Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի փորձնակներին
Հուլիսի 12-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի մի խումբ փորձնակների՝ կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանի գլխավորությամբ։
Ողջունելով հյուրերին՝ արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ արդեն ավանդական դարձած նման այցելությունները հնարավորություններ են ընձեռում ուսանողներին ոչ միայն Արցախի քաղաքական, կրթական, մշակութային և սոցիալական կյանքի մասին ավելի հուսալի և ամբողջական պատկերացում կազմել, այլ նաև շփումներ հաստատել Արցախի հասարակական և քաղաքական շրջանակների հետ` հետագա համագործակցության նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը փորձնակներին է ներկայացրել հանրապետության արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև պատասխանել է Արցախի միջազգային ճանաչմանն ու Ադրբեջանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերին:

Artsakh Foreign Minister Received Interns of the Armenian Assembly of America
On July12, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received a group of interns of the Armenian Assembly of America, led by the organization’s Regional Director Arpi Vartanian.
Welcoming the guests, the Foreign Minister noted that such visits, which had become traditional, would give an opportunity to the students not only to have more credible and full understanding about Artsakh’s political, educational and social life, but also to establish contacts with public and political circles of Artsakh with the aim of further cooperation.
During the meeting, Masis Mayilian briefed the interns on the main directions and priorities of the Republic’s foreign policy, as well as answered the questions related to the international recognition of Artsakh and the process of the peaceful settlement of the conflict with Azerbaijan.