Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԵՊԲՀ շրջանավարտներին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի գիտխորհրդի հանդիսավոր նիստին: «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի համալսարանական հիվանդանոցի բակում կայացած բացօթյա միջոցառման ընթացքում բժշկական համալսարանն ավարտող ապագա բժիշկները, այդ թվում՝ ռազմական, ընթերցել են Հիպոկրատի երդումը և ստացել ավարտական դիպլոմները: Ի դեպ, այս տարի լրանում է համալսարանի ռազմաբժշկական ֆակուլտետի 25-ամյակը:
Իր խոսքում, վարչապետը նշել է.
«Հարգելի՛ ներկաներ,
պետական այրեր,
դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ,
պարոնայք սպաներ,
հարգելի՛ շրջանավարտներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս այսօրվա իրադարձության կապակցությամբ: Առաջինը՝ ռազմաբժշկական ֆակուլտետի և շրջանավարտների վերաբերյալ. խիստ խորհրդանշական է ավարտել բժշկական համալսարանը և հագնել զինվորական համազգեստ, խիստ պատասխանատու է ծառայել կրկնակի երդման ներքո՝ Հիպոկրատի երդումը և զինվորական ծառայության երդումը: Եվ այս պատասխանատվությունը եռակի մեծանում է մեկ ուրիշ հանգամանքով: Ընդհանրապես, Հայաստանի Հանրապետությունում, հայ ժողովրդի շրջանում յուրաքանչյուր բժիշկ հիվանդի հետ առնչվելիս զգում է նրա ընտանիքի շատ ուժեղ ճնշումը: Ռազմաբժշկական գործի մասնագետների համար այդ ճնշումը տասնապատիկ է, որովհետև յուրաքանչյուր զինվորի, յուրաքանչյուր սպայի յուրաքանչյուր հայ ընտանիք համարում է իր անդամը, իր անբաժանելի մասը: Հետևաբար, մեր այն շրջանավարտները, ովքեր կայացրել են որոշում միանգամից կրկնակի երդման և կրկնակի համազգեստի ներքո ծառայություն ստանձնել՝ աներկբա ուժեղ և պատասխանատու են և նրանց ցանկանում եմ պատվով կատարել իրենց պատասխանատու առաքելությունը:
Երկրորդը՝ բժշկական համալսարանի շրջանավարտների, ինչպես ասում են՝ քաղաքացիական բժիշկների մասին: Դեռ այն ժամանակ, երբ Հայաստանում չկար ռազմաբժշկական ֆակուլտետ, այդ ժամանակներում մեր երկրի քաղաքացիական մասնագիտություն ունեցող բժիշկները արցախյան հերոսամարտի ընթացքում ճակատում էին, նրանք բուժօգնություն էին ցույց տալիս մեր ազատամարտիկներին և զինվորներին: Բայց ես մեր քաղաքացիական բժիշկներին ցանկանում եմ, որ նրանց աշխատանքը լինի ամբողջությամբ քաղաքացիական կյանքում, որ հայրենիքը երբեք հավելյալ օգնության կարիք չունենա: Ես ցանկանում եմ, որ նրանք մասնագիտանան մեր քաղաքացիներին ստեղծարար կյանքի, արժանապատիվ ու երջանիկ կյանքի վերադարձնելու գործում: Ես ցանկանում եմ, որ Հայաստանում բժշկական չափանիշները, բժշկական ծառայության որակն ամեն օրվա, ամեն տարվա հետ բարձրանա և մեծանանա ու Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի զգա, որ բժշկական այդ ծառայությունները հասանելի են իրեն և այդպես լինի իրականում: Ինչպես տեսնում եք՝ մեր կառավարության համար սա առաջնահերթություն է, շարունակական առաջնահերթություն, որպեսզի որևէ քաղաքացի որևէ առողջապահական հիմնարկի մուտքից ձեռնունայն ետ չվերադառնա: Ես ցանկանում եմ, որ մենք միասին կարողանանք ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ յուրաքանչյուր բժշկի ձեռքը մշտապես պարզած լինի և օգնության պատրաստ ոչ միայն դե յուրե, այլ նաև դե ֆակտո, այդ պատրաստակամությունն իրականություն դարձնելու իրական հնարավորություն լինի: Սա մեր հավաքական գործն է, որը մենք պետք է անենք:
Երրորդը՝ մեր օտարերկրյա շրջանավարտների վերաբերյալ. հույս ունեմ, որ նրանք Հայաստանի Հանրապետությունում ստացել են անհրաժեշտ մասնագիտական գիտելիքներ, հմտացել են բավարար պրոֆեսիոնալիզմով և այս տարիներին ապրել են հարազատ միջավայրում: Ուզում եմ հավատալ, որ նրանք այսուհետ դառնում են Հայաստանի Հանրապետության դեսպանն իրենց երկրներում: Ես ուզում եմ հավատալ, որ նրանք իրենց երկրներում կհասնեն այնպիսի հաջողությունների, իրենց ժողովուրդներին կմատուցեն այնպիսի ծառայություններ, որ իրենցով հպարտ կլինեն ոչ միայն իրենց ծնողները, ոչ միայն հազարատներն ու բարեկամները, այլ ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետությունը: Եվ ես հույս ունեմ, որ նրանց օրինակը, պրոֆեսիոնալիզմը տեսնելով՝ նրանց ավելի ու ավելի շատ հայրենակիցներ Հայաստանի Հանրապետությունում բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորություն կունենան:
Եվ չորրորդը՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի վերաբերյալ. նախորդ տարի էլ այս օրվա առիթով ասել եմ, որ բժշկական համալսարանն, ըստ էության, այսօր միակ կամ ամենահաջողված պետական բուհն է, որն արտահայտում է մեր բարձրագույն կրթական համակարգի ապագայի վերաբերյալ մեր պատկերացումը: Խոսքը մեր բարձրագույն կրթական համակարգը միջազգայնացնելու մասին է, որպեսզի մեր բոլոր բուհերն ունենան շոշափելի տոկոսով արտասահմանցի ուսանողներ: Եվ մենք հույս ունենք, որ ԵՊԲՀ-ն ոչ միայն իր այս պրակտիկան կշարունակի և կլընդլայնի, այլ նաև Հայաստանի ավելի ու ավելի շատ բուհեր ավելի ու ավելի գրավիչ կլինեն օտարերկրացի ուսանողների համար:
ԵՊԲՀ-ի հարգելի՛ դասախոսներ, աշխատակիցներ, շրջանավարտների սիրելի ծնողներ, սիրելի շրջանավարտներ,
շնորհավորում եմ ձեզ այսօրվա, բժշկի բարձր մասնագիտական ճանապարհին առաջին քայլն անելու կապակցությամբ և հույս ունեմ, համոզված եմ, որ ձեր այդ առաջին քայլին կհաջորդի երկրորդը, երրորդը, ձեր մասնագիտական ճանապարհը կլինի երկար և կպսակվի փառքով»:

Обеспечение доступности медицинских услуг является приоритетом для правительства: Пашинян (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян присутствовал на торжественном заседании ученого совета Ереванского государственного медицинского университета имени М.Гераци (ЕГМУ). В ходе мероприятия, состоявшегося на открытом воздухе во дворе университетской клиники клинического комплекса номер 1 "Гераци", оканчивающие вуз будущие врачи, в том числе военные медики, произнесли клятву Гиппократа и получили свои дипломы. Кстати, в этом году исполняется 25 лет основания факультета военной медицины ЕГМУ.
В своей речи премьер-министр отметил:
"Уважаемые присутствующие,
Государственные лица,
Представители дипломатического корпуса,
Господа офицеры,
Уважаемые выпускники,
Поздравляю всех нас с сегодняшним событием. Во-первых, о военно-медицинском факультете и его выпускниках: очень символично окончить медицинский университет и носить военную форму, очень ответственно служить под двойной присягой: клятвой Гиппократа и военной присягой. И эта ответственность возрастает втрое ввиду другого обстоятельства.
Вообще в Республике Армения, в армянском народе каждый врач при работе с пациентом испытывает очень сильное давление со стороны его семьи. На военных медиков это давление в десять раз больше, потому что каждая армянская семья считает каждого армянского солдата и каждого офицера неотъемлемой частью своей семьи. Следовательно, наши выпускники, которые приняли решение принять двойную присягу и носить двойную униформу, несомненно, очень сильны и ответственны, и я желаю, чтобы они с честью выполняли свою ответственную миссию.
Во-вторых, о выпускниках медицинских вузов, как говорится, о гражданских врачах. Еще в то время, когда в Армении не было факультета военной медицины, врачи, которые были гражданскими лицами, во время Арцахской войны были на фронте, оказывали медицинскую помощь нашим борцам за свободу и солдатам. Но я желаю нашим гражданским врачам, чтобы их работа полностью проходила в гражданской жизни, чтобы Родина никогда не нуждалась в дополнительной помощи. Я желаю, чтобы они специализировались на возвращении наших граждан к творческой жизни, достойной и счастливой жизни. Я желаю, чтобы медицинские стандарты в Армении, качество медицинских услуг каждый день, каждый год росло, и каждый гражданин Республики Армения чувствовал, что эти медицинские услуги ему доступны, и это было действительно так. Как видите, это приоритет для нашего правительства, постоянный приоритет, чтобы ни один гражданин не возвращался из какого-либо медицинского учреждения безрезультатно. Я желаю, чтобы мы вместе смогли создать ситуацию, чтобы каждый врач всегда протягивал руку помощи и был готов помочь не только де-юре, но и де-факто. Это наша коллективная миссия, которую мы должны выполнить.
В-третьих, о наших иностранных выпускниках. Я надеюсь, что они получили необходимые профессиональные знания в Армении, стали хорошими профессионалами и в эти годы жили в родственной атмосфере. Я хочу верить, что они станут послами Республики Армения в своих странах. Я хочу верить, что они добьются успеха в своих странах и предоставят своему народу такие услуги, что ими будут гордиться не только их родители, не только их родственники и друзья, но и Республика Армения. И я надеюсь, что, увидев их пример и профессионализм, все больше и больше их соотечественников получат возможность получить высшее образование в Республике Армения.
И, в-четвертых, о Ереванском государственном медицинском университете. В прошлом году по случаю этого дня я сказал, что медицинский университет, по сути, сегодня является единственным или самым успешным государственным университетом, который отражает наше понимание будущего системы высшего образования. Речь идет об интернационализации нашей системы высшего образования, чтобы во всех наших университетах был ощутимый процент иностранных студентов. И мы надеемся, что ЕГМУ не только продолжит и расширит эту практику, но и все больше и больше университетов в Армении станут более привлекательными для иностранных студентов.
Уважаемые преподаватели и сотрудники ЕГМУ, дорогие родители выпускников, дорогие выпускники,
Поздравляю вас с первым шагом на пути профессиональной карьеры врача и надеюсь, что за вашим первым шагом последует второй, третий, ваш профессиональный путь будет долгим и будет увенчан славой".