Նախագահը հյուրընկալվել է Գուգարաց թեմում և «Ծիծեռնակ» ճամբարում
Լոռու մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է Հայ առաքելական եկեղեցու Գուգարաց թեմի առաջնորդարանում։ Թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը ներկայացրել է շենքի պատմությունը (1895 թվականին կառուցված այս շենքը եղել է հայազգի մեծահարուստ Թայիրովի ամառանոցը), պատմել Գուգարաց թեմի աշխատանքների և իրականացվող ծրագրերի մասին։
Այնուհետև Հանրապետության նախագահը և արքեպիսկոպոս Չուլջյանն այցելել են Գուգարաց թեմի «Ծիծեռնակ» ճամբար, որն այս օրերին Վանաձորում է համախմբել Շիրակի մարզի, Ջավախքի, Ալավերդու ու Ստեփանավանի մի խումբ դպրոցականների։
Ճամբարականները հյուրերին դիմավորել են ազգային երգ ու պարով։
«Մեկ ազգ, մեկ հայրենիք, մեկ եկեղեցի» կարգախոսով կազմակերպող ճամբարում երեխաներին ուսուցանվում է ազգային արհեստ ու արվեստ։ Ճամբարականների համար այդ նպատակով կազմակերպվում են նկարչության, ռոբոտաշինության, ոսկերչության և այլ վարպետության դասեր, ինչպես նաև ազգային երգ ու պարի դասընթացներ։ Արմեն Սարգսյանը շրջել է ճամբարում, ծանոթացել պայմաններին, զրուցել երեխաների հետ։ Նրանք նախագահին ցույց են տվել իրենց ձեռքի աշխատանքները։

Президент Армении гостил в Гугаркской епархии и в лагере "Ласточка" (фотографии)
В рамках рабочего визита в Лорийскую область президент Республики Армен Саркисян 21 июля гостил в Гугаркской епархии Армянской Апостольской церкви. Предстоятель епархии архиепископ Сепух Чулджян представил историю здания епархии (оно было построено в 1895 году и служило дачей армянскому предпринимателю Таирову), рассказал о работе Гугаркской епархии и реализуемых епархией программах.
Затем президент Республики и архиепископ Чулджян посетили лагерь "Ласточка", организованных Гугаркской епархией, в котором в эти дни отдыхают школьники из Ширакской области, из Джавахка, Алаверди и Степанавана.
Отдыхающие встретили гостей национальными песнями и танцами.
"Одна нация, одна Родина, одна церковь" - таков девиз лагеря, в котором для детей организовано обучение национальному искусству и ремёслам. Школьники посещают уроки рисования, роботостроения, ювелирного дела, а также кружки пения и танцев. Армен Саркисян совершил экскурсию по лагерю, ознакомился с условиями, побеседовал с детьми. Они показали Президенту работы, сделанные своими руками.