Վարչապետը և Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը քննարկել են Հայաստան-Վատիկան կապերի զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ Արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին:
Վարչապետը, ողջունելով Հռոմի Սրբազան Քահանայապետի ներկայացուցչին կառավարությունում, բարձր է գնահատել նրա նշանակալի ջանքերը Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստան-Վատիկան միջպետական համագործակցությունը հիմնված է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության վրա, ինչի մասին է վկայում բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերի և հանդիպումների դինամիկան: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է երկկողմ հարաբերությունների խորացումը, ինչպես նաև Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու և Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցու միջև կապերի զարգացումը: Կառավարության ղեկավարը խոսել է մեր երկրում տեղի ունեցող արմատական բարեփոխումների և գործընթացների մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին ընդունելության համար՝ Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակը նշել է, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր Հայաստանն ու Վատիկանն առանձնահատուկ հարաբերություններ են ունեցել, որոնք մինչ օրս էլ արդյունավետ զարգանում են: Ժոզե Ավելինու Բետանկուրն ընդգծել է՝ ուրախ է գտնվել մեր երկրում՝ պատմական փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, և Սուրբ Աթոռի պատրաստակամությունը հայտնել՝ օժանդակել Հայաստանին զարգացման և առաջընթացի ճանապարհին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Վատիկան կապերի հետագա խորացման հեռանկարների շուրջ: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստան-Վատիկան սերտ համագործակցությունը հիմնված է քրիստոնեական արժեհամակարգի և ընդհանուր պատմական ժառանգություն ունենալու փաստի վրա, և որպես առաջին քրիստոնյա երկիր՝ Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Սուրբ Աթոռի հետ կապերին:
Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը երախատագիտություն է հայտնում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետին և Վատիկանին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դրանով իսկ միջազգային ճանաչման գործընթացում մեծ ներդրում ունենալու համար: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և դատապարտումը կարևոր է հնարավոր ցեղասպանությունները և ոճրագործությունները կանխելու տեսանկյունից:

Премьер Армении и Апостольский нунций Святого Престола обсудили вопросы развития отношений Армения-Ватикан
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня Апостольского нунция Святого Престола в Армении, архиепископа Жозе Авелину Бетанкура.
Приветствуя представителя Святого Престола в правительстве, премьер-министр высоко оценил его значительные усилия по укреплению отношений между Арменией и Ватиканом. По словам Никола Пашиняна, межгосударственное сотрудничество Армения-Ватикан основано на политическом диалоге высокого уровня, о чем свидетельствует динамика официальных взаимных визитов и встреч на высоком уровне. Премьер-министр отметил, что Армения придает большое значение углублению двусторонних отношений, а также развитию связей между Армянской Апостольской церковью и Римско-католической церковью. Глава правительства рассказал о происходящих в нашей стране радикальных реформах и процессах.
Выразив благодарность премьер-министру за прием, Апостольский нунций Святого Престола отметил, что с момента обретения Арменией независимости у Армении и Ватикана сложились особые отношения, которые до сих пор эффективно развиваются. Жозе Авелину Бетанкур подчеркнул, что рад находиться в нашей стране в эпоху исторических перемен и выразил готовность Святого Престола поддержать Армению на пути развития и прогресса.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах дальнейшего углубления армяно-ватиканских отношений. Премьер-министр отметил, что тесное сотрудничество между Арменией и Ватиканом основано на христианской системе ценностей и общем историческом наследии, и как первая христианская страна Армения придает особое значение связям со Святым Престолом.
Никол Пашинян попросил передать самые теплые пожелания Папе Франциску. Премьер-министр отметил, что Армения и армянский народ выражают благодарность Папе Римскому и Ватикану за признание Геноцида армян во время посвященной 100-летию Геноцида армян святой литургии и тем самым внесение большого вклада в процесс международного признания. Никол Пашинян подчеркнул, что международное признание и осуждение Геноцида армян имеет важное значение с точки зрения предотвращения возможных геноцидов и преступлений.