«Թեժ գիծն» աշխատում է, բայց դա չի երաշխավորում, որ մենք զոհեր չենք ունենա. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև թեժ գիծը աշխատում է, բայց դա, ցավոք, չի երաշխավորում, որ շփման գծում զոհեր չեն լինելու: Հուլիսի 17-ին «Ազատություն» ռադիոկայանին տված իր հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բայց մենք աշխատում ենք, որպեսզի բանակցությունները ունենան հստակ արդյունք: Ինչու՞ բանակցությունները չունեն հստակ արդյունք: Ես հիմա միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ, երբ ուզում եմ նկարագրեմ իրավիճակը, թե ինչու բանակցությունները առաջ չեն գնում, ասում եմ, որ դրա համար ընդամենը կա մեկ պատճառ և մեկ նախադասություն: Երբ ընտրվեցի ՀՀ վարչապետ, Ազգային Ժողովի ամբիոնից հայտարարեցի, որ Ղարաբաղի հարցի լուծման որևէ տարբերակ պետք է ընդունելի լինի  Հայաստանի ժողովրդի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Սա աննախադեպ հայտարարություն էր մեր իրականության մեջ, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության ոչ մի ղեկավար չի ասել, որ որևէ լուծում պետք է նաև Ադրբեջանի ժողովրդի համար ընդունելի  լինի:
Սա շատ կարևոր հայտարարություն է և լուրջ հիմք է ստեղծում բանակցային առաջընթացի համար: Հետևաբար, ինչո՞ւ չկա այդ առաջընթացը: Շատ պարզ պատճառով, որովհետև Ադրբեջանի նախագահը նույն նախադասությունը հրաժարվում է արտաբերել: Նա էլ պետք է ասի, որ Ղարաբաղի հարցի ցանկացած տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, Ղարաբաղի և Հայաստանի ժողովրդի համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետի համոզմամբ՝ քանի դեռ այդ նախադասությունը Ադրբեջանի կողմից չի հնչել, նշանակում է՝ բանակցությունները արդյունավետ չեն:
«Հետևաբար, որևէ մեկը, որ մտածում է, որ Ղարաբաղի հարցի լուծումը կարող է ընդունելի լինել Ադրբեջանի ժողովրդի համար և ընդունելի չլինել  Ղարաբաղի ու Հայաստանի ժողովրդի համար, նա ոչ Ղարաբաղի ժողովրդին է ճանաչում, ոչ էլ Հայաստանի ժողովրդին»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Горячая линия с Алиевым действует, но не гарантирует того, что жертв не будет: Пашинян
Горячая линия между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана действует, однако, к сожалению, это не гарантия того, что жертв на линии соприкосновения не будет. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью директору армянской службы радио "Свобода" Грайру Тамразяну.
"Но мы работаем над тем, чтобы переговоры имели четкий результат. Почему переговоры не имеют четкого результата? Сейчас с представителями международного сообщества, когда я хочу описать ситуацию, почему переговоры не приводят к результату, я говорю, что есть только одна причина и одно предложение. Когда я был избран премьер-министром Республики Армения, с трибуны Национального Собрания я объявил, что любой вариант решения карабахского вопроса должен быть приемлемым для народа Армении, народа Карабаха и народа Азербайджана. Это было беспрецедентное заявление в нашей реальности, потому что ни один армянский лидер не говорил, что решение должно быть приемлемым для азербайджанского народа.
Это очень важное заявление, которое создает серьезную основу для переговорного процесса. Следовательно, почему нет прогресса? По очень простой причине: потому что президент Азербайджана отказывается произносить то же самое предложение. Он также должен сказать, что любой вариант решения карабахского вопроса должен быть приемлемым для народов Азербайджана, Карабаха и Армении", - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, до тех пор, пока это предложение не озвучено Азербайджаном, переговоры не будут эффективными.
"Следовательно, любой, кто считает, что урегулирование карабахской проблемы может быть приемлемым для народа Азербайджана и неприемлемым для народа Карабаха и народа Армении, он не знает ни народ Карабаха, ни народ Армении", - заключил Пашинян.