Ավստրալիայում ձևավորվել է Արցախի հետ բարեկամության շրջանակ
Օգոստոսի 1-ին Սիդնեյում տեղի է ունեցել Արցախի պատվիրակության անդամների հանդիպումը հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը ելույթներով հանդես են եկել պատվիրակության ղեկավար, Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը և ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը։ Բանախոսները ներկայացրել են Արցախի արտաքին և ներքին քաղաքական կյանքում առկա իրողությունները և պատասխանել ներկաների բազմաթիվ հարցերին։
Միջոցառման ժամանակ Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը հայտարարել է Ավստրալիայում Արցախի հետ բարեկամական շրջանակի ստեղծման մասին։ Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի կողմից ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին է փոխանցվել հատուկ հուշատախտակ՝ Արցախի հետ բարեկամական շրջանակի անդամների անվանացանկով։ Շրջանակին անդամակցել են Դաշնային խորհրդարանի պատգամավորներ, սենատորներ, նախարարներ, ինչպես նաև Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետը, նահանգային խորհրդարանի վերին և ստորին պալատի խոսնակները, գիտնականներ, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ և մշակույթի գործիչներ։ Ներկայումս շրջանակին անդամակցում են շուրջ 40 գործիչներ։
Պատվիրակության ղեկավար Մասիս Մայիլյանը վստահություն հայտնեց, որ Արցախում կձևավորվի Ավստրալիայի հետ բարեկամության համանման շրջանակ։

В Австралии создан Круг дружбы с Арцахом
1 августа в Сиднее состоялась встреча членов делегации Республики Арцах с представителями армянских организаций.
На встрече выступили руководитель делегации, министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян и депутат Национального Собрания Давид Ишханян. Докладчики представили внешнюю и внутреннюю политику Арцаха и ответили на многочисленные вопросы присутствующих.
В ходе мероприятия исполнительный директор Австралийского Комитета «Ай Дат» Айк Кайсерян объявил о создании в Австралии Круга дружбы с Арцахом. От имени Австралийского Комитета «Ай Дат» министру иностранных дел Масису Маиляну была передана специальная памятная табличка с именами членов Круга дружбы с Арцахом. В Круг дружбы вошли депутаты и сенаторы Федерального парламента, министры, а также премьер-министр штата Новый Южный Уэльс, спикеры верхней и нижней палат парламента штата, ученые, представители духовенства и деятели культуры. В настоящее время Круг дружбы состоит из приблизительно 40 человек.
Глава делегации Масис Маилян выразил уверенность, что в Арцахе будет сформирован аналогичный Круг дружбы с Австралией.