Այսօր Ուկրաինայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են
Այսօր Ուկրաինայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են: Ընտրությունների անցկացման նպատակով ձևավորվել է 199 ընտրատարածք: 225 պատգամավոր կընտրվի կուսակցական ցուցակներով և ևս 199-ը՝ միամանդատ տարածքներից: Միամանդատ ընտրատարածքների քանակն Ուկրաինայում նվազել է մինչև 26-ի՝ Ղրիմի՝ Ռուսաստանի հետ միանալու և Ուկրաինայի արևելքում կոնֆլիկտի պատճառով:  Արդյունքում, երկրի սահմանադրությամբ նախատեսված 450 ազգային պատգամավորների փոխարեն նոր Ռադան, ինչպես և նախորդը, կունենա 424 պատգամավոր: Այս մասին փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Գերագույն ռադայում ներակայացված լինելու համար համամաասնական ընտրակարգով կուսակացությունները պետք է հաղթահարեն 5%-անոց շեմը, իսկ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրվողներին բավարար է ստանալ միայն ձայների մեծամասնությունն իրենց ընտրատարածքում:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գրանցել է ընդհանուր 5980 թեկնածու: Մեծամասնական ընտրատարածքներում գրանցվել է  3220 թեկնածու, իսկ համամասնականում՝ 22 քաղաքական կուսակցություն, որոնց ցուցակներում ներառված է ընդհանուր 2747 թեկնածու:

Сегодня в Украине проходят внеочередные парламентские выборы
Сегодня в Украине проходят внеочередные выборы депутатов Верховной рады. Избирательные участки открылись в 08:00 и будут работать до 20:00, передает агентство ТАСС. Для проведения выборов образовано 199 территориальных избирательных округов и один заграничный избирательный округ, а также около 30 тыс. участковых избирательных комиссий.
225 депутатов будут избраны по партийным спискам, еще 199 парламентариев - по одномандатным округам. Число одномандатных округов в стране сократилось на 26 из-за воссоединения Крыма с Россией и конфликта в Донбассе. В результате вместо положенных по конституции 450 народных избранников в новой Раде, как и в предыдущей, их будет только 424.
Для попадания в Верховную раду по пропорциональной системе партиям нужно преодолеть 5%-ный барьер, а одномандатникам будет достаточно получить относительное большинство голосов в своем округе.
Всего Центральная избирательная комиссия зарегистрировала на нынешних выборах 5980 кандидатов в депутаты. В одномандатных избирательных округах было зарегистрировано 3220 кандидатов, а 22 политические партии включили в свои списки в общей сложности 2747 кандидатов. В целом из всех кандидатов более 77% - мужчины, а средний возраст кандидата - 42 года.