Մեծագույն արժեքներն ազգություն չունեն. Ղուլյանը շնորհավորել է «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Գի Տեսիեին
Հուլիսի 14-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը Ազգային տոնի առթիվ շնորհավորական նամակ է ուղարկել «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի ղեկավար, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Գի Տեսիեյին:
Նամակում մասնավորապես ասվում է՝
«Հարգելի պարոն Տեսիե,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ, «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի անդամներինՖրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Ազգայինտոնի առթիվ։
Մեծագույն արժեքներն ազգություն չունենդրանք բոլորինն են՝ բոլոր ժամանակներում ու բոլոր աշխարհամասերում։ Այս առումով 1789 թվականի հուլիսի 14-ը բեկումնային էր ոչ միայն Ֆրանսիայիայլ նաև համաշխարհային պատմության մեջ՝ նոր ու բացարձակ իմաստհաղորդելով ազատությանհավասարության և եղբայրության գաղափարներին։
Հենց այս արժեքների ընկալումն էոր միավորում է մեր ժողովուրդներին։ Ու այսօր էլԲաստիլից հազարավոր կիլոմետրեր այս կողմԱրցախի ժողովուրդը սեփական հանձնառությամբ պահում է Եվրոպայի ազատության արևելյան դարպասը։
Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման գործում չափազանց կարևորում եմ «Ֆրանսիա-Արցախ» և  «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակների գործունեությունը և համոզված եմոր անկախ խոչընդոտներից՝ մեզ կհաջողվի առաջ տանել մեր համատեղօրակարգը։
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ֆրանսիական Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ ու հղում լավագույն մաղթանքներս։»:

Величайшие ценности не имеют национальности: Ашот Гулян поздравил руководителя круга дружбы "Франция-Арцах" Ги Тессье
14-го июля председатель Национального собрания Республики Арцах, руководитель круга дружбы "Арцах-Франция" Ашот Гулян направил поздравительное письмо руководителю круга дружбы "Франция-Арцах", депутату Национального собрания Франции Ги Тессье по случаю Национального праздника.
"Уважаемый господин Тессье,
Сердечно поздравляю Вас, членов круга дружбы "Франция-Арцах", а также дружественный народ Франции с Национальным праздником.
Величайшие ценности не имеют национальности: они для всех, во все времена и на всех континентах. В этом смысле 14-ое июля 1789 года стало поворотным не только в истории Франции, но и в мировой истории, придав новый и абсолютный смысл идеям свободы, равенства и братства.
Восприятие именно этих ценностей объединяет наши народы. И сегодня, в тысячах километрах по эту сторону Бастилии, народ Арцаха, по собственному желанию, хранит восточные врата свободы Европы.
В деле укрепления дружбы между нашими народами, придаю большое значение деятельности кругов дружбы "Франция-Арцах" и "Арцах-Франция", а также убежден, что независимо от препятствий, нам удастся продвинуть нашу общую повестку дня.