ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի ԱԳ նախարարի դեմ
Միացյալ Նահանգներն Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆին ներառել են պատժամիջոցների ցուցակում, հայտնում է  Reuters գործակալությունը:
«Զարիֆն իրականացնում է Իրանի Գերագույն առաջնորդի անխոհեմ քաղաքականությունը և հանդիսանում է վարչակարգի հիմնական ներկայացուցիչն ամբողջ աշխարհում», - հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը:
Պատժամիջոցների ցուցակում հայտնվելը նշանակում է ԱՄՆ-ում առկա ակտիվների սառեցում և ցուցակի ֆիգուրանտի հետ համագործակցության արգելք ԱՄՆ քաղաքացիների և ընկերությունների համար: Զարիֆը հայտարարում է, որ ինքը ԱՄՆ տարածքում որևէ ակտիվ չունի:
Նշվում է նաև, որ Վաշինգտոնն այլևս մտադիր չէ Զարիֆին դիտել որպես Իրանի օրինական ներկայացուցիչ և առաջիկայում ցանկանում է բանակցություններ վարել երկրի այլ ներկայացուցիչների հետ:

США ввели санкции против главы МИД Ирана
США внесли в санкционный список министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа, сообщает Корреспондент со ссылкой на Reuters.
"Джавад Зариф реализует безрассудную политику Верховного лидера Ирана и является основным представителем режима во всем мире. США посылают четкий сигнал иранскому режиму, что его недавнее поведение совершенно неприемлемо", − заявил министр финансов Стивен Мнучин.
Попадание в санкционный список означает заморозку активов в США и запрет для американских граждан или компаний вести бизнес с его фигурантами. При этом не известно, есть ли у главы МИД Ирана какие-либо активы на территории США. Сам он заверяет, что активы за рубежом у него отсутствуют.
По данным агентства, Вашингтон больше не считает главу МИД Ирана приоритетным контактом и в будущем США предпочтут общение с теми, кто принимает решения.