Աֆղանստանի իշխանությունները Վաշինգտոնից պարզաբանում են պահանջել
Աֆղանստանի իշխանությունները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ են արել պարզաբանել Աֆղանստանում պատերազմը մի քանի օրվա ընթացքում հաղթելու իր հայտարարությունը: Այս մասին հաղորդում է Tolo News հեռուստաալիքը՝ նախագահի վարչակազմի հայտարարությանը հղումով:
«Մենք աջակցում ենք ԱՄՆ ջանքերին Աֆղանստանում խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ, սակայն երկրի ճակատագիրը չի կարող որոշվել աֆղանական ղեկավարության բացակայությամբ օտարերկրյա առաջնորդների հանդիպման ժամանակ», - ընդգծվում է հայտարարությունում: Փաստաթղթում նշվում, որ երկրի իշխանությունները սպասում են դիվանագիտական խողովակներով Թրամփի դիրքորոշման պարզաբանմանը:
Հուլսիս 22-ին Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը Պակիստանի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը կարող է Աֆղանստանում պատերազմն հաղթել 10 օրվա ընթացքում, սակայն չի ցանկանում 10 մլն մարդ սպանել:

Кабул потребовал от Вашингтона разъяснить слова Трампа о войне в Афганистане
Власти Афганистана во вторник призвали президента США Дональда Трампа прояснить его высказывание о способности США выиграть войну в Афганистане всего за несколько дней. Об этом, как передает ТАСС, сообщил телеканал Tolo News со ссылкой на заявление администрации президента.
"Афганский народ не позволял и не позволит какой-либо иностранной державе решать свою судьбу. Мы поддерживаем усилия США по установлению мира в Афганистане, но судьба страны не может быть определена на встрече иностранных лидеров в отсутствие афганского руководства", - подчеркивается в заявлении. В документе отмечается, что власти Афганистана ожидают от Вашингтона разъяснений по дипломатическим каналам относительно позиции Трампа.
В понедельник Дональд Трамп встретился в Белом доме с премьер-министром Пакистана Имраном Ханом. На встрече президент США заявил, что Вашингтон мог бы победить в войне в Афганистане в течение нескольких дней, однако не хочет "убивать 10 млн человек".