ՀՀ-ի ու Ֆրանսիայի հարաբերություններն արտոնյալ են. նախագահ Սարգսյանը շնոհավորել է Էմանուել Մակրոնին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Ուրախությամբ եմ փաստում, որ Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև դարավոր բարեկամական կապերը մեզ այսօր հնարավորություն են ընձեռում մեր երկրների միջև ամրապնդել սերտ և իրավամբ արտոնյալ փոխհարաբերություններ, երկկողմ և բազմակողմ համագործակցություն՝ քաղաքական,տնտեսական, գիտական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում:
Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ակտիվ են կապերը բոլոր մակարդակներում՝ կառավարությունների, խորհրդարանների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և, իհարկե, քաղաքացիների միջև: Այդ կապերը ամուր խարսխված են փոխըմբռնման, ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքում իր հաստատուն տեղը զբաղեցնելուն ուղղված Հայաստանի վճռականության, ինչպես նաև հայկական համայնքի, Ֆրանսիայի՝ Հայաստանի հանդեպ ունեցած անկեղծ նվիրումի վրա:
Ցանկանում եմ կրկին հայտնել մեր երախտագիտությունը մարդկության դեմ հանցագործությունների և մասնավորապես Հայոց ցեղասպանության դեմ պայքարի հարցում համամարդկային արժեքներին հավատարիմ մնալու Ֆրանսիայի պետության և անձամբ Ձեր հանձնառության համար»:

President Sarkissian Congratulated Emmanuel Macron on the Occasion of National Holiday
On July 14, President Armen Sarkissian sent a congratulatory message to the President of France Emmanuel Macron on the occasion of National holiday.
The message state, “I state with satisfaction that the centuries-long ties between Armenia and France allow us today to strengthen close and truly privileged relations, bilateral and multilateral cooperation in the political, economic, scientific, cultural and all other areas of mutual interest.
Relations between Armenia and France are active at all levels, between the governments, parliaments, local governing bodied and, certainly, citizens. These relations are anchored in mutual understanding, in Armenia’s resolve to have its steady place in the Francophone family, as well as in the Armenian-French community, and in France’s genuine commitment to Armenia.
I would like to once again express gratitude to the French Republic and you personally for staying true to universal human values in the fight with crimes against humanity, and the Armenian Genocide in particular."