Թրամփը չեղարկել է արաբական երկրներին զենք վաճառելու արգելքը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վետո է դրել ԱՄՆ Կոնգրեսի 3 բանաձևի վրա, որն արգելում է առանց օրենսդիրների հավանության ամերիկյան զենքի վաճառքն արաբական երկրներին։ Այս մասին հաղորդում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Նախագահի գնահատմամբ՝ այդ փաստաթղթերը միայն կթուլացնեն ԱՄՆ-ի գլոբալ մրցունակությունը և կվնասեն Վաշինգտոնի գործընկերական հարաբերություններին։
Հիշեցնենք, որ այժմ ԱՄՆ-ում գործող օրենքի համաձայն՝ ԱՄՆ-ի զենքի արտահանումը պետք է տեղի ունենա միայն օրենսդիրների հավանությամբ։ Այդ օրենքը շրջանցել փորձել է պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն՝ Սաուդյան Արաբիայի,  ԱՄէ-ի և Հորդանանի հետ ընդհանուր 8,1մլրդ դոլար արժողությամբ 22 համաձայնագիր առաջ տանելու համար: Այդ միջոցները ձեռնարկվել են Իրանի դեմ արաբական երկրներին զինելու համար:

Трамп отменил запрет на продажу оружия арабским странам
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп наложил вето на три резолюции Конгресса США, запрещающие продажу американского оружия арабским странам без одобрения законодателей, передает Корреспондент со ссылкой на пресс-службу Белого дома.
По оценке президента, эти документы только ослабят глобальную конкурентоспособность США, при этом нанеся вред партнерским отношениям Вашингтона.
Напомним, сейчас в США действует закон, согласно которому экспорт американского оружия должен проходить только с одобрения законодателей.
От этого правила попытался отступить американский госсекретарь Майк Помпео, чтобы, используя чрезвычайное право, продвинуть 22 соглашения по экспорту оружия Иордании, ОАЭ и Саудовской Аравии.
Общая сумма сделок составляла 8,1 млрд долларов. Эти меры были приняты, чтобы вооружить арабские страны против Ирана.