Դսեղում ոչ միայն Թումանյանի շունչն էր, այլև՝ սիրտը. նախագահ Սարգսյանն այցելել է Ամենայն հայոց բանաստեղծի ծննդավայր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Աշխատանքային այցով Լոռու մարզում գտնվող՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդավայր՝ Դսեղ:
Նախագահը ծաղիկներ է դրել հայ մեծանուն բանաստեղծի կիսանդրուն, այցելել հարևանությամբ գտնվող մատուռ, որտեղ ամփոփված է Թումանյանի սիրտը։
Նախագահը շրջել է Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանում, որը Ամենայն հայոց բանաստեղծի հայրական տունն է և թանգարանի է վերածվել 1939 թվականին: Նա ծանոթացել է գրողի կյանքն ու գործունեությունը ներկայացնող ցուցանմուշներին՝ գրքերին, անձնական իրերին, որոնք ներկայացնում են մեծ գրողի կյանքի ու ստեղծագործական ուղու որոշակի փուլեր: Նախագահը հետաքրքրվել է թանգարանի հետագա ծրագրերով:
Նա նշել է, որ հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր սերունդ պարտավոր է ոչ միայն կարդալ Թումանյանին և գեղագիտական հաճույք ստանալ, այլև սովորել նրանից: «Պետք է արժանին մատուցել մեր մեծերին, գնահատել, մեծարել նրանց ու որդեգրել կյանքի այն սկզբունքները, որոնք նրանք դավանել են որպես հայրենիքի ու ժողովրդի նվիրյալներ»,-ասել է նախագահը: Նա շնորհակալություն է հայտնել թանգարանի աշխատակիցներին՝ Թումանյանի ժառանգությունը պահպանելու և այն սերնդեսերունդ փոխանցելու համար:
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ մենք որպես ժողովուրդ հայտնի ու ճանաչելի ենք նաև մեր մշակույթի շնորհիվ, և դրանում շատ մեծ է Հովհաննես Թումանյանի գրականության ներդրումը:
Դսեղ այցելության ընթացքում նախագահ Սարգսյանը զրուցել է գյուղացիների հետ, այցելել գյուղի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի(5-7-րդ դարեր),աղոթել ու մոմ վառել։

В Дсехе был не только дух Туманяна, но и его сердце - Президент Армении посетил родное село Поэта всех армян (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян, находясь с рабочим визитом в Лорийской области, посетил родное село армянского поэта Ованнеса Туманяна - Дсех. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент возложил цветы к бюсту великого армянского поэта, посетил часовню по соседству, где покоится сердце Туманяна.
Президент совершил экскурсию по дому-музею Ованнеса Туманяна, который был родительским домом Поэта всех армян и стал музеем в 1939 году. Он ознакомился с экспонатами – книгами и личными вещами, представляющими жизнь и творчество писателя на разных этапах. Президент поинтересовался о дальнейших планах музея.
Он отметил, что каждое поколение армянского народа должно не только читать Туманяна и получать эстетическое удовольствие, но и учиться у него. «Нужно воздать должное нашим великим, ценить, восхвалять их и принимать те жизненные принципы, которые они как преданные сыны родины и народа исповедовали», - сказал Президент. Он поблагодарил сотрудников музея за сохранение наследия Туманяна и передачу его поколениям.
Армен Саркисян сказал, что мы как нация известны и узнаваемы благодаря нашей культуре, и вклад литературы Ованнеса Туманяна в этом велик.
Во время своего визита в Дсех Президент Саркисян побеседовал с жителями села, посетил церковь св. Григория Просветителя (5-7 вв.), помолился и зажег свечу.