«Թեժ գիծն» աշխատում է, բայց դա չի երաշխավորում, որ մենք զոհեր չենք ունենա. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև թեժ գիծը աշխատում է, բայց դա, ցավոք, չի երաշխավորում, որ շփման գծում զոհեր չեն լինելու: Հուլիսի 17-ին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված իր հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բայց մենք աշխատում ենք, որպեսզի բանակցությունները ունենան հստակ արդյունք: Ինչու՞ բանակցությունները չունեն հստակ արդյունք: Ես հիմա միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ, երբ ուզում եմ նկարագրեմ իրավիճակը, թե ինչու բանակցությունները առաջ չեն գնում, ասում եմ, որ դրա համար ընդամենը կա մեկ պատճառ և մեկ նախադասություն: Երբ ընտրվեցի ՀՀ վարչապետ, Ազգային Ժողովի ամբիոնից հայտարարեցի, որ Ղարաբաղի հարցի լուծման որևէ տարբերակ պետք է ընդունելի լինի  Հայաստանի ժողովրդի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Սա աննախադեպ հայտարարություն էր մեր իրականության մեջ, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության ոչ մի ղեկավար չի ասել, որ որևէ լուծում պետք է նաև Ադրբեջանի ժողովրդի համար ընդունելի  լինի:
Սա շատ կարևոր հայտարարություն է և լուրջ հիմք է ստեղծում բանակցային առաջընթացի համար: Հետևաբար, ինչո՞ւ չկա այդ առաջընթացը: Շատ պարզ պատճառով, որովհետև Ադրբեջանի նախագահը նույն նախադասությունը հրաժարվում է արտաբերել: Նա էլ պետք է ասի, որ Ղարաբաղի հարցի ցանկացած տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, Ղարաբաղի և Հայաստանի ժողովրդի համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի համոզմամբ՝ քանի դեռ այդ նախադասությունը Ադրբեջանի կողմից չի հնչել, նշանակում է՝ բանակցությունները արդյունավետ չեն:
«Հետևաբար, որևէ մեկը, որ մտածում է, որ Ղարաբաղի հարցի լուծումը կարող է ընդունելի լինել Ադրբեջանի ժողովրդի համար և ընդունելի չլինել  Ղարաբաղի ու Հայաստանի ժողովրդի համար, նա ոչ Ղարաբաղի ժողովրդին է ճանաչում, ոչ էլ Հայաստանի ժողովրդին»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Hot Line With Azerbaijani President Does Not Guarantee There Will Be No Victims – Pashinyan
The hot line between the Prime Minister of Armenia and president of Azerbaijan operates, but unfortunately, it does not guarantee there will be no victims on the contact line, PM Pashinyan said in an interview with head of Armenian service of Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) Hrayr Tamrazian, ARMENPRESS reports.
“But we make efforts for having clear results of the negotiations. Why there are no clear results of the negotiations? Now when I want to describe the situation for the representatives of the international community why there is no progress in negotiations, I say that there is only one reason. When I was elected Prime Minister of Armenia, I announced at the National Assembly that any solution to Karabakh issue must be acceptable for the peoples of Armenia, Karabakh and Azerbaijan. This was an unprecedented announcement in our reality, because no leader of the Republic of Armenia has ever said that any solution must be acceptable for the people of Azerbaijan.
This is a very important announcement and creates firm grounds for the progress of the negotiations. Therefore, why there is no progress? For very clear reason. Because the president of Azerbaijan refuses to say the same sentence. He should say that any solution to Karabakh issue should be acceptable for the people of Azerbaijan, Karabakh and Armenia”, Pashinyan emphasized.
According to the PM, as far as the Azerbaijani president has not pronounced that sentence, the negotiations will not be productive.
“Therefore, anyone that thinks that Karabakh issue solution can be acceptable for the people of Azerbaijan but unacceptable for the people of Karabakh or Armenia, he does not know the people of Karabakh or Armenia”, Pashinyan concluded.