Աֆղանստանի իշխանությունները Վաշինգտոնից պարզաբանում են պահանջել
Աֆղանստանի իշխանությունները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ են արել պարզաբանել Աֆղանստանում պատերազմը մի քանի օրվա ընթացքում հաղթելու իր հայտարարությունը: Այս մասին հաղորդում է Tolo News հեռուստաալիքը՝ նախագահի վարչակազմի հայտարարությանը հղումով:
«Մենք աջակցում ենք ԱՄՆ ջանքերին Աֆղանստանում խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ, սակայն երկրի ճակատագիրը չի կարող որոշվել աֆղանական ղեկավարության բացակայությամբ օտարերկրյա առաջնորդների հանդիպման ժամանակ», - ընդգծվում է հայտարարությունում: Փաստաթղթում նշվում, որ երկրի իշխանությունները սպասում են դիվանագիտական խողովակներով Թրամփի դիրքորոշման պարզաբանմանը:
Հուլսիս 22-ին Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը Պակիստանի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը կարող է Աֆղանստանում պատերազմն հաղթել 10 օրվա ընթացքում, սակայն չի ցանկանում 10 մլն մարդ սպանել:

Kabul Seeks Clarification of Trump's Remarks on 'Wiping out Afghanistan'
Afghanistan’s government called on Tuesday for clarification of U.S. President Donald Trump’s remarks that he could win the Afghan war in just 10 days by “wiping out Afghanistan from the face of the earth”, the presidential palace in Kabul said, Reuters reports.
Trump’s remarks followed a meeting with Pakistan Prime Minister Imran Khan at the White House on Monday. He voiced optimism that Pakistan could help broker a political settlement to end the nearly 18-year-old war in Afghanistan.
“The Afghan nation has not and will never allow any foreign power to determine its fate,” Afghanistan’s presidential palace said in a statement.