմանի ներկայացրած օրենսդրական փոփոխության նախաձեռնությունը, որով ԱՄՆ-ին արգելվում է Ադրբեջանին տրամադրել այնպիսի ռազմական միջոցներ, որոնք կարող են օգտագործվել Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանից մեկնած քաղաքացիական օդանավերը խոցելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայն»-ը,  օրենսդրական այս նախաձեռնությանը կողմ են քվեարկել 234 կոնգրեսկանններ, դեմ՝ 195: Նախաձեռնության աջակիցներն են կոնգրեսականներ Ֆրենք Փալոնը, Ջեքի Սփիերը և Ադամ Շիֆը: Փոփոխությունը վերաբերում է 2020 թվականի ֆիսկալ տարվա Ազգային պաշտպանության ակտին (Fiscal Year 2020 National Defense Authorization Act):

The U.S. House of Representatives has approved a powerful amendment introduced by Congressman Brad Sherman (D-CA) to block the transfer of U.S. defense articles to Baku that could potentially be used by the Azerbaijani government to act upon its threat to shoot down civilian aircraft operating out of Artsakh’s Stepanakert Airport, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
The ANCA-backed amendment , offered to Fiscal Year 2020 National Defense Authorization Act, was cosponsored by Congressional Armenian Caucus Co-Chairs Frank Pallone (D-NJ) and Jackie Speier (D-CA) and Vice-Chair Adam Schiff (D-CA). The House adopted the measure with a vote of 234 to 195.  A full listing of votes cast is available here.