Ջո Բայդենը մտադիր է հաղթելու դեպքում վերանայել ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը
ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Ջո Բայդենը մտադիր է արմատապես վերանայել երկրի արտաքին քաղաքականությունը, որպեսզի չեղարկի նախագահ Դոնալդ Թրամփի շատ գործողություններ, տեղեկացնում է NEWS.am-ը։
Հաղթանակի դեպքում նախկին փոխնախագահը ծրագրում է կենտրոնանալ Ամերիկայի կենտրոնական դերի վերականգնման վրա գլոբալ սպառնալիքների դեմ դեմոկրատիաների մոբիլիզացման հարցում՝ դաշինքների և հարաբերությունների վերականգնման ճանապարհով, որոնք վնասվել են ներկա վարչակազմի կողմից։ Նա նաև ընդգծել է ներքին առաջնահերթությունները, ինչպիսին են իմիգրացիոն քաղաքականության վերանայումը, դեմոկրատիայի ամրապնդումն ԱՄՆ-ում և ամերիկացիներին համաշխարհային տնտեսությունում ավելի մեծ հաջողությունների հասնելուն նախապատրաստելը։
«Քաղաքական իմաստնությունն ասում է, որ ամերիկացիները, ամերիկյան հասարակությունը չեն քվեարկի արտաքին քաղաքականության օգտին»,- ասել է նա Նյու Յորքում։ «Բայց ես կարծում եմ, որ դա հնացած մտածողություն է։ Արտաքին քաղաքականությունը 2019-ին, ըստ իս, ներքին է։ Իսկ ներքին քաղաքականությունն արտաքին քաղաքականություն է»։
Բայդենը խոստացել է վերջ դնել Թրամփի մի շարք որոշումներին, ներառյալ հիմնականում մուսուլմանական երկրներից իմիգրացիայի արգելքը, ապաստան խնդրողների թվի կրճատման ջանքերը։
Չինաստանի հետ առևտրային բանակցություններում «չի լինի վերադարձ սովորական բիզնեսին», ասել է նա։ «Մեզ պետք են նոր կանոններ։ Մենք պետք է բանակցություններ վարենք հնարավոր դիրքերից ամենաուժեղի հետ դեմոկրատական այլ պետությունների կողքին, այլ ոչ թե Թրամփի ղեկավարած ԱՄՆ ինքնուրույն մոտեցմամբ»։
Բայդենը նշել է, որ աշխարհը Թրամփին համարում է «ոչ անկեղծ, վատ տեղեկացված և հախուռն, երբեմն էլ կոռումպացված»։ «Նախ և առաջ դիվանագիտությունը պահանջում է վստահություն, իսկ Դոնալդ Թրամփը լիովին խափանել է մեր հեղինակությունը»։
Բայդենը կոչ է արել վերջ դնել «հավերժ պատերազմներին» Աֆղանստանում և Մերձավոր Արևելքում։ Նա ասել է, որ կվերադարձնի ամերիկյան զորքերի մեծ մասն Աֆղանստանից, կդադարեցնի աջակցությունը Սաուդյան Արաբիայի կողմից գլխավորվող պատերազմը Եմենում և ջանքերը կուղղի տարածաշրջանում «Ալ Քաիդայի» և ԻԼԻՊ ջախջախմանը։

Джо Байден намерен радикально пересмотреть внешнюю политику США в случае победы
Бывший вице-президент США Джо Байден заявил, что в случае избрания главой государства намерен продлить действие Договора между США и РФ о мерах по дальнейшему сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений (СНВ-III), передает Интерфакс
"Я буду добиваться продления договора СНВ-III - краеугольного камня стратегической стабильности в отношениях США и России, а также намерен использовать его в качестве основы для новых договоров в сфере контроля над вооружениями", - сказал он в четверг в Нью-Йорке в предвыборной речи, посвященной внешней политике.
Он также заявил, что если Иран вернется к соблюдению соглашения по иранской ядерной программе, то США, под его руководством, вернутся в это соглашение и будут искать более эффективные способы сдерживать дестабилизирующую активность Ирана.
Байден подчеркнул, что США также необходимо, в сотрудничестве с другими странами, включая Китай, добиваться "общей цели" - денуклеаризации КНДР.
Кроме этого, Байден заявил, что политика США при администрации президента Дональда Трампа привела к росту угрозы распространения ядерного оружия в мире и даже к росту угрозы его применения.
Согласно данным опросов, бывший вице-президент США Джо Байден уверенно опережает всех соперников-демократов, претендующих на выдвижение кандидатом в президенты страны от своей партии. Его ближайшим соперником является сенатор Берни Сандерс.