Արմեն Սարգսյանն այցելել է «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն: Նախագահին ներկայացվել է հայկական գորգագործական արվեստն աշխարհի տարբեր երկրներում ներկայացնող ընկերության ավելի քան մեկդարյա պատմությունը:
«Մեգերյան կարպետ»-ը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2000 թվականին: Ընկերությունն արտադրում է տարբեր դիզայնի և խտությունների ձեռագործ գորգեր, նաև զբաղվում հին ձեռագործ գորգերի վերականգնմամբ և վերանորոգմամբ:
Արմեն Սարգսյանն այցելել է գորգագործման սրահ, հետաքրքրվել գորգագործների աշխատանքով և հետևել գորգի ստեղծման գործընթացին: Հանրապետության նախագահը եղել է նաև «Հովհաննես և Նոյեմի Մեգերյանների անվան հին գորգերի թանգարանում», որտեղ ներկայացված են հին հայկական ավանդական գորգագործության ամենավառ ու հարուստ նմուշները։
Նախագահ Սարգսյանը ծանոթացել է Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների, Արցախի, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի հին գորգերի նմուշներին և պատմությանը։ Թանգարանում մասնավորապես ներկայացված է 160 տարեկան Վահանագորգն իր հուզիչ պատմությամբ՝ Ցեղասպանության ժամանակ ճարահատյալ մայրը, բաժանելով այն երկու մասի, տվել է իր աղջիկներին, որ վերջիններս իրար կորցնելու դեպքում կարողանան գտնել միմյանց: Այդպես էլ պատահել է. 50 տարի անց Նյու Յորքում քույրերն իրար վերագտել են շնորհիվ գորգի երկու հատվածների։ Թանգարանում պահվում է նաև աշխարհի ամենահին գորգի՝ Պազիրիկի կրկնօրինակը: Բնօրինակը ցուցադրվում է Էրմիտաժ թանգարանում։
«Մեգերյան կարպետ»-ի պատասխանատուները Հանրապետության նախագահին պատմել են ընկերության ընթացիկ գործունեության և զարգացման առաջիկա ծրագրերի մասին: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը քաջալերել է նրանց գործունեություն ծավալել նաև Գյումրիում:

President Armen Sarkissian visited today the Megerian Carpet company. The President was familiarized with nearly a one hundred years-long history of the company which presents the Armenian art of carpet-making in different countries of the world.
The Megerian Carpet started its activities in Armenia in 2000. The company is manufacturing hand-made carpets of different design snd density, as well as repairs and renovates hand-made carpets
. President Sarkissian visited the manufacturing hall, inquired of the waivers work, and observed the carpet-making process. Armen Sarkissian visited also the Hovhannes and Noemi Megerian Ancient Carpets Museum which exhibits the most attractive and rich samples of the traditional Armenian carpet-making art.
The President was familiarized with the history of the ancient carpets from different regions of Armenia, Artsakh, and Western Armenia. In particular, the 160 years old Vahanagorg, which has a touching story behind it, is exhibited in the Museum: During the Genocide, a desperate mother had cut it in two and gave to her daughters so that they could find each other if separated. It happened exactly that way: 50 years later, the sisters found each other in New York because of the two pieces of the rug. The Museum has also a replica of the world’s oldest carpet, Pazirik. The original is on display in the Ermitage.
The executives of the Megerian Carpet told the President about the current activities and forthcoming plans of development. President Sarkissian encouraged them to work also in Gyumri.