Ինչպիսի՞ն կլինի քաղաքական ուժերի բաշխման համայնապատկերը նոր Ռադայում
Հունիսի 21-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունեցան Ուկրաինայում: Ընտրություններին մասնակցում էր 22 կուսակցություն, որոնց համար ընտրական շեմը, համաձայն Ուկրաինայում գործող օրենսդրության, 5 %-ն էր:
Նշենք, որ Գերագույն Ռադայի 450 տեղերից 225-ը կզբաղեցնեն համամասնական ցուցակներով ընտրված պատգամավորները, 199-ը՝ մեծամասնական: Մյուս տեղերը կմնան թափուր՝ կապված այն հանգամանքի հետ, որ ընտրություններ չեն անցկացվել Դոնբասի տարածքում:
Ուկրաինայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է քվեաթերթիկների 95%-ի մշակումից հետո հայտնի դարձած արդյունքները: Եվ այսպես՝ Գերագույն Ռադայի ընտրություններում առաջատարն է Զելենսկիի «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունը՝ նախնական 43.13% ձայներով: Երկրորդ տեղում ռուսամետ Յուրի Բոյկոյի «Ընդդիմադիր հարթակ. հանուն կյանքի» կուսակցությունն է՝ 13.06%-ով, ապա՝ Յուլիա Տիմոշենկոյի «Բատկիվշչինան»՝ 8.18%-ով: Չորրորդ տեղում նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոյի «Եվրոպական զորակցություն» կուսակցությունն է (8.12%), այնուհետև՝ երաժիշտ Սվյատոսլավ Վակարչուկի «Ձայն» կուսակցությունը (5.84%):
Մեծամասնական ընտրակարգով ևս առաջատար են «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունը ներկայացնող թեկնածուները: 83 ընտրատեղամասերում հաղթած թեկնածուներից 22-ը ինքնառաջադրվել էին, 4-ը «Ընդդիմադիր բլոկ»-ի ներկայացուցիչներ էին, մեկական ներկայացուցիչ «Ձայն», «Ընդդիմադիր հարթակ. հանուն կյանքի», «Ազատություն» և «Միասնական կենտրոն» կուսակցություններից: Մնացած հաղթած թեկնածուները ներկայացնում են Զելենսկիի «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունը:
49.84 տոկոս մասնակցություն արձանագրած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները հիմնականում սպասելի էին: Դեռ նախընտրական շրջանում արված հարցումները ցույց էին տվել, որ առաջին տեղում կլինի նախագահ Զելենսկիի գլխավորած քաղաքական ուժը՝ «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունը (ըստ հարցումների՝ 49.5-53.2 տոկոս):
Նշենք, որ մինչև օգոստոսի 10-ը Ուկրաինայի ԿԸՀ-ի կողմից կհրապարակվեն ընտրությունների վերջնական արդյունքները:
Ուկրաինայի օրենսդրության համաձայն՝ ընտրությունների տվյալների պաշտոնական հրապարակումից 30 օրվա ընթացքում՝ մինչև սեպտեմբերի 9-ը, կգումարվի Գերագույն Ռադայի առաջին նիստը:

Каким будет расклад политических сил в новой Раде?
Внеочередные парламентские выборы прошли на Украине в воскресенье. В выборах приняли участие 22 партии, причем избирательный барьер, согласно законодательству Украины, составил 5%. Половина депутатского корпуса (225 человек) избраны по партийным спискам, 199 - по мажоритарным округам, а остальные места остались свободными, так как голосование не проводилось на территории Донбасса.
Как передает РИА Новости, согласно данным ЦИК Украины (обработаны 94%), в Верховную раду проходят пять партий. Лидирует президентская партия Владимира Зеленского "Слуга народа" (43,14%),  у "Оппозиционной платформы - За жизнь" - 13,06, у "Батькивщины" - 8,18, у "Европейской солидарности" - 8,12, у "Голоса" - 5,84.
По  мажоритарным округам также победили в основном кандидаты от партии "Слуга народа". В частности, из 163 победителей 105 - от "Слуги народа", 42 самовыдвиженца, 5 кандидатов от "Оппозиционного блока", по три - от "Оппозиционной платформы - За життя" и "Голоса", два - от "Европейской солидарности" и по одному от "Свободы", партий "Белая Церковь вместе" и "Единый центр".
Результаты парламентских выборов, на которых явка составляла 49,84%, были в основном ожидаемыми. Опросы еще в предвыборный период показали, что на первом месте будет политическая сила во главе с президентом Зеленским (49,5-53,2%)
Отметим, что ЦИК Украины объявит окончательные результаты выборов до 10 августа.
А в течение 30 дней после официального объявления результатов выборов (до 9 сентября) состоится первая сессия Верховной Рады.