Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Յուկիյա Ամանոյի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի մահվան կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի մահվան մասին:
Որպես փորձառու ղեկավար՝ գլխավոր տնօրեն պարոն Ամանոն ունեցավ բազմաթիվ նվաճումներ՝ մարտահրավերներով լի այս ժամանակներում առաջնորդելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը մեծ իմաստությամբ և նվիրումով:
Ջերմությամբ եմ հիշում վերջերս Երևանում ունեցած մեր հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկեցինք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցեր: Հայաստանում միշտ կհիշենք Յուկիյա Ամանոյին՝ որպես մեր երկրի անկեղծ բարեկամ, ով էական ներդրում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության փոխգործակցության ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և կառավարության անունից հայտնում եմ իմ խորին ցավակցությունը և զորակցությունը Յուկիյա Ամանոյի ընտանիքին և հարազատներին»:

Nikol Pashinyan Sends Condolence Cable on Passing of Yukiya Amano
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a message of condolences on the demise of Yukiya Amano, Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA). The message reads:
"With deep sorrow, I learned of the demise of Yukiya Amano, Director General of the International Atomic Energy Agency.
As an experienced manager, Director General Amano had numerous achievements as he spearheaded the activities of the International Atomic Energy Agency with great wisdom and dedication in these challenging times.
I have kept fond recollections of our latest meeting in Yerevan, during which we discussed important issues of mutual interest. Yukiya Amano will be remembered forever in Armenia as a sincere friend of our country, who made a significant contribution to the strengthening of cooperation between the Republic of Armenia and the International Atomic Energy Agency.
On behalf of the people and the Government of the Republic of Armenia, I express deepest condolences and sympathy to Yukiya Amano’s family and friends."