ԱՄՆ-ն արտաքսում է միգրանտներին. Թրամփի հետևողականությունը տալիս է իր պտուղները
ԱՄՆ-ի իշխանությունները երկրից անօրինական ներգաղթյալներին արտաքսելու քաղաքականության շրջանակներում անցել են արդեն գործուն քայլերի: ԱՄՆ միգրացիայի և մաքսային ծառայությունը (ICE) հանգստյան օրերին՝ հուլիսի 13-ին և 14-ին, անօրինական միգրատներին ձերբակալելու գործողություններ է սկսել Նյու Յորքում և մի շարք այլ քաղաքներում: Թիրախում այն մարդիկ են, ովքեր հնարավորություն են ունեցել դիմելու դատարան՝ ապաստան հայցելու խնդրանքով, սակայն դա չեն արել: Վերջիններս զգուշացվել էին դեռ փետրվարին և ունեին հնարավորություն լքել Միացյալ Նահանգները, սակայն նրանց միայն 3 տոկոսն է դրական արձագանքել իշխանությունների հորդորին:
«Անօրինական կերպով Միացյալ Նահանգներում հայտված միլիոնավոր միգրանտներ կարտաքսվեն երկրից: Ի դեպ, նրանց արտաքսումը կլինի նույնքան արագ, որքան արագ և ապօրինաբար նրանք ներթափանցել են», - ավելի վաղ նշել էր Թրամփը Twitter-ում:
Հատկանշական է, որ ապօրինի ներգաղթյալների և կառավարելի միգրացիայի մասին Թրամփը խոսում է դեռ իր նախընտրական շրջանից՝ պահանջելով անգամ պատ կառուցել Մեքսիկայի և ԱՄՆ-ի սահմանին: Թրամփը բազմիցս հրապարակայնորեն դեմ է արտահայտվել նաև ամերիկյան «գրին քարտի» համակարգին՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ում մշտական բնակության և աշխատանքի իրավունքի, անկանոն խաղարկության համակարգը հնացել է և մոտ ապագայում պետք է վերանա: Նախագահ Թրամփը «գրին քարտի» համակարգի փոխարեն ցանկանում է տեսնել միավորներով առաջնորդվող համակարգ, որտեղ առաջնահերթություն կստանան անգլերեն լեզվին տիրապետող, սեփական ծախսերը հոգալու հնարավորություն ունեցող և մասնագիտական հմտություններ ունեցող մարդիկ:
Թրամփի այս դիրքորոշումը ոչ միանշանակ է ընդունվում ինչպես ԱՄՆ-ի ներսում, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներում: Սակայն կարևոր ձեռքբերում այս հարցում Թրամփն արդեն ունի՝ Մեքսիկայի աջակցությունը, որին հասնելու համար օգտագործեց տնտեսական ճնշումների գործիքակազմը: Նախ բարձրացնելով, ապա սպառնալով էլ ավելի բարձրացնել Մեքսիկայից ներկրվող ապրանքների համար սահմանված տուրքերը, Թրամփը Մեքսիկայի հետ բանակցությունների արդյունքում կարողացավ հասնել նրան, որ վերջինս համաձայնեց ընդունել ԱՄՆ-ից արտաքսվող միգրանտներին՝ տուրքերը չբարձրացնելու հաշվին: Միակ պայմանը, որ առաջ քաշեցին տնտեսական ճգնաժամի սպառնալիքից ահաբեկված Մեքսիկայի իշխանություններն այն էր, որ հետ ուղարկվող միգրանտների քանակը չպիտի լինի անկառավարելի:
ԱՄՆ-ն ապօրինի ներգաղթյալներից «ազատելու» քաղաքականությունը, որի կյանքի կոչմանը հետևողականորեն նվիրվել է նախագահ Թրամփը, Միացյալ Նահանգներում տարակուսանքի տեղիք է տալիս: Ամերիկացիների մի ստվար զանգված չի մոռանում և պարբերաբար անգամ հիշեցնում է նախագահին, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միգրանտների ստեղծած պետություն է՝ խարսխված ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքների վրա:

США высылают мигрантов: последовательность Трампа дает свои плоды
Власти США перешли к активным действиям в рамках политики депортации нелегалов из страны. 13 и 14 июля Миграционная и таможенная служба США (ICE) начала операцию по аресту нелегальных мигрантов в Нью-Йорке и нескольких других городах. В первую очередь это люди, которые имели возможность обратиться в суд с просьбой о предоставлении убежища, но они этого не сделали. Об этом они были предупреждены еще в феврале и имели возможность покинуть Соединенные Штаты, но только 3 процента из них положительно отреагировали на предостережение властей.
"Миллионы нелегалов, которые незаконно проникли в Соединенные Штаты, будут депортированы. Причем их выдворение произойдет так же быстро, как быстро и незаконно они проникли в страну", - написал Трамп в Twitter.
Примечательно, что Трамп говорит о нелегальных иммигрантах и ​​управляемой миграции еще со своего предвыборного периода. Президент, который требовал даже построить стену на границе Мексики и США для борьбы с миграцией, неоднократно публично выступал и против американской системы "Грин карты", отмечал, что система постоянного проживания и работы в Соединенных Штатах устарела и американцам нужно избавиться от нее. Вместо системы "Грин карты" Трамп предлагает систему баллов, по которой приоритет будет отдаваться людям со знанием английского языка, способным покрывать свои расходы и обладающим профессиональными навыками.
Такая позиция Трампа неоднозначно воспринимается как в Соединенных Штатах, так и в разных странах мира. Но в этом отношении у Трампа уже есть важное достижение - поддержка Мексики, которую он сумел получить, используя инструменты экономического давления. Сперва подняв, а потом, угрожая еще больше увеличить пошлины за товары, ввозимые из Мексики, Трамп смог достичь соглашения с Мексикой о приеме мигрантов, высланных из США, за счет своего отказа от повышения пошлин. Единственное условие, которое выдвинули запуганные экономическим кризисом мексиканские власти, стало то, что число отосланных мигрантов не должно быть неуправляемым.
Политика США по "освобождению" страны от нелегальных иммигрантов и последовательная приверженность президента Трампа этой политике, вызывает недоумение в США. Большое количество американцев не забывает и регулярно напоминает президенту, что Соединенные Штаты Америки являются государством, которое построили именно мигранты, и государством, основанным на принципах демократии и защиты прав человека.