Իրանը հայտնել է, թե ինչից է կախված միջուկային գործարքի պայմանների իրականացման աստիճանը
Իրանը կարիք չունի դուրս գալու միջուկային համաձայնագրից, սակայն դրա իրականացման աստիճանը կտատանվի` կախված գործընկերների գործողություններից: Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալության թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
“Մենք անհրաժեշտություն չենք տեսնում դուրս գալու ԳՀՀԾ-ից, - ասել է Զարիֆը: "ԳՀՀԾ-ն ունի վեճերի կարգավորման մեխանիզմ, որը մենք գործարկել ենք որոշ ժամանակ առաջ: Կախված այն բանից, թե որքանով է մյուս կողմն այն իրականացնում, մենք կկարողանանք կամ նվազեցնել, կամ բարձրացնել դրա իրականացման աստիճանը”, - պարզաբանել է նախարարը:
Զարիֆը նաև հայտարարել է, որ միջուկային գործարքի պահպանման համար եվրոպացիները պետք է ապահովեն Իրանի ազատ առևտուր անելու հնարավորությունը և հիշեցրել, որ համաձայնագրի պայմանների համաձայն՝ եվրոպական երկրներն "ունեն 11 պարտավորություն, որոնք պետք է իրականացվեն":

Степень соблюдения ядерной сделки будет зависеть от действий партнеров: Мохаммад Джавад Зариф
Ирану не нужно выходить из ядерной сделки, но степень ее выполнения будет варьироваться в зависимости от действий партнеров. Об этом заявил в беседе с корреспондентом ТАСС министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, передает агентство ТАСС.
"У нас нет необходимости выходить из СВПД [Совместный всеобъемлющий план действий по иранской ядерной программе], - сказал Зариф. - У СВПД есть механизм разрешения споров, который мы запустили некоторое время назад". "В зависимости от того, насколько другая сторона его выполняет, мы сможем сами либо снижать, либо увеличивать степень его выполнения", - пояснил министр иностранных дел.
Глава МИД Ирана также заявил, что европейцы должны обеспечить Ирану возможность ведения свободной торговли для сохранения ядерной сделки и напомнил, что, согласно условиям соглашения, у европейских стран "есть 11 обязательств, которые должны соблюдаться".