Իրանի ԱԳՆ-ն Բրիտանիային կոչ է արել Ջիբրալթարում հնարավորինս արագ ազատելու լցանավը
Թեհրանը Լոնդոնին կոչ է անում հնարավորինս արագ վերացնելու լցանավի՝ Ջիբրալթարի (Պիրենեյան թերակղզու ափին Մեծ Բրիտանիայի անդրծովյան տարածքի) իշխանությունների կողմից նախաձեռնված լցանավի կալանումը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Մենք նաև պնդում ենք, որ անհրաժեշտ է հնարավորինս արագ ազատել լցանավը, քանի որ այդ քայլը բխում է բոլորի շահերից»,- մեջբերում է IRNA գործակալությունը Մուսավիի խոսքը: Նա հավելել է, որ հակառակ դեպքում «Մեծ Բրիտանիան ռիսկ է անում ներքաշվելու վտանգավոր խաղի մեջ»:
ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ «փաստաթղթերը վկայում են, որ, չնայած կալանման օրինականության մասին Լոնդոնի հայտարարությունների, նման գործողություններն արդարացված չեն օրինական տեսակետից»: «Կարևոր հանգամանք է այն փաստը, որ, Իսպանիայի ներկայացուցչի խոսքով, Բրիտանիայի կողմից լցանավի կալանումը կատարվել է  ԱՄՆ-ի պահանջով»:

МИД Ирана призвал Британию как можно скорее освободить танкер в Гибралтаре
Тегеран призывает Лондон как можно скорее отменить инициированное властями Гибралтара (заморской территории Великобритании на побережье Пиренейского полуострова) задержание танкера, перевозившего иранскую нефть. Об этом в пятницу заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави, передает ТАСС.
"Мы все также настаиваем, что необходимо как можно быстрее освободить танкер, поскольку этот шаг в интересах всех сторон", - приводит агентство IRNA слова Мусави. Он добавил, что в противном случае "Великобритания рискует быть втянутой в опасную игру".
По словам представителя МИД, "документы говорят о том, что, вопреки заявлениям Лондона о законности задержания, подобные действия не оправданы с правовой точки зрения". "Важным обстоятельством является тот факт, что, по словам представителя Испании, задержание британской стороной танкера было произведено по запросу США".