Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանին, ով Հայաստանում է գտնվում մասնավոր այցով:
«Ուրախ և հպարտ ենք Ավստրալիայում Ձեր գործունեությամբ: Այսօր Դուք աշխարհում ամենաազդեցիկ հայ կանանցից մեկն եք և հաճելի է հանդիպելու հնարավորության համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Գլեդիս Բերեջիկլյանի գործունեության արդյունքում էլ ավելի կզարգանան Հայաստանի և Ավստրալիայի հարաբերությունները ու կընդլայնվեն փոխադարձ հետաքրքրությունները:
Գլեդիս Բերեջիկլյանը վարչապետին շնորհավորել է Հայաստանում տեղի ունեցող դրական զարգացումների կապակցությամբ և նշել, որ հայրենիքի իրադարձություններին ուշադրությամբ հետևում են նաև Ավստրալիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Նա ընդգծել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս անգամ հանրության շրջանում նկատում է մեծ ոգևորություն և ապագայի նկատմամբ հավատ:
Տիկին Բերեջիկլյանը ներկայացրել է իր գործունեությունը Նոր Հարավային Ուելս նահանգում և պատմել Ավստրալիայի հայ համանքի մասին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ավստրալիայի միջև համագործակցության զարգացման, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների մասին:
Տիկին Գլեդիս Բերեջիկլյանը 2019թ. մարտի 23-ին Նոր Հարավային Ուելս նահանգում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ է տարել՝ դառնալով առաջին կին գործիչը, ով վերընտրվել է նահանգի վարչապետի պաշտոնում: Բերեջիկլյանի մեծ ծնողները Հայոց ցեղասպանությունից փրկված որբեր են եղել:
Նոր Հարավային Ուելսը Ավստրալիայի 8 նահանգներից մեկն է մոտ 8 մլն բնակչությամբ, որից 5 մլն-ից ավելին բնակվում է նահանգի մայրաքաղաք Սիդնեյում։ Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում է մոտ $53 հզ։ Նահանգն ապահովում է Ավստրալիայի տնտեսության 32,7%-ը, թեև բնակչության թվով 5-րդն է։ Տնտեսության 20% գյուղատնտեսությունն է, արտահանում է նաև քարածուխ, ունի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերություն, Սիդնեյում են կենտրոնացած ավստրալական խոշոր ՏՏ ընկերությունների գրասենյակները:

Prime Minister Nikol Pashinyan received Gladys Berejiklian, the Premier of the Australian State of New South Wales, who is paying a private visit to Armenia.
“We are happy and proud of your activities in Australia. Today, you are one of the most influential Armenian women in the world, and I am pleased to meet you,” Nikol Pashinyan said. The Head of Government expressed the hope that Gladys Berejiklian’s efforts would help wind up relations between Armenia and Australia and expand the scope of mutual interests.
Gladys Berejiklian complimented the Prime Minister for the positive developments unfolding in Armenia and stated the Armenian community of Australia is closely following the events taking place in the Motherland. She emphasized that unlike what could be seen over the past few years, this time she can witness great enthusiasm and belief among the Armenians. Mrs. Berejiklian talked about her activities in the state of New South Wales and the Armenian community of Australia.
The interlocutors exchanged ideas on developing cooperation between Armenia and Australia, strengthening ties between the Motherland and the Diaspora, as well as on the priorities of the Armenian government.
Gladys Berejiklian won the March 23, 2019 election in New South Wales to become the first ever female politician re-elected to the post of prime minister. Berejiklian’s grandparents survived the Armenian Genocide.
New South Wales is one of eight states in Australia with a population of about 8 million, of which more than 5 million live in the capital city of Sydney. Per capita GDP stands at about 53,000 dollars. Being only the fifth most populated state in Australia, New South Wales provides 32.7% of the Australian economy. 20% consists of agriculture. The state exports coal, and boasts a strong component of high-tech industry. Sydney is home to Australia’s largest IT companies.