Մնացականյանի այցը Վրաստան. Հայաստանն իր քաղաքականությունում որոշակի վերանայումների կարիք ունի
Հուլիսի 24-ից 25-ը Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը պաշտոնական այց կկատարի Վրաստան: Նախատեսվում են բանակցություններ Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալկալիանիի հետ, հանդիպումներ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի և խորհրդարանի ղեկավար Արչիլ Թալակվաձեի հետ:
Վերջին տարիներին հայ-վրացական հարաբերություններում դրական դինամիկա է նկատվում, ինչն արտահայտվում է նաև բարձրաստիճան շփումների հաճախականությամբ: Այդ դինամիկան պահպանվում է նաև հեղափոխությունից հետո. երկկողմ օրակարգի ընթացիկ հարցերը քննարկելու համար բարձր մակարդակի հանդիպումները պարբերական բնույթ են կրում: Սակայն ԱԳ նախարարի այս այցը տարբերվում է նախորդներից. այն կայանում է տարածաշրջանային անկայունության աճի ֆոնին, երբ իրանա-ամերիկյան  օրեցօր ավելի լարվող հարաբերություններին գումարվում է նաև ռուս-վրացական հարաբերությունների հերթական ճգնաժամը:
Ինչպես Իրան-ԱՄՆ առճակատման, այնպես էլ Ռուսաստան-Վրաստան ճգնաժամի դեպքում Հայաստանի համար կարևոր է պահպանել չեզոքությունը և չդառնալ հակասության կողմ, ինչը լուրջ խնդիրներ կարող է առաջացնել Հայաստանի համար: Հայաստանի համար կարևոր է այս հարցում Վրաստանի հետ հստակեցնել դիրքորոշումները՝ հետագայում փոխադարձ չհասկացվածություն չունենալու համար:
Սակայն միաժամանկ չեզոքության քաղաքականությունը չպետք է նշանակի, որ մենք ռուս-վրացական հարաբերություններում լարվածության աճի ուղղակի դիտորդները պետք է լինենք: Ի տարբերություն Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների,  ռուս-վրացական հարաբերութուններում Հայաստանի միջնորդական ներուժն շատ ավելի մեծ է՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հետ Հայաստանի ունեցած հարաբերությունների բնույթը: Այստեսանկյունից, ռուս-վրացական հարաբերություններում հերթական ճգնաժամի պատճառ դարձած Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ռուս-վրացական լարվածության աճի ժամանակ Հայաստանի պատվիրակության պահվածքն ուղղակի անընդունելի էր: Հայաստանը պետք է իր ներդրումն ունենա ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Ինչ վերաբերում է երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգին, ապա շարունակում է ակտուալ մնալ Հայաստանի համար ցամաքային տարանցման հիմնական ուղու՝ Վերին Լարսին այլընտրանք գտնելու հարցը: Այստեղ հավելյալ բարդություններ կարող են առաջանալ ռուս-վրացական հարաբերություններում լարվածության աճի պատճառով: Շարունակում են օրակարգում մնալ նաև Վրաստանում հայկական համայնքին վերաբերող հարցերը: Դրանք  էլ ավելի են կարևորվում ներկայիս իրավիճակի ֆոնին. վերջին շրջանում կրկին շատացել են Վրաստանում հայերի և ադրբեջանցիներին միջև ազգամիջյան վեճերը, իսկ ռուս-վրացական լարավածությունը կարող է նպաստել Վրաստանում թուրքական ազդեցության լրացուցիչ աճին:

Визит Мнацаканяна в Грузию: Армении нужно пересмотреть свою политику
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян 24-25 июля совершит официальный визит в Грузию, где намечены его переговоры с министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани, а также встречи с премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе и спикером парламента А.Талаквадзе. В последние годы в армяно-грузинских отношениях наблюдается положительная динамика, что также выражается в частоте контактов на высоком уровне. Эта динамика сохраняется и после революции. Для обсуждения текущих вопросов двусторонней армяно-грузинской повестки встречи на высоком уровне носят регулярный характер. Но визит министра иностранных дел отличается от предыдущих; он происходит на фоне роста региональной нестабильности, когда к напряженным отношениям между Ираном и США добавляется очередное обострение в российско-грузинских отношениях.
Как в случае ирано-американской конфронтации, так и российско-грузинского кризиса Армении важно сохранять нейтралитет и не становиться стороной конфликта, ведь это может вызвать серьезные проблемы для нашей страны. Армении важно уточнить свою позицию по этому вопросу с Грузией, чтобы избежать дальнейшего недопонимания.
Тем не менее, политика нейтралитета не должна означать, что мы должны быть наблюдателями напряженности российско-грузинских отношений. В отличие от ирано-американских отношений, посреднический потенциал Армении в российско-грузинских отношениях гораздо больше, учитывая характер отношений Армении с обеими странами. С этой точки зрения реакцию армянской делегации на российско-грузинскую напряженность в Межпарламентской ассамблее православия, которая стала причиной очередного кризиса в российско-грузинских отношениях, можно считать неприемлемой. Армения должна внести свой вклад в урегулирование российско-грузинских отношений.
Что касается текущей повестки двусторонних отношений, то остается актуальным вопрос альтернативы Верхнему Ларсу - главному маршруту наземного транзита для Армении. Здесь могут возникнуть дополнительные осложнения из-за напряженности в российско-грузинских отношениях. Остаются в повестке также вопросы, касающиеся армянской общины в Грузии: они даже стали более важными на фоне текущей ситуации. В последнее время межэтнические споры между армянами и азербайджанцами в Грузии участились, и российско-грузинское напряжение может способствовать дальнейшему усилению турецкого влияния в Грузии. Необходимо координировать шаги двух стран в вопросах, касающихся интересов друг друга.