Ավստրալիայում ձևավորվել է Արցախի հետ բարեկամության շրջանակ
Օգոստոսի 1-ին Սիդնեյում տեղի է ունեցել Արցախի պատվիրակության անդամների հանդիպումը հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը ելույթներով հանդես են եկել պատվիրակության ղեկավար, Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը և ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը։ Բանախոսները ներկայացրել են Արցախի արտաքին և ներքին քաղաքական կյանքում առկա իրողությունները և պատասխանել ներկաների բազմաթիվ հարցերին։
Միջոցառման ժամանակ Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը հայտարարել է Ավստրալիայում Արցախի հետ բարեկամական շրջանակի ստեղծման մասին։ Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի կողմից ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին է փոխանցվել հատուկ հուշատախտակ՝ Արցախի հետ բարեկամական շրջանակի անդամների անվանացանկով։ Շրջանակին անդամակցել են Դաշնային խորհրդարանի պատգամավորներ, սենատորներ, նախարարներ, ինչպես նաև Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետը, նահանգային խորհրդարանի վերին և ստորին պալատի խոսնակները, գիտնականներ, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ և մշակույթի գործիչներ։ Ներկայումս շրջանակին անդամակցում են շուրջ 40 գործիչներ։
Պատվիրակության ղեկավար Մասիս Մայիլյանը վստահություն հայտնեց, որ Արցախում կձևավորվի Ավստրալիայի հետ բարեկամության համանման շրջանակ։

Circle of Friendship with Artsakh Established in Australia
On August 1, the members of the Artsakh delegation met with representatives of the Armenian community structures in Sydney.
Head of the delegation, Foreign Minister Masis Mayilian and member of the National Assembly of Artsakh David Ishkhanyan delivered speeches at the meeting. The speakers presented the foreign and domestic policy of Artsakh and answered the numerous questions of the participants.
During the event, Executive Director of the Armenian National Committee (Hay Dat) of Australia Hayk Kayserian announced the establishment of a Circle of Friendship with Artsakh in Australia. On behalf of the Armenian National Committee (Hay Dat) of Australia, he handed a special memorable plaque to Foreign Minister Masis Mayilian with the list of members of the Circle of Friendship with Artsakh. Members of the Federal Parliament, Senators, Ministers, as well as the Prime Minister of New South Wales, the Speakers of the Upper and Lower Houses of the Parliament of the State, scientists, clergymen and cultural figures have joined the Friendship Circle. The Circle currently includes about 40 members.
Head of the delegation Masis Mayilian expressed confidence that a similar Circle of Friendship with Australia would be established in Artsakh.